Dokonalý džentlmen

Dokonalý džentlmen

Komedie

USA, 1992, 112 min

• gudaulin

Zástupce početné skupiny beznadějně průměrných filmů, které neurazí, ale nemají ani potenciál nadchnout. Pár slušných vtípků, několik sympatických herců, evidentní snaha lehce kritizovat, ale nikde nenarazit, a hlavně aby se to dobře prodávalo. Pokud bych to jako satiru měl srovnat s takovým Vrtěti psem, pak tam, kde tento film nemilosrdně bodá, tak Dokonalý džentlemen jen lehce šťouchá prstíčkem. Objektivně vzato by filmu slušely spíš tři hvězdičky, ale Eddie Murphy se mi v posledních letech tak zprotivil svými užvaněnými typizovanými postavičkami, že můj celkový dojem z filmu není víc než 45 %.(30.8.2007)

"Jeff Johnson - Jméno, které znáte!" - mimořádné 'nakouknutí' pod pokličku washingtonské politiky, možná zcela reálné, avšak opatřené skvělým hereckým výkonem Eddie Murphyho, kterému to jako kongresmanovi mimořádně sedělo. Alespoň teď všichni v kongresu ví, že to zvonění oznamuje hlasování a ne poslední kolo tutovky!(25.5.2011)

Snímek Dokonalý džentlmen se mi líbil už kdysi, když jsem jej viděl poprvé, ale spíše jsem si užíval perfektního humoru hlavního hrdiny Thomase Jeffersona Johnsona, jehož si zahrál Eddie Murphy, jenž byl v té době na vrcholu své kariéry. Ve filmu šlo také o politiku a problematiku korupce, což jsem si uvědomil až o několik let později, když jsme si jej doma pustili znova. Každopádně hned od prvních minut Eddie rozehrál eskapádu vtipu a legrace jsoucí jemu vlastní, kdy jako malý podvodníček dostal nápad, jak využít svého jména Thomas Jefferson Johnson. Dozvěděl se totiž o smrti kongresmana Jeffa Johnsona a tak začal s volební kampaní, která byla světe div se úspěšná. Se svými kumpány se tedy přestěhoval do Washingtonu, aby se zde ujal funkce a hlavně za to získal nějaké peníze. Vůbec se mu nedivím, mám totiž pocit, že spoustě politiků jde hlavně o vlastní dobré bydlo a nikoli blaho národa a to nejen v USA, ale i u nás. Každopádně jeho představy o snadném zisku se naplnily a to dokonce mnohonásobně více, než si dokázal ve svých snech představit. Nicméně i on postupně došel ke zjištění, že nic není na světě zadarmo a že i on bude muset přinést nějaké oběti. Zamiloval se totiž do dívky, jejíž otec politiku bral naprosto vážně a milého Johnsona zrovna díky přátelení se s velkými zkorumpovanými rybami zrovna moc nemusel. Mladý kongresman se tak musel rozhodnout čemu dá přednost - světu velkých peněz a politiky nebo životu s milou dívkou. Film tak přešel z úrovně výborného nic neřešícího humoru k mnohem vážnějšímu tématu politického pletichaření a všudypřítomné korupce, aniž bychom si toho sami všimli. Samozřejmě jsme Eddie Murphymu drželi palce a přáli mu, ať mu vše dobře dopadne. Film nás nejen pobavil, ale také zahlodal červík v hlavičce, jestli má cenu chodit vůbec k volbám. Co by se vlastně stalo, kdyby nikdo volit nešel a účast by tak byla nulová a to vždy ? Také mne napadlo, jestli nám nebylo lépe, když zemi vládl dobrý král a to nemyslím jen toho známého Miroslava z Pyšné princezny. No nic, každopádně si u mne Dokonalý džentlmen za to skvělé spojení humoru a vážné myšlenky vysloužil čtyři dokonalé hvězdy ****.(23.3.2017)

V té době se Eddie Murphy dokázal ještě objevit v povedené a nápadité komedii. Dokonalý gentleman k nim rozhodně patří. Zajímavá a působivě vtipná satira na vládu a vše kolem ní. Co se může stát, když se do ní dostane taková ztřeštěná postava, jakou Eddie umí zahrát. Na hodnocení k tomuto filmu bych se příliš nestavil. Existuje opravdu řada těch velice špatných komedií, kde se objeví a tato je vysoko nad. Příjemně jsem se bavil a byl jsem překvapen, že existuje ještě nějaká komedie s ním, kterou jsem neviděl a dobře se u ní bavil. --- Hele já vám nakopu prdel...Na svůj tým musíte být tvrdej!(31.8.2007)

Zajímavý a satirický pohled na americkou politiku. Eddie Murphy hraje docela s chutí a daří se mu přesvědčit diváka o tom, že ne každý politik musí být špatný a ne každý hrabe jen pro sebe. Brzy po tomto přesvědčení ale divák nahlédne do aktuálních novin a ty jej zase vrátí do skutečného světa, v němž žádný takový politik neexistuje.(31.7.2002)

• - Jedná se o první film Eddieho Murphyho, který nebyl publikován u Paramount Pictures, jeho domovského studia. (SeanBean)

• - Jonathan Lynn, britský režisér tohoto filmu, se mimo jiné scénáristicky podílel i na satirických politických britcomech "Jistě, pane ministře" či "Jistě, pane premiére". Za svůj režijní výkon v tomto filmu získal Lynn tři ocenění (2001 & 2002: Political Film Society, 1993: Enviromental Media Awards). (Zdroj: ČSFD.cz)