• slovenský

Western

USA, 1972, 88 min

Mylne som si namýšľal, že som všetky westerny s Eastwoodom videl. Toto mi trochu ušlo, ale s čt2 som to napravil. R. Duvall ma po Eastwoodovom boku potešil, aj keď bol za zloducha. Eastwood sa pridáva k zloduchom(za prachy, samozrejme) a lovu na mexických "banditos" , no vie, že pravda je na ich strane. Chýbalo mi vo filme niečo výraznejšie, napríklad výraznejší hudobný motív alebo silnejšia scéna, čím by sa mi vryl do pamäte. Fajn na pozretie, ale čakal som viac. 60%.(21.1.2013)

• MrCreosote

Film vyvrcholí expozicí a do závěru se doplazí rychlostí rozbité parní lokomotivy. Scénář budí dojem naprostého diletantismu, protože v něm nefungují ani ty ani ty nejzákladnější vztahy mezi postavami nebo jejich motivace. Centrem příběhu by měly být vzájemné konflikty mezi trojicí těchto charakterů: bývalý lovec lidí (Eastwood) - mexický rabiát bojující za svou půdu (Saxon) - bezohledný současný majitel pozemků, který proti banditovi jde (Duvall). Eastwood se ale k Duvallovi přidá z pouhého náhlého hnutí mysli bez jediného pádného důvodu, jinak by se na něj totiž vykašlal a film by skončil. Saxon svůj přesvědčený boj za spravedlnost vzdá a jde se nechat zatknout jenom kvůli tomu, že se na něj Clint Eastwood škaredě podívá. Potenciálně gradující konflikt mezi hlavním hrdinou a poskokem zlosyna vyvrcholí tím, že první druhého shodí ze žebříku. Jediným srozumitelným prvkem je tak konflikt mezi Duvallem a Saxonem, který se ale nerozvíjí a nijak nevyvrcholí. Aby toho nebylo málo, Sturges budí dojem, že režii dostal trestem za domácí úkol a ani se nesnaží o jakékoli nápaditější zpracování (souboj odstřelovačů). Vzato kolem a kolem, film tak špatně napsaný a odfláknutě zrealizovaný, až se tím neumětestvím začne člověk bavit.(1.2.2013)

Clint střílí z brokovnice a popíjí u toho pivo. Clint neustupuje. Clint řídí vlak. Clinta zkrátka nic nerozhází. Výborný western s velmi dobrým námětem, ale pravda lehce děravým scénářem, s kterým si však Sturges a herci hravě poradili. Viz. souboj ostřelovačů. Napínavé, zábavné a přestřelky též nechybí.(29.2.2016)

Dobře naložený Eastwood, sympaticky slizký Duvall, pěkná výprava a zajímavá hudba. K tomu pár kouzelných a originálních momentů, třeba kyvadlo s hliněnou nádobou či neslavný konec samozvaného největšího Kiddova soka stojí za to. Také závěrečný grandiózní příjezd lokomotivy je fajn, přestože, stejně jako většina dění okolo, nedává valný smysl. Zhruba od poloviny, kdy lovecká družina dorazí do horské vesnice, se příběh začne plácat v čím dál tím větších pitomostech a nevyhrabe se z nich prakticky až do konce.(7.12.2014)

Clint Eastwood se již zakořenil coby westernová hvězda první velikosti a tak si jej vyžádal i slavný westernový režisér John Sturges do titulní role svého "Joe Kidda". A jak to dopadlo? Skvěle. Hodně dobrá komorní střílečka plná zajímavých postav se skvělým Clintem Eastwoodem a Robertem Duvallem v hlavních rolích. 85%.(12.3.2005)

• - Natáčení probíhalo v Alabama Hills v Kalifornii. (reich)