Malý obchodní zástupce s vlasovými přípravky Aldo (Jean-Pierre Darrousin) vyhrál 10 miliónů Eur. Naneštěstí právě ve chvíli, kdy se s ním rozvádí jeho manželka (Valeria Bruni Tedeschi). Aby jí polovina částky nepřipadla, rozhodne se udržet svou výhru v tajnosti až do konce rozvodu. O výhře řekne jen svému nejlepšímu příteli Jean-Philovi (François Morel). Přestože je ohromně bohatý, pokračuje v obyčejném životě. Přechod od nedostatku peněz k jejich nadbytku však přináší jiné, ale ne menší problémy. Jak má změnit svůj život, když stále musí žít jako chudý a může si dopřát jen tajně drobné radosti? A tak velké tajemství je těžké udržet a pokušení utrácet je příliš silné

Producentem komedie se stal Charles Gassot, jenž má mimo jiné na svém kontě i u nás úspěšnou veselohru Někdo to rád jinak (Le Gout des autres) z roku 2000. Režii svěřil dvěma nováčkům: Michelovi Munzovi a Gérardu Bittonovi, kteří jsou zároveň i autory scénáře. Přesvědčila ho dobrá stavba příběhu, v němž nic není černé ani bílé a nechybí v něm cit pro komické situace a vtipné dialogy. Kdybych byl bohatý každého obohatí alespoň na chvíli. (oficiální text distributora)

Malarkey

Poslední dobou jsem viděl nějak moc Francie. V tomhle případě jde o peníze. Hlavní postava je smolař, nic se mu nedaří, je nešťastnej, vztah mu spěje do kopru a najednou vyhraje peníze. On jim podlehne, ukáže, jak je velký množství peněz k hovnu a dokáž nám, že se dá nádherně žít i bez nich a následně opět s nimi. Kupodivu. Nic neobvyklýho, ale v tu chvíli to alespoň vcelku příjemně pobavilo. ()

Faye

V práci se mu to nedaří, prodej stagnuje. Doma to taky neklepe, protože Alice má dost jeho chování a jeho dluhů. Chce od něj pryč, zbývá jen podělit se o majetek, tedy hlavně o splátky a dluhy a za 3 měsíce budou rozvedeni. Rozvod mu zkomplikuje výhra A dělit se tedy nehodlá, obzvlášť když manželka našla zalíbení ve společnosti jeho šéfa. „Byl jsem bez prachů 40 let, chvíli ještě klidně počkám“. Teď jenom odolat pokušení okusit z všudypřítomných lákadel. Hořká komedie s poučením, že štěstí si sice za prachy nekoupíš, ale pokud je máš, stojíš na nejbezpečnějším základě dnešního světa. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ani nevíš, co to znamená, žít jako chudák." Když tuto větu sdělil euromilionář svému nezaměstnanému příteli, tak jsem vyprsknul smíchy. A nebylo to poprvé ani naposledy, co mi to náhle zbohatlý smolař Aldo nandal. Bavil mne při tenisovém forhendu, při přelévání kvalitního vína do flašek z marketu, při vydávání značkového obleku za levnou čínskou kopii a jeho zhulená scéna s prostitutkou snad ani nemohla zklamat. Mezi tyto zábavné chvíle se však natlačilo příliš velké množství rodinných a pracovních problémů, které tuto jinak hodně solidní komedií dokázaly spolehlivě zabít. ()

