"Je si vedenie vedomé v akej sme situácii? Oni majú pancierové tanky! ...A my? , jedno poľné delo..." Škoda, že film o úplne prvej bitke v druhej svetovej vojne je takmer neznámy. Poľský vojaci napriek katastrofálnej situácii, dokázali dlho vzdorovať proti neskutočnej presile. Bránili sa tým, čo mali. Guľometmi, puškami, granátmi...Film rozoberá situáciu tesne pred vypuknutím vojny i bitvu, ktorá nasledovala. Čiernobiely film ani zďaleka nie je zastaralý, práve naopak, prekvapila ma nielen technická a pyrotechnická vyspelosť, ale i film ako celok. V akčných scénach kamera sníma nemeckých vojakov vždy s odstupom, kontakt s nimi príde až v samom závere, keď už je jasné, že takej sile nemôžu vzdorovať. Príhovor majora v závere, kde hovorí, že nemá zmysel riskovať ich životy proti takej presile, stojí za pozornosť, pretože väčšinou sme svedkami úplne iného prístupu dôstojníkov k ľudskému životu. Veľmi kvalitný poľský film, ale hlavne oddanosť poľských vojakov ocenila aj skupina SABATON, ktorá im venovala skladbu 40:1 Klip obsahuje aj zábery z tohto filmu. To číslo znamená presilu akej čelili. Len pre zaujímavosť, Poliakov bolo 182. Nemcov asi 3500. O výzbroji sa baviť ani nemusíme...90%.(22.8.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1967 - Strieborná cena(24.8.2011)

• Martin741

Dalsia dementna polska konina o Westerplatte. Polska kinematografia je pravom na okraji europskeho diania, uz chapem preco. 40 %(11.11.2014)

Velice kvalitní a poutavý válečný snímek, na polské poměry špičkový film v tomto žánru. Oproti naprosto zbytečnému remaku napínavější, komplexnější i lépe vypadající, celkově působí realističtěji (zde lze chápat majorovu kapitulaci, v remaku nikoliv). Odpor na Westerplatte byl hrdinský, doporučuji ono místo navštívit, neboť zde na vás přímo dýchne duch bojů zachycených ve filmu (obzvlášť doposud stojící kasárna poničená náletem Stuk).(24.5.2014)

Pekne spracovany film o prvych dnoch utoku Nemcov na polske uzemie. Co ma velmi potesilo, boli monohopocetne boje Poliakov, ako sa branili pred invaziou nemeckej armady. Skoda, ze vo filme neukazovali Nemcov do zaberov blizkej vzdialenosti, aby ich bolo lepsie vidiet. ale to nevadi, hlavne ze film disponuje velkym mnozstvom vybuchov a gulometmi sa tiez nesetrilo. Poliaci sa branili ako mohli, ale predsa Nemcov bolo viac, takze urcite nemohli ocakavat vitazstvo. Ved chudaci Poliaci mali len jedno posrate delo a raz dostali aj minometnu podporu a to bolo aj vsetko, co sa tyka silnejsich a destruktivnejsich zbrani. Taketo filmy milujem, kde sa neustale striela a nie len keca o nepodstatnych veciach:)(29.6.2011)