Epizody(8)

Mladá žena z malého appalačském městečka uniká z každodenní rutiny hraním nejmodernějších videoher. Je tak dobrou hráčkou, že dostala nový herní systém k otestování... ale zde na ni čeká překvapení. Simulace dává průchod jejím touhám po poslání, romanci a luxusu v něčem, co se zdá být jen hrou... ale co zároveň ji i její rodinu vystavuje reálnému nebezpečí. (Prime Video)

Anderton

Podľa Gibsona toho veľa dosiaľ nakrúteného nebolo, tak ma tento fakt presvedčil, aby som sa nechal nalákať na ďalšiu mindfuck sci-fi. No a výsledok je v mojich očiach rozpačitý. Nevyrovnaná kvalita epizód, nevyrovnané tempo, o čo skutočne ide, sa dozvedáme pomerne neskoro a uzavretie príbehu aj napriek neustálemu naťahovaniu dialógov je mierne unáhlené. Našťastie to ako celok dáva pomerne zmysel, i keď sa táto látka určite dala nakrútiť vizuálne podstatne viac kyberpunkovo. No a aby som povedal niečo kontroverzného, tak mám dojem, že casting ženských postáv je podarenejší než tých mužských. Chlapi sú nevýrazní a(lebo) nesympatickí (a to aj v prípade, kedy ide o kladné charaktery). 70% ()

xLIGHTx

Poctivé a sofistikovanejšie sci-fi, s akciou aj s drastickejšími scénami, s fešnou Ch. G. Moretz a som teda dosť príjemne prekvapený týmto výtvorom Amazonu (okrem iných mien tu figurujú v rámci výkonných producentov Lisa Joy a Jonathan Nolan - známi aj vďaka seriálu Westworld). Každý tam môže cítiť vplyv niečoho iného. Trebárs mne tiež napadol Ready Player One miestami skombinovaný s Nerve (a možno aj kvapôčky z eXistenZ, zo Surrogates a asi aj z Loopera). Štyri epizódy má v režisérskych rukách (aj produkciu)  tvorca pôvodnej Kocky Vincenzo Natali. Chyby sa dajú nájsť, niekedy akoby tvorcovia chceli toho povedať priveľa a pôsobí to tým pádom sem tam mierne komplikovane, možno občas, čo sa týka niektorých vecí, tak aj neprehľadne, ale ako celok je to kvalitné a pútavé. Fanúšikovia sci-fi pravdepodobne nebudú sklamaní. Za štyri štepy, ehm, teda silné štyri hviezdy. ()

Kopi1

Za mě takové lehce nadprůměrné. K postavám jsem si žádné pouto nevytvořil, takže mi bylo vcelku jedno co se bude s nimi dít. Příběh velmi ztrácel na tempu a vždy když to začínalo být zajímavé, tak v dalším díle se to hrozně natahovalo a nakonec žádná jiskra tam nebyla. Občas jsem se i ztrácel v těch nových názvech a nevěděl co daná situace znamená (zde je s tvůrci Westworldu spojitost). Postava Flynn (hrozné jméno pro holku) byla vcelku ok, ale její postava v 'budoucnu' se mi vůbec nezamlouvala, taková namyšlená a trapně drsná. I přes všechna negativa jsem se koukal dál, protože nějaká ta záhada tam je, ale ze sedla mě to nevyhodilo a to tu potenciál je velký. Lepší 3 hvězdy. ()

TheEvilTwin

The Peripheral se vytasilo s tak skvělým pilotem, že jsem blahem doslova skákal do stropu, měl chuť si jej pustit znovu a byl jsem na celou sérii natěšený tak, jako už dlouho ne. S postupem času se ovšem celá série mění v pořadí excelentní – skvělá – dobrá – ucházející a v posledních dvou dílech pro mne, ač to nerad říkám, dokonce nudná. V prvním díle se nastavily pravidla světů jasně a dost poutavě, postavy i jejich herci jsou sympaťáci, akce měla koule a úvodní jatka nájemných zabijáků mě navnadily a naznačily, že se zde teda budou dít věci. Bohužel v průběhu dalších dílů se ale celý svět pomalu začíná rozpadat, pravidla se mění jak se jim zachce, postavy ztrácejí na zábavnosti a chybí mi u nich větší vývoj, akce je velmi zřídkavá (a to je teda na scifi sérii sakra problém) a celé to působí, jakoby tvůrci nevěděli, jak s látkou dále pracovat, přestože nápad a základní premisu mají v malíku. Seriál vůbec nevyužívá těch nejlepších prvků (propojení válečných kamarádů, background k události, která zničila svět, pracování s časovýma paralelama...) a poslední díly jsem už pak vyloženě trpěl, děj se vyvíjel strašně pomalu, nudně a nezajímavě a interakce postav byla úplně nesmyslná. Jeden z neskutečně nasrávajících kvalitativních propadů a pro mě osobně obrovské zklamání, protože úvod byl prostě úplně jinde než samotná zakončovačka. Takhle hořký konec pak dramaticky kazí dojem celého „fajn“ budování seriálu předtím... ()

NiWi

Vizuálně a kreativně velmi zajímavý near future kousek, který však tahá dolů zmatečný a v mnoha ohledech nedotažený scénář. První dvě epizody jsou velmi svěží úvod do světa, který se vyznačuje slibnou premisou a zdánlivě zajímavým prostředím ve kterém se prolínají dvě reality. Čím dál však příběh postupuje, tím větší motanice se ze seriálu stává. Děj přeskakuje od jedného ke druhému a nic nedokáže pořádně rozvést, skutečnosti které byly nastaveny v prvních dvou dílech se téměř přestanou řešit a seriál akorát kupí myšlenky na sebe bez toho, aniž by jim dal vyniknout, nebo aby si divák udělal alespoň základní přehled v tom, co se aktuálně děje. Postavy jsou docela dobře obsazené, moje oblíbenkyně Chloe Grace Moretz se v příběhu dobře vyjímá, bohužel ale trpí na rozhodnutí scenáristů jak s její postavou nakládat. Vytváří pro ní nezajímavé a neopodstatněné pouta s postavami, u kterých k tomu vůbec není důvod. Vincenzo Natali je rozhodně schopný režisér, a většina epizod i díky tomu vypadá alespoň dostatečně seriózně a na úrovni. Bohužel celková zmatečnost a dějová nepřehlednost sráží tyto pozitivní aspekty a celkový zážitek dolů. ()

• Seriál sa natáčal v mestách ako Asheville, Marshall, Weaverville, Sylva a Burnsville (Severná Karolína, USA) a Londýne (Anglicko, Veľká Británia). Natáčanie seriálu trvalo od 3. mája 2021 do 5. novembra 2021. (Arsenal83)
  • Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna scéna. (DJMaroko)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD