poster

Legenda o Suriyothai

 • Thajsko

  Suriyothai

 • Slovensko

  Legenda o Suriyothai

Dobrodružný / Drama / Akční / Válečný

Thajsko, 2001, 142 min (SE: 185 min, Director's cut: 300 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • retrix
  **

  Představitelka Suriyothai je i ve skutečnosti královským potomkem. Podnět k natočení filmu dala sama thajská královna Sirikit. Zapojením thajské královské rodiny do filmu bylo možné natáčet v prostředí, kde se jakýkoliv jiný režisér nedostane. do filmu byla zapojena i thajská armáda a příslušníci thajských námořních sil. Zajímavostí je, že film má asi 2,5 hodiny v americké verzi, v thajské verzi má film délku 3 hodiny a 5 minut, v DVD verzi je i 5 hodinová verze. Zamýšlená délka filmu byla dokonce 8 hodin. Mezi námi, původních 142 minut je i na tento film až dost. První hodina je prakticka nuda, seznamování s jednotlivými postavami, historií 16 století. V další polovině filmu je to lepší, ale žádný zázrak to rozhodně není. Děj prakticky nulový, když pominu sled historických událostí, herecké výkony nijak oslňující. Největším zádrhelem tvůrců je však samotná legenda. Člověk čeká, že Suriyothai povede lid či armádu k vítězství, nic takového se však nekoná. Kdyby měla legenda vzkvést z tohoto filmu, tak právě naopak, spíše to legendu pohřbí.(5.2.2012)

 • norbu
  *

  Filmy s podobnou tématikou mám opravdu rád a tak jsem, i vzhledem k nominaci na festivalu Sundance a producentovi filmu, se shlédnutím tohoto dílka neváhal. Leč přišla studená sprcha.Velmi ubohé herecké "nevýkony", "absence" scénáře, zmatek a naprostá nepřehlednost dění na plátně , trapné bojové scény, prostě jedna velká nekončící nuda.Hlavně v prvních dvou hodinách film silně připomíná inscenované výpravné dokumenty BBC o egyptských pyramidách. To byl možná také jediný důvod, proč jsem vydržel až do konce. Bral jsem Legendu jako historický exkurz do života v Siamu 16. století. Jedna hvězdička za výpravu a exteriéry.(3.1.2007)

 • Jezinka
  ***

  Vyprávění jak ze starých kronik, kterému bohužel chybělo vysvětlení v čem spočívá legenda o Suriyothai. Děj plyne, Suriyothai se usmívá, pak padne. Nějak mi unikl její celkový význam, krom toho, že ovlivňovala svého mírumilovného manžela. Možná, že ve zkrácené verzi chyběly ty správné osvětlující momenty, ale spíše jsem nakloněna věřit tomu, že tam žádné nebyly.(19.7.2010)

 • kinderman
  ****

  Zatímco jiná thajská legenda (ano, ta krvavá o Bang Rajan) je jednoduchá a přímá jako seknutí mačetou, Legenda o Suriyothai přivádí na scénu (v pečlivě datovaných sekvencích) velké množství postav, z nichž většina splétá palácové intriky. Bez soustředěné pozornosti hrozí, že se divák v ději přestane orientovat a nastoupí zmatek a nuda. A to jde o výrazně prokrácenou verzi, kterou na světový trh uvedl F.F.Coppola, originál dosahuje délky téměř čtyřhodinové. Mně se tahle historická exotika líbí.(31.8.2007)

 • ragnar1
  ***

  Ryze čistokrevný film z thajského prostředí z tamější atmosféry 1/2 16. století. Určitě je příjemnou změnou sledovat historické "řežby" s přítomností národních zvířat Siamu, kdy proti sobě bojují ozbrojení jezdci v brnění na slonech. Tento prvek v ostatních filmech z různých částí světa jen těžko uvidíme. A to z pochopitelných důvodů. Na druhou stranu je zde mnoho věcí, které tu prostě nefungují. Zbytečně dlouhá stopáž. Chaotický děj, kterému by slušelo určité zpomalení tempa hlavně v dynamice několika palácových převratů, kdy v dané rychlosti absolutně nejde stíhat, kdo, kdy, koho a proč zrovna svrhnul, nebo zavraždil. Zkrátka průměr.(21.2.2016)

 • - K natočení filmu Legenda o Suriyothai přiměla režiséra Chatrichalerma Yukola královna Sirikit, jež film z větší části financovala a také umožnila filmařům jako prvním v historii přístup do některých královských paláců. (Raztubyl)

 • - V době natočení s rozpočtem 250 milionu bahtů nejdražší thajský film. V roce 2006 byl však překonán třídílným historickým eposem Naresuan, který stál 700 milionu bahtů. Oba dva filmy natočil režisér Chatrichalerm Yukoi. (Raztubyl)

 • - Podle původního plánu měl film trvat přes osm hodin, do kin však byla nasazena pouze 185 minutová verze. V Thajsku však vyšla speciální DVD edice s pětihodinovým režisérským sestřihem. Na západní trhy se ale dostala pouze 142 minutová verze editovaná Francisem Fordem Coppolou, která však podle mnohých kritiků ztratila mnoho proti původnímu sestřihu. (Raztubyl)