• majo25
  ***

  Ako rodinný snímok ujde. Páčilo sa mi historické vykreslenie malého islandského osídlenia aj s malosťou miestneho spoločenstva, ktoré sa s premyslenejšími vysvetleniami na neznáme okolnosti príliš netrápi. Poverčivosť mala silné korene. Nástupom malého eskimáka atmosféra mierne popadla a príbeh zovšednel. O prekonávaní nejakých predsudkov, ako píše obsah, ani veľmi nejde.(31.5.2018)

 • Zmiu
  ****

  Moc pěkný film, o upřímném dětském přátelství, které je silnější než pověry dospělých. Děti se dokážou přátelit, i když mluví jiným jazykem a mají jiné zvyky. Herecké výkony byly přesvědčivé, hudba také výborná. Ale jaké to má být přesně století? nějak to moc neumím odhadnout.(18.11.2008)

 • Mylouch
  ****

  Silný lidský příběh, který by při troše dramaturgického rozhledu mohl být každoroční ozdobou tv rodinného programu. Poctivý podnět pro výtoky antimultikulturalistů.(25.12.2012)

 • Malarkey
  ****

  Kolikrát mám pocit, že poučení přichází v těch lidsky nejjednodušších motivech. Ikingut je třeba vzorovým příkladem pěkného rodinného filmu z Islandu. Dokonce si myslím, že to je i ten nejlepší islandský rodinný film a schválně odhadněte, kolik takových filmů asi je. Přitom čerpá z toho nejjednoduššího motivu a to ze strachu z neznámého. Přitom tu v centru veškerého dění stojí chudák eskimácký kluk, který má co dělat, aby se v novém světě zorientoval a je z toho stejně smutný, jako obyvatelé Islandu. Mně se to líbilo. Rodinné filmy s poučením jsou nejlepší filmy. Dítě je pochopí, dospělý si užije. Hlavně ty zasněžené záběry z Islandu, ty jsou prostě k nezaplacení za všech okolností.(30.9.2019)

 • dogma97
  **

  Jestli to měla být pohádka pro děti (svojí jednoduchostí na mě Ikingut tak působil), tak sorry. Filmy uváděné ve večerních hodinách jako pohádky neberu.(5.6.2016)