Reklama

Reklama

Legenda o Suriyothai

Trailer

Obsahy(1)

Siam, 16. století. Křehká královna SURIYOTHAI v 15-ti letech usedá na trůn. Souhlasí s politickým sňatkem a vezme si nemilovaného muže. Říši ale ze severu neustále ohrožuje Barma a uvnitř ji sužují mocenské spory. Mladá vládkyně se za každou cenu snaží zachránit svůj lid... LEGENDA O SURIYOTHAI - Svoboda bývá vykoupena krví. Film LEGENDA O SURIYOTHAI získal nominaci na Filmovém festivalu SUNDANCE, Filmovém festivalu TRIBECA, Filmovém festivalu SAN SEBASTIAN. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (13)

norbu 

všechny recenze uživatele

Filmy s podobnou tématikou mám opravdu rád a tak jsem, i vzhledem k nominaci na festivalu Sundance a producentovi filmu, se shlédnutím tohoto dílka neváhal. Leč přišla studená sprcha.Velmi ubohé herecké "nevýkony", "absence" scénáře, zmatek a naprostá nepřehlednost dění na plátně , trapné bojové scény, prostě jedna velká nekončící nuda.Hlavně v prvních dvou hodinách film silně připomíná inscenované výpravné dokumenty BBC o egyptských pyramidách. To byl možná také jediný důvod, proč jsem vydržel až do konce. Bral jsem Legendu jako historický exkurz do života v Siamu 16. století. Jedna hvězdička za výpravu a exteriéry. ()

Jezinka 

všechny recenze uživatele

Vyprávění jak ze starých kronik, kterému bohužel chybělo vysvětlení v čem spočívá legenda o Suriyothai. Děj plyne, Suriyothai se usmívá, pak padne. Nějak mi unikl její celkový význam, krom toho, že ovlivňovala svého mírumilovného manžela. Možná, že ve zkrácené verzi chyběly ty správné osvětlující momenty, ale spíše jsem nakloněna věřit tomu, že tam žádné nebyly. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Zatímco jiná thajská legenda (ano, ta krvavá o Bang Rajan) je jednoduchá a přímá jako seknutí mačetou, Legenda o Suriyothai přivádí na scénu (v pečlivě datovaných sekvencích) velké množství postav, z nichž většina splétá palácové intriky. Bez soustředěné pozornosti hrozí, že se divák v ději přestane orientovat a nastoupí zmatek a nuda. A to jde o výrazně prokrácenou verzi, kterou na světový trh uvedl F.F.Coppola, originál dosahuje délky téměř čtyřhodinové. Mně se tahle historická exotika líbí. ()

Z0oMb3E 

všechny recenze uživatele

Suriyothai je ďalší z filmov o intrigánskych palácových praktikách. Na tom by nebolo nič zlé, keby Thajci nezakomponovali do príbehu aj mnoho iných prvkov. Takto divák nevie o čo vlastne filmu ide. Či sa jedná už o spomínanú palácovú telenovelu, kde sú intrigy, politické vraždy a podvody na dennom poriadku, alebo sa jedná o vojnový film o nikdy nekončiacej vojne medzi Barmou a Sinajom. Ak sa na film pozeráme z prvého pohľadu sú bojové odbočenia zbytočné a film predĺžili do takmer neúnosnej dĺžky. Pri druhom pohľade sa snímok uberá do podivných slučiek a pri čo i najmenšej divákovej nepozornosti stráca dej zmysel a horko ťažko sa nachádzajú spätné súvislosti. K väčšiemu prehľadu tiež nepomáhajú ani samotné mená a tituly postáv. Jediné pozitívum filmu, pre historického vojnofila sú samotné boje. Ani nie tak z pohľadu taktiky, ktorá je až detinský hurá systém, ani nie tak dobývanie pevností či počtu komparzu, ale v použití často nevidených bojových zvierat- slonov. Tento fakt pridáva každému obrázku o trochu viac autenticity, ktorú tak vo filme hľadám. Viem pochopiť nižšie hodnotenia, no ja som sa celkom bavil. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Suriyothai je v zásadě nadšenecký projekt natáčený s partou kámošů doma na dvorku. Jediný rozdíl spočívá v tom, že tentokrát autorem není uhrovatý filmový fanda z amerického předměstí, ale příslušník thajské královské rodiny, takže díky pomoci tetičky královny byl oním dvorkem královský palác. Když odhlédneme od toho, že tvůrci měli vysoký rozpočet a kupu statistů, vykazuje film veškeré neduhy amatérské filmařiny – naivně hloupoučký scénář, nulová dramaturgie a formální negramotnost ozvláštněná špetkou nápadů (v tomto případě se redukují na to, že štáb dostal do vínu hračku jménem kamerový jeřáb, takže každý druhý záběr je jízda, ale bohužel vždy se stejnou trajektorií). ()

Galerie (11)

Zajímavosti (6)

  • Jediné, co z historie víme o Suriothai je to, že ochránila svého manžela před barmskými vojsky. (Raztubyl)
  • Město Ayutthaya bylo za svou existenci dvakrát vypáleno barmskými vojsky. Film se odehrává krátce před prvním vypálením. Druhé přišlo o 200 let později. (Raztubyl)
  • K natočení filmu Legenda o Suriyothai přiměla režiséra Chatrichalerma Yukola královna Sirikit, jež film z větší části financovala a také umožnila filmařům jako prvním v historii přístup do některých královských paláců. (Raztubyl)

Reklama

Reklama