Akta X - Film

The X Files

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

USA, 1998, 117 min

Film navazuje na ucházející pátou sérii a je navázán sérií šestou, kterou mnoho fandů považuje za tu nejelpší. Film sám o sobě je dobrý, i když se nemůže srovnávat s úžasnou první a zejména druhou sérií. Oproti těm je ve filmu více akce na úkor atmosféry a více pompéznosti na úkor originality. Závěr filmu je pak i přesto svou velkolepostí skvělý, už jen proto, že si seriál po mnoha na speciální efekty sporých epizodách, nějaké ty velké scény přeci jen zasloužil. Tvůrci se chtěli divákům zavděčit a tak si to nejžádanější nechali pro film. Scéna kdy se Mulder a Scullyová téměř políbí je sice nejslabším místem možná celé série, ale po přesto je však film důstojným vrcholem fenoménu X Files.(24.4.2007)

Vysokorozpočtový a prekvapivo drsný (brutálny úvodný súboj tajomného snežného netvora s pračlovekom) thrillerový sci-fi horor. Dá sa pozerať bez detailnej znalosti kultovej seriálovej predlohy, ale ak viete, o čo ide, je sledovanie samozrejme lepšie (neznalí napr. nepochopia niektoré cameá, ktoré sú pre dej pomerne dôležité - šofér sanitky, trio novinárov). Akčnejšie, adrenalínovejšie, drahšie a ešte nebezpečnejšie, ako seriál. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/638/ Kino Považan NMnV 2008(19.10.2004)

Několik dílů X Files slepených za sebe, s patřičně velkým rozpočtem a skvělým obsazením. Mohlo z toho vzniknout něco horšího než pořádná jízda? Sice jsem to pořádně pochopil až při třetí repríze, ale to už se u dobrých konspiračněšpionážních filmů stává...vzpomeňte třeba na famózní Where Eagles Dare;) PS: Mark Snow is god. Takhle se vyvíjí umělecká myšlenka, filmové "main titles" jsou naprosto božskou variací na vlastní téma.(13.6.2006)

• brutale

Film ktorý pre mňa vznikol úplne zbytočne... X files mám do seba vryté, vďaka atmosfére seriálu (prvých sérií), nevyspatého ksichtu Muldera, ktorý nám mlčky dával najavo, že za všetkým je "mimozemská konšpirácia"... V snímke sa dočám akurát scény, SPOILER kde Mulder chlastá v bare tak, že ani pohárik neudrží, ale do hodiny je triezvy, pričom už pol hodinu cestuje so svojou kolegyňou za novými dôkazmi, čo my skôr pripomína štýl agenta 007 KONIEC SPOILERU. Nemastné neslané s absenciou takmer všetkého, čo som na spicoch X žral. Film mi prišiel ako časť novej série len s umelo natiahnutou stopážou.(16.8.2009)

Tento film by som mohol pozerať stále. To najlepšie z celých Aktov X v jednom celovečernom filme, ktorý nadväzuje na piatu sériu a predchádza šiestej, ktorá na tento film voľne nadväzuje. Dalo by sa povedať, že je to niekoľko epizód spojených do jednej dlhej. Film zároveň rozširuje mytológiu a venuje sa prevažne Syndikátu. Opäť nás čaká geniálny Mulder a jeho Scullyová, zákerní a podlí agenti, skvelé prostredia a scenérie a hlavne silný príbeh.(17.1.2015)

• - Film se natáčel v USA, Kanadě a Velké Británi. Natáčelo se od 16. června do 20. září 1997. (Varan)

• - Hlavní tvůrce Akt X Chris Carter chtěl původně zakončit seriál pátou sérií a v hlavní mytologii pokračovat pomocí série celovečerních filmů. Společnost Fox mu nicméně nakázala, aby Akta X – Film bylo dějové přemostění mezi pátou a šestou sérií, což byl úkol vpravdě nadlidský. Nakonec do sebe ale příběhově všechno zapadá. (novoten)

• - Krycí jméno filmu při dopravě do kin bylo: "Nuts and Bolts." (cariada)