Akta X - Film

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 1998, 117 min

• Frajer42

Na seriál si vzpomínám zejména z dětství, kdy mi zpříjemňoval večery. Rozhodl jsem si tohle dětství připomenout také touto filmovou adaptací. Ani nevím proč jsem koukl zrovna na tuhle adaptaci, když je v podstatě jedna z nejhůře hodnocených. No co už? Zkrátka a dobře, příliš mě to nenadchlo. Příběh je poměrně vágní. Není moc oč stát. Navíc je roztahaný do dvou hodin a pravděpodobně vás za tuhle dobu unudí. Příběh je přesycen hromadou naprosto nelogického chování snad úplně všech, kterým se snaží přihrnout trošku toho drama, které jinak ve snímku zcela chybí. Zbývá tak snad jenom příjemný pohled na duo Duchovny Anderson, mezi kterými to parádně jiskří. Za sebe to vidím maximálně na dvě pěticípé.(4.10.2015)

• nascendi

Za veľa peňazí málo muziky. Seriál ma po počiatočnom nadšení z dobrého námetu unudil už pred piatou sériou. Film iba potvrdil, že nedostatky, ktoré v seriáli nestoja za povšimnutie, sa v celovečernom filme nepríjemne zvýraznia. A tak ani dramatická hudba, honosná výprava a odhodlané pohľady dvoch univerzálnych záchrancov civilizácie nemohli vyplniť diery v samotnom príbehu. Mulderove vysvetľujúce múdrosti iba dotvárali obraz zmarenej príležitosti.(13.4.2010)

Film navazuje na ucházející pátou sérii a je navázán sérií šestou, kterou mnoho fandů považuje za tu nejelpší. Film sám o sobě je dobrý, i když se nemůže srovnávat s úžasnou první a zejména druhou sérií. Oproti těm je ve filmu více akce na úkor atmosféry a více pompéznosti na úkor originality. Závěr filmu je pak i přesto svou velkolepostí skvělý, už jen proto, že si seriál po mnoha na speciální efekty sporých epizodách, nějaké ty velké scény přeci jen zasloužil. Tvůrci se chtěli divákům zavděčit a tak si to nejžádanější nechali pro film. Scéna kdy se Mulder a Scullyová téměř políbí je sice nejslabším místem možná celé série, ale po přesto je však film důstojným vrcholem fenoménu X Files.(24.4.2007)

Pravda není tam venku, má ji Mulder. A Scullyová místo toho, aby se o ní na vlastní oči přesvědčila, raději předstírá bezvědomí.. Nafouknutější rozpočet oproti seriálu jde poznat, konspiruje se do buněčného rozkladu těla, kukuřicí se utíká na Sever severozápadní linkou a včela je tu za bezcitného kazišuka. Pravdou je, že se znalostmi seriálových souvislostí vplujete do Bowmanova celovečeráku elegantněji a možná vám i pomohou při mhouření oči nad některými logickými lapsusy. Ač nejsem Timothy McVeigh, hvězdu navíc přidávám za dokonalou scénu s demolicí dallaské federální budovy (perfektní kombinace napětí i humoru). A taky chválím Bubáka Muldera, že dobře ví, na jaký filmový plakát nasměrovat moč ze svého měchýře..(19.12.2014)

Asi před měsícem jsem znovuobnovil svou snahu zhlédnout celý seriál, po páté sérii jsem se tedy dostal i k prvnímu celovečernímu kino filmu, který jsem viděl jen jednou kdysi dávno a nic jsem si z něj nepamatoval. Byl jsem docela překvapený tím, jak snadno musí být koukatelný i pro diváka neseznámeného se seriálem. Dobře funguje jako jeden konspirační scifi film i jako prohloubení stávající mytologie. Jen ty dvě hlavní postavy se zde imho chovají trochu jinak, než by se bývaly chovaly v příslušnou etapu seriálu. Ale to není nutné řešit. Horror movie of the year(14.7.2011)

• - Hlavní tvůrce Akt X Chris Carter chtěl původně zakončit seriál pátou sérií a v hlavní mytologii pokračovat pomocí série celovečerních filmů. Společnost Fox mu nicméně nakázala, aby Akta X – Film bylo dějové přemostění mezi pátou a šestou sérií, což byl úkol vpravdě nadlidský. Nakonec do sebe ale příběhově všechno zapadá. (novoten)

• - Scéna, kdy Mulder a Scullyová běží přes pole a pronásledují je helikoptéry, je odkazem na film Na sever severozápadní linkou. V obou filmech navíc hraje Martin Landau. (novoten)

• - Závěrečná scéna se natáčela na stejném místě, kde se v Star Wars: Epizodě IV a Star Wars: Epizodě VI natáčely scény z Tatooine. (Karlos80)