Akta X - Film

The X Files

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

Kanada / USA, 1998, 117 min

Seriál Akta X jsem nikdy nesledovala. V době, kdy ho začali vysílat v televizi, ho dávali moc pozdě na to, aby mi rodiče dovolili na něj koukat. Jednou jsem jeden díl viděla (myslím že na švp:) a vzpomínám si, že jsem se dost bála, takže tím to pro mě skončilo. Vrátila jsem se k němu o pár let později. Jelikož je můj přítel velký fanda, usoudil, že spolu musíme nějaké díly skouknout. Viděli jsme asi prvních pět dílů první série a tím to pro mě zase skončilo (doteď mám zbytek série nedokoukaný na disku). Po nějaké době, opět, můj přítel rozhodl, že musím vidět jejich první celovečerák. Tolik tedy k historii a mému vztahu k tomuto seriálu. Každopádně, film byl pro mě stělesněním nudy a 120 minut se pěkně vyvářel ve vlastní šťávě plné splácanin. Svižnější tempo seriálových dílů dodává příběhům tajemnou atmosféru a díly pak vypadaj, že maj i nějakou myšlenku :)(2.1.2009)

Několik dílů X Files slepených za sebe, s patřičně velkým rozpočtem a skvělým obsazením. Mohlo z toho vzniknout něco horšího než pořádná jízda? Sice jsem to pořádně pochopil až při třetí repríze, ale to už se u dobrých konspiračněšpionážních filmů stává...vzpomeňte třeba na famózní Where Eagles Dare;) PS: Mark Snow is god. Takhle se vyvíjí umělecká myšlenka, filmové "main titles" jsou naprosto božskou variací na vlastní téma.(13.6.2006)

Ja som tento celovečerák vždy bral nezávisle odjeho seriálu. Aj keď mnohé veci by možno divákom, ktorí seriál nepoznajú unikli, ale to už je ich problém. Takmer dokonalý thriller s mrazivo chladnou atmosférou a častými typicky aktyixovskými ľakačkami, tmavé priestory, tajomné mysteriózno, všetko má tú správnu šťavu. Dokonca aj efekty sú mňam. Proste Mulder&Scully v najvyšších obrátkach. 85%.(6.3.2006)

Ten začátek, 35 000l. př. n. l. je úžasný. Ukazuje to jaký jsme břídilové se svým průměrným věkem 75 - ti let. Tato planeta potřebuje kolektivní stálé myšlení, abychom se vyvarovali opakujících se chyb. Černá hmota z Akt X je použita i v jiných příbězích, třeba Spiderman nebo v jednom nezfilmovaném Lobovi. Jedno moudro Muldera: Když nebudeme čekat neočekávané v nepřeberné záplavě možností, budeme na milost všemu, co se nedá zařadit do škatulky. Kdo je vlastně Mulder? Klíčová postava vládního spiknutí na popředí mimozemské civilizace. Tohle není kolonizace, ale spontánní repopulace!!! Včely a kukuřice nespadají pod hrozbu mezinárodního terorismu!! A ještě jedno moudro: Jeden člověk se nemůže sám postavit budoucnosti, že Scullyová?(19.3.2009)

Fanoušci tento první plnohodnotný film s Mulderem a Scullyovou ocení mnohem více než neznalí celé seriálové mytologie. To ale nic nemění na tom, že se jedná o kvalitní sci-fi, kde se to vládními konspiracemi jen hemží. Přesvědčivé herecké výkony hlavních akterů nikoho nepřekvapí, Martin Landau pak rozhodně potěší. Mark Snow zde také poprvé rozmáchleji ukázal, co všechno dokáže za mixážním pultem - skvělá hudba.(8.1.2008)

• - Závěrečná scéna se natáčela na stejném místě, kde se v Star Wars: Epizodě IV a Star Wars: Epizodě VI natáčely scény z Tatooine. (Karlos80)

• - V chronologii televizního seriálu je film dějově mezi pátou a šestou sérií. (cariada)

• - Scéna, kdy Mulder a Scullyová běží přes pole a pronásledují je helikoptéry, je odkazem na film Na sever severozápadní linkou. V obou filmech navíc hraje Martin Landau. (novoten)