Akta X - Film

The X Files

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 1998, 117 min

Přesně jak to píše gouryella - seriál měl v době natočení filmu jednoznačně upadající tendenci a i proto je film takovým překvapením. Je ale třeba podotknout, že pokud někdo nesledoval seriál, může občas u filmu "vypadnout z rytmu", jelikož se zde vyskytují některé vazby na seriálový děj (viz Anthonyho komentář). Každopádně je ale nutno zdůraznit, že jde v rámci žánru o špičkovou podívanou.(18.1.2004)

• anais

Akta X byla jednu dobu ohromným fenoménem. Producent Chris Carter chytře dávkoval spletitý příběh různých vládních konspirací, zaměřených hlavně na potlačení veřejné osvěty, co se týče mimozemšťanů. Divák se cítil být každým dílem blíž k nějakému důležitému odhalení. Bohužel to však bylo trochu jinak odhalení sice byla, ale za cenu mnoha dalších otázek. A tak se stalo, že seriál sice pokračoval dál, ale zájem diváků opadal a opadal. Úroveň si sice série držela stále vysokou, leč zdaleka ne tak dech beroucí, jako na svém vrcholu. Proč tento delší úvod? Jelikož hlavní kvalita Akt X filmu je nenávratně pryč – totiž moment překvapení. Tehdy jsme ještě mohli doufat, že se v celovečeráku Mulder dostane až na konec své „donquichotské“ poutiNebo k nějakému absolutnějšímu řešení Jenže touha tvůrců nalákat diváky na další díly seriálu nebohého Muldera dohnala pouze před další otázky. Ve filmu zodpovězeny nejsou, v podstatě tu přijdeme pouze na to, že spiknutí je mnohem hlubší, než se očekávalo. Dnes, když už opadla hlavní vlna fascinace Mulderem a Scullyovou, tak tento film nemá moc co nabídnout. Spíš než film je to natažený díl seriálu, a podotýkám, že jeden z těch slabších.(13.5.2005)

Jako samostatný film je první celovečerní dobrodružství nejúžasnější dvojice v dějinách FBI skvělým dobrodružným zážitkem, ale až když jsem ho viděl jako součást většího celku, porazila mě jeho genialita plnou silou. Téměř bezprostředně po skončení páté série funguje Fight the Future jako hluboká katarze. Mulderovo břímě definitivně nese i Scullyová, Syndikát odhaluje prapůvod svého fungování a tím pádem se mezi řádky ukrývá ona Pravda, kterou celé roky hledáme. Filmová X Files tak fungují jako pocta seriálu, jako pozdrav všem fanouškům, ale i jako ta nejlepší návnada pro příští série. Srdce pravého shippera nemohlo plesat víc.(10.8.2010)

S blížiacim sa "I Want to Believe" tj. druhým celovečerným filmom som oprášil jednotku, aby som osviežil pamäť a vlastne si pripomenul akých kvaliít The X-Files dosahuje. A dobre som spravil. Film ma do deju vtiahol ešte viacej ako ked som ho pozeral po prvý raz. Pozeral som sa naň úplne inak než vtedy a bavil ma dokonca viacej. Môžem povedať, že celovečerák dosiahol to čo bolo v seriály najlepšie. Pekne to všetko zosumarizoval do vynikajúceho scenáru a vznikol tak poriadny sci-fi triler o UFO. Milujem The X-Files a toto moje repete mi padlo vhod, už sa neviem dočať dvojky. Dávam 90%, 10% strhávam za trošku škrýpajúci a únáhlený koniec na antarktíde, inak to nemá chybu.(24.5.2008)

Poprvé jsem slyšel Muldera i Scullyovou v originále a musím říct, že mě oba mile překvapili. Navíc oba dva působili sebevědomě i na velkém plátně a vyšší rozpočet dal také větší možnosti fantazii scénaristů. Celkově hodně povedený snímek, kterému mohu vytknout jen to, že já na Aktech X měl nejraději ty díly, které nebyly o mimozemšťanech. [květen 2005](24.8.2005)

• - Film se natáčel v USA, Kanadě a Velké Británi. Natáčelo se od 16. června do 20. září 1997. (Varan)

• - Když Mulder zjistí, že v baru nefunguje záchod, musí si odskočit ven. Se slastným pocitem si pak uleví na plakát k filmu Den nezávislosti. (Petulka88)

• - Závěrečná scéna se natáčela na stejném místě, kde se v Star Wars: Epizodě IV a Star Wars: Epizodě VI natáčely scény z Tatooine. (Karlos80)