honajz

Na odvěkém snu každého chudšího či průměrnějšího člověka vyhrát nějaký ten milionek staví loňská francouzská komedie, která se o letošních Vánocích dostala i do českých kin.   Jen se přiznejte, že jste kolikrát snili o nějaké té velké výhře (nebo aspoň dědictví), která by vám umožnila odjet někam na toulky, co nejdéle nepracovat a jen tak si užívat. Moudřejší z vás možná snili, jak by podobný obolus investovali, uložili nebo koupili baráček pro sebe a možné potomstvo.   Nejinak asi snil smolař každým coulem Aldo, obchodní zástupce (možná vám zní líp cesťák) s vlasovými přípravky Phytolus. Aldo je dokonce takový smolař, že byste ho snad nakopli, aby se sebou něco provedl. A dnešní den se zdá nebude nijak výjimečný - klienti mu vracejí mandarinkový šampon, protože přitahuje včeličky, a na podnikovém večírku se novým šéfem firmy stává Aldův bývalý kolega Gérard, řečený Gégé, který začne pálit za Aldovou manželkou Alicí. Ta už má po krk svého neuvěřitelně přízemního manžela a oznámí mu při návratu z večírku svůj úmysl nechat se rozvést. Prostě den blbec.   Jediným kladem toho dne se ukáže oběd s kolegy, kdy si Aldo jako obvykle vsadí. V superlotu totiž po další sérii trapasů vyhraje deset milionů eur (bratru 320 milionů korun českých devalvovaných, to by bylo na zhruba sto bytů v centru Prahy, ach jo...). No jo, ale manželé se při rozvodu dělí o majetek, a proč on by záletné Alici jen tak zbůhdarma hodil do neřestného klína nějaké ty milionky? Ne ne, Aldo své miliony utají a pracuje nadále ve firmě. A jen sem tam si hraje na velkého pána v nóbl restauraci, ale ani tady chudák neví, jak se chovat.   Francouzské komedie v poslední době hodně stojí na prototypu malého ušlápnutého človíčka, jehož dříve ztvárňoval jen Pierre Richard. Ale vezměte si např. jen Blbce na večeři, Kondomedii nebo právě tuto komedii. Ostatně v starších českých veselohrách rovněž stáli v popředí malí čeští měšťáčci, někdy i životní smolaři. Otázkou je, nakolik k podobným postavám pociťujete soucit, nebo spíše výše naznačené nakopnutí do zadních partií těla.   Na tom ostatně bude záviset i to, jak se vám bude líbit Kdybych byl bohatý. Po filmařské stránce tento režijní debut zatím scenáristické dvojice Michela Munze a Gérarda Bittona (ve Francii se proslavili hlavně autorstvím již dvojdílné filmové komedie La Vérité si je mens / Copak bych ti lhal?)  totiž není nijakým veledílem, spíše mírně, ale skutečně mírně nadstandardním průměrem.   Rovněž kamera Noélie Chiccy Ungaro nijak nepřidává nic nového, u mnohých záběrů si nejspíše vybavíte jiné francouzské filmy, pokud jde o provedení a aranžmá obrazu. Určitá sebestřednost autorů se však prosadila i kupř. v hudbě, kterou si složil Michel Munz, nebo v tom, že se oba objeví jako cameo (Munz i Bitton jakožto pasažéři na letišti při jedné ze závěrečných scén.   Výborní jsou však všichni herci, kterým jejich postavy věříte, i zobrazení maloměstského prostředí, v němž jako byste žili. Navíc nutno uznat, že oba autoři jsou vynikajícími scenáristy (když už jsme jim přisoudili průměrné režijní výkony). Zvláštní a jemný humor se nese celým snímkem, ještě více jej zlidšťuje a osvětluje mnohdy zkratkou věci těžko vysvětlitelné (když popeláři odvezou Aldovi nákup potravin se smetím, když Aldo přelévá drahé víno do lahví od levného vína apod.).   Přes veškeré výhrady o jen mírném nadprůměru však rozhodně stojí si udělat na chvíli čas a hodinku čtyřicet tomuto filmu věnovat. Na rozdíl od amerických ha-ha komedií v této nikdo neprdí, ani nezažijete děsnou bžundu nad tím, jak někdo kálí, ale pocítíte spíš dotek skutečného života a jeho absurdit, jež přináší. () (méně) (více)

Lacike

Prijemna komedia so sympatickým Darroussinom v hlavnej ulohe a zaujimavou zapletkou. Kto by nechcel vyhrat 10 mega eur? Niekolkokrat som sa schuti zasmial, takze davam spokojnych 8/10. ()

slunicko2

Francouzský film bez francouzského šarmu. No jo, Francouzi - to nejsou jen duchaplné dialogy, šampaňské a šarmantní ženy, ale taky hovory o tuctových denních záležitostech v bistrech, starost o práci i o to, jak se nepředřít a prostě celková nuda. Jako i celý film. Škoda, takové příjemné téma a takový prázdný výsledek. ()

