Trestanci

Convicts

USA, 1991, 93 min

Peter Masterson

Horton Foote (scénář, divadelní hra)

Jill Savitt

Scénografie:

Dan Bishop
  • oje

Tento snímek nenabízí zhola nic. Zcela marné je jakékoliv očekávání zápletky, většího spádu nebo chvíle, kdy by odehrávající se příběh dostal hlavu a patu. Snímek je poskládán z dialogů, či spíše monologů bláznivého, paranoidního a senilního kmeta se stařeckou demencí, jejichž hodnota odpovídá duševnímu stavu této postavy. Nevyužívá možnosti více se opřít o otázku rasismu, která je naťuknuta, a celkově žádné city nevzbuzuje. Nekonečné opakování se dědka i tupě zírajícího synka bylo ubíjející. Nemám potřebu za vším hledat umění nebo krásu.(5.3.2010)

"Yes sir, no sir". Keby mám počítať koľkokrát Lukas Haas vyslovil slovíčko "sir" určite by som sa nedopočítal. Už mi to časom liezlo na nervy. Ako spomenuli kolegovia predo mnou, taktiež dosť dobre nechápem čo viedlo tvorcov filmu k natočeniu takéhoto príbehu. Nič zaujímavé sa v ňom dokopy nestane a jediné čo môže ponúknuť je príjemná retro atmosféra s dobrou hudbou a oldschool réžiou. Odohráva sa to v zaujímavom prostredí a tých pár hercov čo v tom hrá bolo dobre obsadených. Ale prečo sa scenáristi nepoprali lepšie s tým scenárom a neprišli s niečim lepším než s príbehom senilného dedka dožívajúceho svoj život v drevenej chatrči na plantáži. Hlbšie vykreslenie postáv, nejaký ten dejový zvrat, hocičo. Je to škoda, ten film mal na viac. Od 2* ho zachraňuje len umiernená 90 minútová stopáž takže tá nuda našťastie netrvá až tak dlho. 55%(30.3.2009)

• Malarkey

Tak nějak mám pocit, že dřív americké filmy nebyly zase tak kritické vůči své historické minulosti, jak je tomu třeba dnes. Robert Duvall hraje otrokáře, ale ve výsledku mu fandíte, protože přece není zase tak špatnej. A do toho, aby to tvůrci zjemnili, do příběhu nacpali haranta, kterej je chytrej jak rádio.(29.8.2015)

• dopitak

Zvláštní film- dohromady se v něm nic moc nestalo.Představte si na začátku 20. století plantáž, kde za pár šupů s vidinou lepšího zítřka pracují trestanci, především černoši. Dostáváme se do příběhu v době, kdy jeden z trestanců zabil druhého. Malý chlapec Horace, ústřední postava filmu, si s na řetěz přivázaným barevným vrahem povídá až do doby, kdy přijede šerif a vraha zastřelí. Horace už půl roku pracuje na plantáži v naději alespoň malého výdělku, který mu majitel plantáže neustále slibuje. Jeho snem je zaplatit zesnulému otci pořádný náhrobní kámen. Majitel plantáže je ale čím dál senilnější. Sledujeme zvláštní nerovný vztah chlapce a muže na sklonku života. Jak říkám, fakt hodně zvláštní film. Nezaujalo mě to, ale nějak nedokážu tenhle film poslat do kytek.(23.1.2008)

Ve filmu se vlastně nic podstatného neděje. Malý chlapec pracuje na plantáži ,aby mohl koupit otci náhrobek. Do do toho jsou tu trestanci, který tu musí makat. A jeden starý senilní dědek co chlastá a nepomatuje si slovo co řekl pře pár minutami. A tak tu pořád dokola posloucháme kdo si a ano pane , a co tady děláš. Jediný co si dědek pomatoval a chtěl bylo rakev a tak jí dostal a hned použil. Zvláštní film, který neurazí ,ale ani nenadchne.(14.12.2009)