Opus pana Hollanda

Mr. Holland's Opus

Opus pána Hollanda

Drama / Hudební

USA, 1995, 143 min

Krásný fim o tom, že důležité je v životě dávat a ne jenom brát. Středoškolský učitel hudby pan Holland na to přišel při rozdávání svého života nevděčným studentům. Celý film má stoupající napětí, jsou tam vděčné okamžiky jako výcvik pochodového bandu nebo představení podle Gerschwina, ale emociálně strhující je až závěrečné představení opusu pana Hollanda. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=OO5Ov4GttsQ(7.3.2010)

Vůbec jsem nečekal, že film o učiteli hudby by mě moh nějak zaujmout. Navíc stopáž 143 minut je docela ukrutná. Ale výsledek neni rozhodně vůbec špatnej. Richard Dreyfuss v roli učitele, kterej jde učit v podstatě z nouze, předvádí hodně dobrej výkon a já ho začínám mít pomalu docela v oblibě (i když dřív jsem ho moc rád neměl). Řek bych, že jeho výkon celej film dost pozvednul. Jinak mně se líbila hlavně první polovina filmu, která se odehrávala v 60. letech. Pak už tam bylo moc těch školních představení a u toho jsem se občas nudil. Ale celkově je to docela dobrej film, na kterej bych se klidně podíval znovu. 65%(14.11.2009)

Nie je vela filmov, ktore mi po pozreti utkveli v hlave aj na niekolko rokov a to som ich fakt nevidel casto a presne tento patri medzi ne. Vdaka MGM som si opät mohol pozriet po rokoch jeho reprizu a zazitok bol rovnaky, ak nie este silnejsi. Skvely vykon Richarda Dreyfussa udrzal film na vysokej latke, ale kedze cely film sa toci okolo hudby, vyucovania hudby v skole asi pocas 40-tich rokoch zivota a rodinnych problemov by mohla byt pre obycejneho divaka, nezasväteneho do hudby chvilami nudny. Ja som sa nenudil ani chvilku a tento film som si pozrel spolu s uzivatelkou Madison a bola rovnako nadsena ako ja... 24.08.2009 _________ Richard Dreyfuss - (Glenn Holland) +++ Glenne Headly - (Iris Holland) +++ Jay Thomas - (Bill Meister) +++ Olympia Dukakis - (Riaditelka Jacobsová) +++ William H. Macy - (Zástupca riaditelky Wolters) +++ Alicia Witt - (Mladá Gertrude Lang) +++ Terrence Howard - (Louis Russ) +++ Joanna Gleason - (Dospelá Gertrude) +++(19.7.2007)

Skvělý Richard Dreyfuss a inteligentní scénář, jenom škoda, že je tak typicky americky přeslazený a předvídatelný. Pozor, spoiler: I ta katarze v závěru je tradičně pojatá jako velkolepá a dojemná show. Vše končí hlaholem hudby, nicméně jako by tento sentimentální jásot licoměrně zametl pod koberec to nejdůležitější: prachy na další hudební (výtvarnou aj.) výchovu se prostě nenajdou a dávat nebudou. A pokud se v této výchově nebude pokračovat, nebyla celoživotní učitelská práce pana Hollanda nakonec přece jenom marnou epizodou?(23.4.2011)

Videl príliš veľa filmov, ktoré sa takmer rozprávkovým príbehom snažia inšpirovať turistov stojacich na úpätí nejakého kopca nádejou "že to dajú". Pravidelne sa pokúšam ich podľa nejakých znakov odlíšiť od seba a pravidelne sa mi to nedarí. Takže som zmierený s myšlienkou, že z Opusu mi ostane v pamäti iba veľmi slušný herecký výkon Richarda Dreyfussa.(19.1.2017)

• - Každý, kdo hrál v příběhu hluchého, byl hluchý i ve skutečnosti. (Terva)

• - Hollandův (Richard Dreyfuss) syn Cole (Anthony Natale) se ve filmu dočká vlastní písně příznačně nazvané "Cole's Song". Richard Dreyfuss byl znám svým obdivem k Johnnu Lennonovi a dirigent Michael Kamen mu udělal velkou radost, když k jeho kompozici pro film napsal text Julian Lennon (za přispění Justina Cleytona). Lennonův prvorozený syn pak skladbu sám nazpíval. (Epistemolog)

• - Závěrečný "An American Symphony" je vyjádřením obdivu k písni "A Day in The Life" skupiny Beatles. (Terva)