Budweiser

Vyhrát 10 milionů euro těsně před rozvodem. Je to štěstí nebo smůla? Já myslím, že spíš smůla! Ikdyž na druhou stranu, 5 mil. euro taky není k zahození :) ()

sek

Komedie, která je navzdory svému tématu - pohádkovému vítězství v loterii - překvapivě hořká, opravdová a vážná. Jejím hlavním tématem je totiž nezaměstnanost a povrchnost mezilidských vztahů. ()

kolemjdouc

Vyhrál spoustu peněz,získal zpět ženu a nezbláznil se.Maléry se kterými se musel potýkat byly opravdu dojemné. U mě dobrý..Doporučuju. ()

smrtacik

Film zaujme najme svojim dosť kľudným tempom, ale skvele baví. Komické situácie sú naozaj vtipné a nenútené a dialógy zábavné, tak ako postavičky v tomto filme. Aldovi kolegovia sú typickými predstaviteľmi ,,robotnickej“ triedy, sú ustálení, spokojní s robotou ktorú robia, ale keď o ňu prídu, prídu aj o svoj životný rytmus. Presne taký bol aj Aldo. Prečo bol? Teraz si môže dovoliť navštevovať luxusné reštaurácie, kúpiť skurvene drahé obleky a nahovoriť kamošom, že sú od Číňanov...horšie, že tí ich chcú potom tiež, alebo si skúsiť zaplatiť drahú spoločníčku. Inak táto scéna kde príde využiť jej služby je jedna z najvtipnejších. Medzi tým ako sa ona ide pripraviť, on vyfajčí celú cigaretu trávy, a keďže s tým nemá skúsenosti stáva sa z neho Picasso s rúžom, baleťák na záhrade, ale aj Cassanova, ktorý ,,búši“ a neprestáva... Veľmi sa mi páčil aj jeho ,,ojebávacky“ systém kúpiť veľmi drahé víno a plniť ho do fliaš, kde bolo obyčajné ,,Tesco“ víno. Potom sa niet čo čudovať, že návšteva ho celkom pochváli :-). Ako vždy vo filme si užijeme aj troška tej romantiky na záver, ale hlavnou devízou je už spomínaný jemný a v konečnom dôsledku skvelý humor. Ku kvalite filmu prispievajú aj herci, pre mňa úplne neznámy, ale keďže ide o francúzsky film sa ani nečudujem, ale veľmi ľudsky pôsobiaci, žiadne kŕčovité herectvo, pripadali mi naozaj ako ľudia a nie roboti, čo fakt oceňujem. Oceniť treba aj fakt, že obidvaja režiséri Michel Munz a Gérard Bitton sú aj autormi scénara. Takže ak sa chcete skvele pobaviť a máte radi inteligentný a aj trocha šibnutejší humor, je to výborná vec. U mňa je dobrá komédia najme vtedy, keď sa zabavím pri nej nielen prvý krát, ale aj pri opakovanom vzhliadnutí a toto je presne ten prípad, takže neváhajte. Hodnotenie: 70% ()

rivah

Sympatická komedie o náhle zbohatlém chudákovi a jeho intriky, jak to utajit před ženou a okolím. Úsměvné, dobře obsazené.(50%) ()

Shitonit

Bez váhání pět pecek, a hned Vám sdělím proč. Protože Kdybych byl bohatý je Francouzská komedie, stará škola, takovej ten film, kterej vám nandá tolik viditelných i skrytých vtipů, jak málokterá jiná taškařice, podobného ražení. Filmů o náhlém zbohatnutí zas tolik není, a klíďo bych tento kvítek, nasadil až na vrchol, pomyslné zbohatlickofilmové květiny. Doufám že chápete jak to myslím, a jestli to nechápete, tak...je mi to stejně fuk. Aldo je neskutečnej pardál, borec kterej mi vlil neuvěřitelnejj kýbl radosti do mých unavených žil. Paráda. ()

SuzieS odpad!

K uzoufání nudné, trapné fekální vtipy /kdybych si to nepřečetla tady, tak bych si řekla, že jde o nějakou další americkou rádoby-komedii), a absolutně nevytěžený potenciál. Příšerně předvídatelný konec jako bonus... ()

Allein4

Vcelku sranda, typicky francouzský film. Je to vcelku příjemné herecké představení Jean-Pierra Darroussina a Richarda Berryho, zápletka jakž takž, zpracování vytěžilo asi maximum. Pro pohodové nedělní odpoledne a touze se trochu zasmát je puštění si tohoto filmu asi správnou volbou. ()

Rathe

Komedie, která se i přes spoustu vtipů snaží poukázat na každodenní problémy, které řeší spoustu lidí. No a ono to docela působilo a pobavilo. Jo, Francouzi nemají špatné nápady. ()