• slovenský

Western

USA, 1972, 88 min

Další z mnoha neprávem opomíjených / podceňovaných filmů, tentokrát se skvělými Eastwoodem, Saxonem a Duvallem v hlavních rolích. Čím si to vysvětlit? Asi tím, že to prostě není trilogie s Neznámým ani Drsný Harry. Přesto je to ale dobrý anti western s výborným hudebním doprovodem hitmakera Schifrina. V úvodu Joe Kidd působí spíš jako druhořadý womanizer, z kterého se Harlanově milence podlamují kolena, ale na konci v soudní síni už je to drsnej Clint, před jehož pohledem by utekla i slavná Klausova osobní ochranka. Což sice nemusí znít moc přesvědčivě, ale je to tak. Solidních 85%.(22.9.2016)

Na Eastwoodovy i Sturgesovy poměry pouze lehounký nadprůměr, kterému především v závěru zoufale schází pořádná šťáva. Začátek nemá chybu a konflikt Clinta Eastwooda a Roberta Duvalla vypadá nadějně, ale postupem času se z Joa Kidda stane nečekaně naivní příběh (především věznění v kostele a útěk), který nijak zvlášť nepozvedne ani zaparkování parní lokomotivy do hospody.(27.10.2012)

Renomovaný americký režisér John Sturges má očividne svoje najlepšie roky, už dávno za sebou, pred sebou zlomok filmov, ktoré ešte nakrúti, alebo k dispozícii herca Clinta Eastwooda, ktorý patrí medzi kasové hviezdy formátu - Newman, De Niro a trebárs i Pacino. Vedľa Clinta si zahral Bob Duvall, ktorý taktiež patrí k prvoradým hercom. Dej filmu je primitívny. Najprv sa Joe necháva naverbovať zlomyseľnou bandou, na čele s lídrom a šéfom Frankom Harlanom, aby vystopoval mexických naničhodníkov, ktorí si dovolili oponovať silnejšiemu a vplyvnejšiemu pánovi, oni sa nechcú vzdať svojich pozemkov, po ktorých ide Harlan so svojou bandou, Kidd počas tejto cesty pozoruje správanie a taktiky Harlana, kde zisťuje, že asi urobil osudovú chybu, a tak onedlho prejde na opačnú stranu barikády, aby prenasledovaným pomohol. Vo filme vystupujú zaujímavé postavy, kde okrem kladnej a zápornej, je ešte jeden zápornejší, volá sa Lamarr s poskytnutím tváre hercom Donom Stroudom, ktorý mi pripomínal desivého Klausa Kinského, preto tvrdím, že zrovna Lamarr, je najlepšia postava vo filme, ktorá zatieni tieto obidve hviezdy. Inak je snímok čistým a obyčajným priemerom, ktorý ukazuje svoju hlavnú hviezdu vo zvyčajnej polohe, na ktorú som si už zvykol, je to síce zaujímavé, ale v podstate je to stále jedno, a to isté... Mohlo to byť trochu strhujúcejšie, lebo od Sturgesa by som to čakal, takto je to niekde v strede, ani zlé, ani extra dobré... Na jedno pozretie, ale stačí...(19.8.2016)

• MrCreosote

Film vyvrcholí expozicí a do závěru se doplazí rychlostí rozbité parní lokomotivy. Scénář budí dojem naprostého diletantismu, protože v něm nefungují ani ty ani ty nejzákladnější vztahy mezi postavami nebo jejich motivace. Centrem příběhu by měly být vzájemné konflikty mezi trojicí těchto charakterů: bývalý lovec lidí (Eastwood) - mexický rabiát bojující za svou půdu (Saxon) - bezohledný současný majitel pozemků, který proti banditovi jde (Duvall). Eastwood se ale k Duvallovi přidá z pouhého náhlého hnutí mysli bez jediného pádného důvodu, jinak by se na něj totiž vykašlal a film by skončil. Saxon svůj přesvědčený boj za spravedlnost vzdá a jde se nechat zatknout jenom kvůli tomu, že se na něj Clint Eastwood škaredě podívá. Potenciálně gradující konflikt mezi hlavním hrdinou a poskokem zlosyna vyvrcholí tím, že první druhého shodí ze žebříku. Jediným srozumitelným prvkem je tak konflikt mezi Duvallem a Saxonem, který se ale nerozvíjí a nijak nevyvrcholí. Aby toho nebylo málo, Sturges budí dojem, že režii dostal trestem za domácí úkol a ani se nesnaží o jakékoli nápaditější zpracování (souboj odstřelovačů). Vzato kolem a kolem, film tak špatně napsaný a odfláknutě zrealizovaný, až se tím neumětestvím začne člověk bavit.(1.2.2013)

Clint střílí padouchy jak se na jeho osobu sluší a patří. I když je film celkově nevýrazný a snadno zapomenutelný, tak mě zápletka, v níž Joe Kidd prochází všemi konfliktními stranami, dokázala docela dobře zabavit. Spokojený jsem i s hudebním doprovodem Lalo Schifrina. Herci jako Eastwood či Duvall mají na svém kontě daleko lepší filmy (o Sturgesovi raději nemluvě), ale jako westernová jednohubka, Joe Kidd svoje předpoklady plní. 70%(23.1.2010)

• - Natáčení probíhalo v Alabama Hills v Kalifornii. (reich)