Akta X - Film

The X Files

Akty X - Film

Sci-Fi / Thriller / Mysteriózní / Horor

Kanada / USA, 1998, 117 min

Seriál mě tak trochu minul. Sledovali ho bratři, navrch v době, kdy už jsem chtěl spát, tudíž kde je pravda, mě tehdy vážně nebralo. Celovečerní podoba můj názor změnila, takže mě hned od začátku začalo zajímat, co všechno zdánlivě nevinný výbuch v Dallasu roztočí a na co ti chlapíci v bílých skafandrech přijdou. S kůží na trh šli hlavně scénáristé, protože museli dát na papír příběh, který uspokojí jak pravidelné zhýčkané publikum seriálu, tak diváky, kteří tak akorát vědí, že je nějaký Mulder, jehož sestra byla údajně unesená mimozemšťany, a nějaká Scullyová coby jeho racionálně uvažující kolegyně. Právě ústřední duo Duchovny-Anderson, kteří si se svými postavami prožili všechno dobré a zlé, co s sebou úspěšný seriál přináší, je příjemně civilní a vlastně nám i tak trochu dospěli. Stejně jako v případě o deset let mladšího (dalšího) celovečeráku Chci uvěřit na mě dýchla slušná porce napětí a tajemna. V době do bezradnosti upadajícího seriálu to tehdy (1998) byla výhra. A je, když se k filmu vrátím, vlastně pořád.(8.10.2015)

Je mi líto, ale já to vůbec nepochopila :-D Nevím, jestli je to tím, že jsem neviděla seriál, nebo tím, že jsem pomalejší v chápání, ale mě ten děj prostě přišel úplně mimo... Na konci jsem netušila, o co komu šlo, co tam dělal ten létající talíř, ani kam jako letěl... Podle mě to nemělo hlavu ani patu a sympatický David Duchovny to tentokrát nezachránil...(1.8.2016)

X-files dle mého měly zůstat pouze u seriálového zpracování, neboť těch 45 minut mi přijde tak akorát. Rozvést jeden, byť větší případ na dvouhodinový film zkrátka bylo místy uspávající. Líbilo se mi ovšem, že zůstává standart jako u jednotlivých epizod, nic menšího, nic většího. Kromě zpracování, triků a impozantních budov, těch je zde mnohem více. Mimochodem budova na Antarktidě mi velmi připomněla Matrix. 70%(11.8.2012)

Pravda je niekde vonku...niečo pravdy na tom je asi... Remeselne dobre natočený film pre fanúšikov ale aj pre nezainteresovaných, ktorý nevideli seriál. Zápletka je do poslednej chvíle zaujímavý a film má brutálny koniec. Je to škoda, že dvojka nebude na jednotku nadväzovať, zaujímalo by ma ako to všetko dopadlo...(25.7.2008)

Fanoušci tento první plnohodnotný film s Mulderem a Scullyovou ocení mnohem více než neznalí celé seriálové mytologie. To ale nic nemění na tom, že se jedná o kvalitní sci-fi, kde se to vládními konspiracemi jen hemží. Přesvědčivé herecké výkony hlavních akterů nikoho nepřekvapí, Martin Landau pak rozhodně potěší. Mark Snow zde také poprvé rozmáchleji ukázal, co všechno dokáže za mixážním pultem - skvělá hudba.(8.1.2008)

• - Scéna, kdy Mulder a Scullyová běží přes pole a pronásledují je helikoptéry, je odkazem na film Na sever severozápadní linkou. V obou filmech navíc hraje Martin Landau. (novoten)

• - Hlavní tvůrce Akt X Chris Carter chtěl původně zakončit seriál pátou sérií a v hlavní mytologii pokračovat pomocí série celovečerních filmů. Společnost Fox mu nicméně nakázala, aby Akta X – Film bylo dějové přemostění mezi pátou a šestou sérií, což byl úkol vpravdě nadlidský. Nakonec do sebe ale příběhově všechno zapadá. (novoten)

• - Conrad Strughold, postava Armina Muellera-Stahla, byla pojmenována po skutečném Strugholdovi, nacistickém vědci, který během druhé světové války prováděl experimenty na vězních. (novoten)