Stařec, který četl milostné romány (neoficiální název)

• Nizozemsko

Old Man Who Read Love Stories, The

Dobrodružný / Drama

Nizozemsko / Francie / Španělsko / Austrálie, 2001, 111 min

"Polibek, kterým si zapamatuji své životy." Antonio Bolivar pod přezdívkou Stařec si vychutnává a rozebírá každé slovo z knihy, kterou má možnost sehnat si v podmínkách, kde žije. Je to samotář, vdovec, který tráví svůj život v chatrči na břehu řeky, obklopen džunglí. Jen pár jedinců mu mohou dělat společnost a to je slizoun Žaboun (brrr) a nebo jen zřídkavě, svérázný, ale sympatický zubař. A indiáni, kteří tomuto Starci kdysi zachránili život, mu při jedné příležitosti řeknou . "Antonio Bolivare. Jsi jako my, ale nejsi jedním z nás." A tak se kniha stává jeho jedinou společnicí až do momentu, kdy se objeví pro okolí nebezpečná jaguářice. Tak se přede mnou začíná odvíjet příběh muže, který promlouvá sám se sebou, potažmo i s jaguářicí, která je pro něj jistou výzvou a on vzpomíná na své mládí, na své ztráty a rekapituluje svůj životní osud, který vyvrcholí smířením nejen sám se sebou, ale i konečným rozhodnutím nad životem jaguářice, Tak trochu směsice více žánrů, které se vhodně propojily a vytvořily tenhle trochu zvláštní, ale působivý film.(11.11.2015)

"In the jungle the one who survives is the one that moves." Tento film jsem chtěla vidět dlouho, a vyplatilo se. Poetika jungle, ač reminiscence indiánů, ale hlavně to táhne Dreyfuss, skvěle si to užívá Weaving, a místního slizouna předvádí Spall, co dodat, prostě krásná koprodukce.(8.6.2011)