Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Thomas Jefferson Johnson (Eddie Murphy) je malým podvodníčkem. Když se ale dozví o smrti kongresmana Jeffa Johnsona, dostane nápad, jak provést největší podvod všech dob. Využije toho, že se jmenuje podobně jako zesnulý kongresman, začne s volební kampaní ("Jeff Johnson - Jméno, které znáte!") a nemožné se stane skutkem - je zvolen do amerického kongresu! A proč to všechno? Thomas se totiž domnívá, že teprve jako člen kongresu bude moci rozjet své podvody v patřičném měřítku. Skutečnost ale překoná jeho nejsmělejší představy. Než se stačí v kongresu rozkoukat, ocitá se v kolotoči velké politiky, velkých průmyslníků a velkých peněz. I na Thomase, který se nikdy poctivě neživil, je toho trochu moc. A poznenáhlu dospěje k rozhodnutí, že když už se jednou do kongresu dostal, udělá tu trochu pořádek. Koneckonců, má přece sloužit svým voličům. A jestli při tom navíc získá srdce krásné dívky, tím lépe... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (79)

PlayEasy 

všechny recenze uživatele

Staré dobré časy, kdy byl Eddie absolutně ve formě a hrál ještě skvělé role ve velmi dobrých komediích, čehož je tenhle film jasným důkazem. Tato vtipná a velmi inteligentní komedie se skvělým scénářem je postavena na Eddiem a jeho partě a poněkud hlubší myšlence a poněkud velmi vychytralém podvodu. "Sice všechno má mouchy, ale je potřeba mouchy oddělávat a všechno vylepšovat":) 70% ()

Jirkacek 

všechny recenze uživatele

Snímek Dokonalý džentlmen se mi líbil už kdysi, když jsem jej viděl poprvé, ale spíše jsem si užíval perfektního humoru hlavního hrdiny Thomase Jeffersona Johnsona, jehož si zahrál Eddie Murphy, jenž byl v té době na vrcholu své kariéry. Ve filmu šlo také o politiku a problematiku korupce, což jsem si uvědomil až o několik let později, když jsme si jej doma pustili znova. Každopádně hned od prvních minut Eddie rozehrál eskapádu vtipu a legrace jsoucí jemu vlastní, kdy jako malý podvodníček dostal nápad, jak využít svého jména Thomas Jefferson Johnson. Dozvěděl se totiž o smrti kongresmana Jeffa Johnsona a tak začal s volební kampaní, která byla světe div se úspěšná. Se svými kumpány se tedy přestěhoval do Washingtonu, aby se zde ujal funkce a hlavně za to získal nějaké peníze. Vůbec se mu nedivím, mám totiž pocit, že spoustě politiků jde hlavně o vlastní dobré bydlo a nikoli blaho národa a to nejen v USA, ale i u nás. Každopádně jeho představy o snadném zisku se naplnily a to dokonce mnohonásobně více, než si dokázal ve svých snech představit. Nicméně i on postupně došel ke zjištění, že nic není na světě zadarmo a že i on bude muset přinést nějaké oběti. Zamiloval se totiž do dívky, jejíž otec politiku bral naprosto vážně a milého Johnsona zrovna díky přátelení se s velkými zkorumpovanými rybami zrovna moc nemusel. Mladý kongresman se tak musel rozhodnout čemu dá přednost - světu velkých peněz a politiky nebo životu s milou dívkou. Film tak přešel z úrovně výborného nic neřešícího humoru k mnohem vážnějšímu tématu politického pletichaření a všudypřítomné korupce, aniž bychom si toho sami všimli. Samozřejmě jsme Eddie Murphymu drželi palce a přáli mu, ať mu vše dobře dopadne. Film nás nejen pobavil, ale také zahlodal červík v hlavičce, jestli má cenu chodit vůbec k volbám. Co by se vlastně stalo, kdyby nikdo volit nešel a účast by tak byla nulová a to vždy ? Také mne napadlo, jestli nám nebylo lépe, když zemi vládl dobrý král a to nemyslím jen toho známého Miroslava z Pyšné princezny. No nic, každopádně si u mne Dokonalý džentlmen za to skvělé spojení humoru a vážné myšlenky vysloužil čtyři dokonalé hvězdy ****. ()

Reklama

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

"Vařila myšička kašičku, na zeleném rendlíčku, tomu dala, tomu nedala, ten plakal, ten naříkal, a na toho nezbylo nic, tak utíkal do komůrky, chytil tam tu myšičku a ukousnul jí hlavičku". Tornádo Eddie jako správný zmetek se rozhodl napapat ve Washingtonu D.C., aniž tušil rozsah politických praktik Systému. Naštěstí má správnou záklopku na srdíčku, takže myšička dostane co proto. Komedie na téma politika je v jeho podání vždycky trefa do pohody. Nesmím zapomenout na výborný infarktový projev Lane Smitha. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Hlavouni musí stát ve frontě, aby mu mohli sypat do kapsy peníze." Američani byli dlouho omezováni tím, že mohli volit jen Demokraty nebo Republikány. Jenže nyní jsou tu Stříbrné lišky a kandidát, jehož jméno znáte - Jeff Johnson. A s vyděračem Johnsonem přichází zábava, protože bezelstně naráží na to, co se v politice běžně děje - úplatky, střety zájmů, protichůdné studie, politické sliby a hlavně to, že nikdo netuší, o čem se hlasuje. Ona to není žádná novinka, ale já umím ocenit, když to někdo řekne nahlas a ještě k tomu poměrně zábavnou formou. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Kterak se podvodníček rozhodne vstoupit do politiky, kde zjistí, že je v podstatě mezi svými. Diváci znající sitcomy pod názvem 'Jistě, pane ministře' (1990) a 'Jistě, pane premiére' (1986) jistojistě neuniklo jméno režiséra Jonathana Lynna, který na těchto sitcomech spolupracoval. Natočil snímek hodně nadčasový, neboť vše, co se tu odehraje a co je řečeno, je ve své podstatě poplatné v každé době. Osvěžující film striktně bez výhrad ukazuje dění na politické scéně tak, jak je, navíc v nejzábavnějším kabátě bez přesahu do trapností. Zkrátka a dobře, jedná se o dosud nejlepší filmovou politickou satiru, která si dělá takovou legraci, až se bere vážně a všechny dané okolnosti považuje za zcela normální. Zní to divně, ale když se sami podíváme na politické dění u nás v Česku, nelze to popsat jinak. Realistický základ scénář tedy v jistých ohledech má, ale ztvárněné je to tak dobře, až tomu nelze ani věřit. Komická brilantnost Eddieho Murphyho je v každé scéně velice přínosným artiklem v rámci zábavy. O to víc dojímá lidskost podvodníčka, v jeho obsazení, ve snaze docílit vyřešení problému trápící obyvatele daného místa, kde problém vznikl. O bláznivou komedii se sice nejedná, ale úsměvných situací je tu více než dost. O málokterém snímku se dá říct, že svým obsahem nestárne. Tento snímek daná kritéria plně splňuje. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

  • Jedná se o první film Eddieho Murphyho, který nebyl publikován u Paramount Pictures, jeho domovského studia. (SeanBean)
  • Jonathan Lynn, britský režisér tohoto filmu, se mimo jiné scénáristicky podílel i na satirických politických britcomech "Jistě, pane ministře" či "Jistě, pane premiére". Za svůj režijní výkon v tomto filmu získal Lynn tři ocenění (2001 & 2002: Political Film Society, 1993: Enviromental Media Awards). (ČSFD)

Reklama

Reklama