Hydrozáhada (TV film) (festivalový název)

• Polsko

Hydrozagadka

Komedie

Polsko, 1970, 70 min

• Oskar

Pro vyjádření rozpaků nad něčím nesrozumitelným mají v Polsku vlastní ekvivalent českého výrazu "španělská vesnice" - "český film". K Hydrozagadce mě přivedl článek jistého Poláka, který naopak starší české filmy vychvaloval a stýskal si nad nudou a šedí těch polských. Schopnost vyrovnat se jeho osobnímu favoritovi Trup w każdej szafie (Čtyři vraždy stačí, drahoušku!), přiznal z domácích pouze Hydrozagadce. Takový film jsem přirozeně musel vidět a... myslím, že by teď v mém slovníku "španělskou vesnici" mohla klidně nahradit "polská komedie". Hydrozagadka (Hydrozáhada) je příběh o dvojím životě nenápadného staršího muže, ve dne zakřiknutého všedního Poláka a v noci superhrdiny jménem Eso. Zápletka o záhadném zastavení přítoku vody do varšavských kohoutků je podle všeho metaforou destabilizace polské ekonomiky v 60. letech a protože o tomto tématu téměř nic nevím, je možné, že filmu křivdím. Když se ale zaměřím na vnější děj a jeho zábavnost a zůstanu u srovnání s českými komediemi, víc než Čtyři vraždy mi Hydrozagadka bohužel připomínala třeba Kanárskou spojku. 40%(23.3.2011)

Za nejoriginálnější úvodní titulky v historii kinematografie nemůžu jinak než čtyři hvězdy.(3.8.2014)