Otázka chleba a smrti (TV film)

• Česko

Velká Británie, 2008, 30 min

Nick Park

Nick Park

Peter Sallis

Wallace s Gromitem se v tomto filmu stanou pekaři, pečící ty nejlepší bochánky. Na obzoru se objeví nová láska, bývalá reklamní tvář pekařské firmy, Piealla, se svou fenkou. Nový příběh je (jako obvykle) prokládán množstvím jazykových a vizuálních gagů ( Flower/Flour ; "Občan Canine" označení pro slušně vychovaného psa, atd.) je u této dvojice samozřejmostí. Samozřejmě je mé hodnocení zkreslené oblibou Wallace a Gromita, ale pod ***** jít nemohu.(4.12.2008)

Další skvělá groteska z řady Wallace a Gromit sice není tak geniální jako Wrong Trousers, nebo Curse of Wererabbit, ale pořád je to parádní zábava, nacpaná mě blízkým anglickým humorem. Nemůžu neobdivovat genialitu Nicka Parka. To jak z kousku modelíny dokáže vlastně pomocí jednoduchých tvarů. vyrobit tak úžasné postavičky. Tvůrci se navíc dokáží skvěle pohrát s žánrovým klišé a přetavit jej v tak moc vtipnou podívanou, že si o tom nějaký Shrek může nechat jen zdát.(2.3.2009)

Zase dovedeno k dokonalosti. Udivující je, jak má Park nakoukané žánry a hraje si s nimi (opět) i s diváky. Trochu mě děsí ta představa, že ví přesně jak budu reagovat, jak se budu u jednotlivých scén cítit. Park je skutečným inženýrem kinematografie, který by mohl vyučovat jak přesně jednotlivé filmařské postupy fungují. 80 %(19.10.2009)

Rozhodne to nie je najlepší Wallace & Gromit- miestami mi to prišlo akési chaotické- napriek tomu veľké potešenie z mojej strany, lebo túto dvojicu, Wallaceove vynálezy, Gromitovu mimiku, napínavú akciu (čo stále nechápem ako je možné vyrobiť superakčnú scénu z plastelíny) a úžasnú animáciu plnú detailov, proste zbožňujem.(24.2.2010)

Je to taková klasika, stejnej Wallace a Gromit jako vždy. Ale pořád jich neni tak moc, aby mě to začalo nudit, takže 5*****. Stejnej den jsem viděl i Wallace a Gromita: Cesta na Měsíc a oproti tomu je Loaf and Death co do detailů a technického zpracování o TOLIK propracovanější, že mě ani nevadil příběh, jehož rozuzlení se dalo odhadnout po pár minutách. Naštěstí nejde o rozuzlení, ale o celkový průběh plný gagů a vychytávek, což Park dotahuje s každym dalším filmem k větší a větší dokonalosti.(7.1.2009)

• - V příběhu je použito několik parodujících záběrů z filmu Vetřelci (1986). (Terva)