Dokonalý džentlmen

The Distinguished Gentleman

Dokonalý džentlmen

Komedie

USA, 1992, 112 min

Není tomu pravidlem, ale tady Vás Eddie nasměruje do sféry dobré zábavy. Tato komedie si utahuje z amerického kongresu a zkorumpovaných politiků, kteří těží z blbosti úředníků a voličů. Ostatně stejně jako v běžném životě. Zde jsou však věci dotažené do takových konců, o kterých věřím, že nejsou možné.(8.8.2018)

"Vařila myšička kašičku, na zeleném rendlíčku, tomu dala, tomu nedala, ten plakal, ten naříkal, a na toho nezbylo nic, tak utíkal do komůrky, chytil tam tu myšičku a ukousnul jí hlavičku". Tornádo Eddie jako správný zmetek se rozhodl napapat ve Washingtonu D.C., aniž tušil rozsah politických praktik Systému. Naštěstí má správnou záklopku na srdíčku, takže myšička dostane co proto. Komedie na téma politika je v jeho podání vždycky trefa do pohody. Nesmím zapomenout na výborný infarktový projev Lane Smitha.(23.3.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $46,666,502Tržby Celosvetovo $50,900,000║ Ďalšia z tých komédii čo sa snažia moralizovať a ukázať správny smer tým čo doteraz robili podvody a iné podlosti, Eddie Murphy je už dosť jednotvárny v takýchto úlohách bez originálnejšej hereckej vsuvky neponúka nič nové, nič čo by sme už s ním nezažili ale aspoň to je ako tak stráviteľne bez ujmy na zdravý. Nuž ale výhodou filmu je, že sa dosť trefne obúva do praktík guvernérov a tých čo vládnu štátu a určujú smer života a aj vďaka tejto téme čo film ponúka sa prikloním k vyššiemu hodnoteniu. /70%/(9.8.2005)

Reziser Jonathan Flynn /Stopa 1985, Muj Soused Zabijak/ natocil slusnu komediu. US styl humoru je opat trochu blizsie Europe nez vacsina US komedii, Murphy bol este na zaciatku 90. rokov velka hviezda a humor mu ide. Pribeh zaujme a nepusti, film ma tempo a okrem Murphyho tu hral aj James Garner /The Great Escape 1963/. 74 %(22.8.2015)

Snímek Dokonalý džentlmen se mi líbil už kdysi, když jsem jej viděl poprvé, ale spíše jsem si užíval perfektního humoru hlavního hrdiny Thomase Jeffersona Johnsona, jehož si zahrál Eddie Murphy, jenž byl v té době na vrcholu své kariéry. Ve filmu šlo také o politiku a problematiku korupce, což jsem si uvědomil až o několik let později, když jsme si jej doma pustili znova. Každopádně hned od prvních minut Eddie rozehrál eskapádu vtipu a legrace jsoucí jemu vlastní, kdy jako malý podvodníček dostal nápad, jak využít svého jména Thomas Jefferson Johnson. Dozvěděl se totiž o smrti kongresmana Jeffa Johnsona a tak začal s volební kampaní, která byla světe div se úspěšná. Se svými kumpány se tedy přestěhoval do Washingtonu, aby se zde ujal funkce a hlavně za to získal nějaké peníze. Vůbec se mu nedivím, mám totiž pocit, že spoustě politiků jde hlavně o vlastní dobré bydlo a nikoli blaho národa a to nejen v USA, ale i u nás. Každopádně jeho představy o snadném zisku se naplnily a to dokonce mnohonásobně více, než si dokázal ve svých snech představit. Nicméně i on postupně došel ke zjištění, že nic není na světě zadarmo a že i on bude muset přinést nějaké oběti. Zamiloval se totiž do dívky, jejíž otec politiku bral naprosto vážně a milého Johnsona zrovna díky přátelení se s velkými zkorumpovanými rybami zrovna moc nemusel. Mladý kongresman se tak musel rozhodnout čemu dá přednost - světu velkých peněz a politiky nebo životu s milou dívkou. Film tak přešel z úrovně výborného nic neřešícího humoru k mnohem vážnějšímu tématu politického pletichaření a všudypřítomné korupce, aniž bychom si toho sami všimli. Samozřejmě jsme Eddie Murphymu drželi palce a přáli mu, ať mu vše dobře dopadne. Film nás nejen pobavil, ale také zahlodal červík v hlavičce, jestli má cenu chodit vůbec k volbám. Co by se vlastně stalo, kdyby nikdo volit nešel a účast by tak byla nulová a to vždy ? Také mne napadlo, jestli nám nebylo lépe, když zemi vládl dobrý král a to nemyslím jen toho známého Miroslava z Pyšné princezny. No nic, každopádně si u mne Dokonalý džentlmen za to skvělé spojení humoru a vážné myšlenky vysloužil čtyři dokonalé hvězdy ****.(23.3.2017)

• - Jedná se o první film Eddieho Murphyho, který nebyl publikován u Paramount Pictures, jeho domovského studia. (SeanBean)

• - Jonathan Lynn, britský režisér tohoto filmu, se mimo jiné scénáristicky podílel i na satirických politických britcomech "Jistě, pane ministře" či "Jistě, pane premiére". Za svůj režijní výkon v tomto filmu získal Lynn tři ocenění (2001 & 2002: Political Film Society, 1993: Enviromental Media Awards). (Zdroj: ČSFD.cz)