Hodnotenie filmu je rovné hodnoteniu seriálu. Film sa absolútne v ničom nelíši od seriálovej predlohy. Možno tak v stopáži, rozpočte, váprave a tržbách. Tržby sú asi jediný dôvod prečo film vznikol. Čo sa tíka filmu, sú to vlastne 2-3 podobné epizódy spojené do kopy. O kultovosti pre istú skupinu sa nemá význam baviť, no mňa myšlienka obišla. D. Duchovny je pre mňa herec bez štipky talentu, čo dokazuje v seriály a aj v tomto filme. Hovorte si čo chcete pre mňa je kolonizácia, spolupráca s mimozemšťanmi, tajné spiknutie atď. len sci-fi blud. Nech Vás sprevádza sila :o)(7.6.2010)

• anais

Akta X byla jednu dobu ohromným fenoménem. Producent Chris Carter chytře dávkoval spletitý příběh různých vládních konspirací, zaměřených hlavně na potlačení veřejné osvěty, co se týče mimozemšťanů. Divák se cítil být každým dílem blíž k nějakému důležitému odhalení. Bohužel to však bylo trochu jinak odhalení sice byla, ale za cenu mnoha dalších otázek. A tak se stalo, že seriál sice pokračoval dál, ale zájem diváků opadal a opadal. Úroveň si sice série držela stále vysokou, leč zdaleka ne tak dech beroucí, jako na svém vrcholu. Proč tento delší úvod? Jelikož hlavní kvalita Akt X filmu je nenávratně pryč – totiž moment překvapení. Tehdy jsme ještě mohli doufat, že se v celovečeráku Mulder dostane až na konec své „donquichotské“ poutiNebo k nějakému absolutnějšímu řešení Jenže touha tvůrců nalákat diváky na další díly seriálu nebohého Muldera dohnala pouze před další otázky. Ve filmu zodpovězeny nejsou, v podstatě tu přijdeme pouze na to, že spiknutí je mnohem hlubší, než se očekávalo. Dnes, když už opadla hlavní vlna fascinace Mulderem a Scullyovou, tak tento film nemá moc co nabídnout. Spíš než film je to natažený díl seriálu, a podotýkám, že jeden z těch slabších.(13.5.2005)

Asi před měsícem jsem znovuobnovil svou snahu zhlédnout celý seriál, po páté sérii jsem se tedy dostal i k prvnímu celovečernímu kino filmu, který jsem viděl jen jednou kdysi dávno a nic jsem si z něj nepamatoval. Byl jsem docela překvapený tím, jak snadno musí být koukatelný i pro diváka neseznámeného se seriálem. Dobře funguje jako jeden konspirační scifi film i jako prohloubení stávající mytologie. Jen ty dvě hlavní postavy se zde imho chovají trochu jinak, než by se bývaly chovaly v příslušnou etapu seriálu. Ale to není nutné řešit. Horror movie of the year(14.7.2011)

Kultový, mysteriózny i ambiciózny seriál The X-Files mám vo svojej veľkej obľube, že po štyroch rokoch som sa opäť podujal na to, aby som zhliadol úplne všetky série, ale maximálne do deviatej. Čiže na konci piatej sezóny tvorcovia nakrútili, podľa mňa-vydarený, celovečerný film, ktorý by mal s veľkou určitosťou potešiť skalných fanúšikov MULDERA a SCULLY, Aktov X, a tí si svoj „drahocenný poklad” nenechajú 100% ujsť, pretože sú odjakživa pohltení týmito záhadami, ktoré nemajú obdoby. Podotýkam ale, že potenciálni diváci by mali ovládať hlavnú štruktúru seriálového fenoménu, a keď o polnoci zobudím niekoho z nich, tak by mi mal vedieť povedať, napríklad, kto sú : „Osamelí strelci” , ďalej - Fajčiar, Skinner, Chris Carter, Mark Snow, Kim Manners a cetera ? _ Rob Bowman, režisér mnohých epizód, pozná celú problematiku , ako svoje hodinky, a tak tento VSTUP hodnotím, ako pôsobivý, že zaujme ! Už úvodné zábery s človekom neandertálskym sú neuveriteľne strhujúce, a takto to väčšinou pokračuje počas celého snímku, nachádzajú sa tu ozaj kvalitné sekvencie, ktoré sú občas plné klišé, a preto asi volím „iba” štyri hviezdičky. PS: „Som rád, že nerežíroval tatko-zakladateľ, ktorý skôr lepšie píše, akoby mal svoje myšlienky previesť na plátno” ?(4.9.2018)

Akta X patří mezi mé nejoblíbenější seriály. Agenti FBI Mulder a Scullyová jsou již jistě kultovními a ten, kdo si zamiloval seriál bude celovečerákem přímo nadšen. Opět se dostane na konspirační teorie, řešení nejrůznějších událostí a přicházení věcem na kloub, jen mi ke konci chybělo vědecké vysvětlení Scullyové :) Celovečerní verze patří mezi ty lepší sci-fi posledních let, čemuž jistojistě dopomáhá kult seriálové předlohy, takřka všeobecná obeznámenost s ústřední dvojicí a nemalý rozpočet, který je ve filmu vidět. Scény z Antarktidy a zřícení explodující výškové budovy stály za to. Měli by natočit dvojku, nebo pokračovat v tvorbě seriálu... Určitě nejsem jediný, kdo má takové přání.(3.12.2006)

• - Scéna, kdy Mulder a Scullyová běží přes pole a pronásledují je helikoptéry, je odkazem na film Na sever severozápadní linkou. V obou filmech navíc hraje Martin Landau. (novoten)

• - Závěrečná scéna se natáčela na stejném místě, kde se v Star Wars: Epizodě IV a Star Wars: Epizodě VI natáčely scény z Tatooine. (Karlos80)

• - Když Mulder zjistí, že v baru nefunguje záchod, musí si odskočit ven. Se slastným pocitem si pak uleví na plakát k filmu Den nezávislosti. (Petulka88)