Strážce zákona

• slovenský

Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

Výtečný western, který se mi zde i při zdánlivě dobrém hodnocení zdá nedoceněný. Staví na jednoduché myšlence, že Spravedlnost je jenom jedna. Nelze ji ředit žádnými řečmi, ústupky a kompromisy - buď je nebo není. Příběh je kolem této premisy vystavěný velice dovedně, udržuje si stálé tempo od počátečnío řádění opliců přes přestřelky, inteligentní dialogy, ne zcela předvídatelné zvraty až k pěknému westernovému závěru.(21.5.2011)

9/10 Hmm, tak to bylo neco! Burt tady potvrdil svou platnost hned vedle ikonicke western trojice Steward-Wayne-Eastwood. Jedine minusy jsou: romantika s blondynou a opomenuty polepseny pistolnicek. RR mi prisel hodne nevyrazny, ale holt jeho postava uz tak byla napsana, coz je skoda. Ale super - zadna veskrze pozitivni postaval - tak to mam rad(3.4.2012)

Vynikajúci "malý" western s dokonalým záverom (kde kvôli jedinému impotentnému čurákovi prehrajú všetci, bez ohľadu na zásahy). Burt Lancaster dominuje, Robert Ryan skvele sekunduje a Lee J. Cobb svojim presvedčivým podaním "charakterného zloducha" ten stret troch jedinečných postojov a pováh bez zaváhania vybrusuje a obohacuje o nové rozmery. Trojuholník, aký sa len tak nevidí. P.S.: Budem sa musieť poobzerať aj po ďalších filmoch Michaela Winnera, z trojice doteraz videných (Mechanik zabiják, Sentinel) mi sadol (a sadol veľmi) každý.(16.5.2017)

Velmi zdařilý western, který se nese v duchu "peckinpahovských jatek" a dějově zase trochu vychází z kultovního High Noon. Příběh se odehrává v klasické westernové přírodě plné prachu, kojotů a horkých dní a chladných nocí. Hlavní hrdina v podání Burta Lancastera je tvrdý, nekompromisní a sympatický. Proti němu stojí banda, která je loajální svému pánovi, jistému Bronsonovi, o kterém se však také nedá říct, že by byl vyloženě špatným člověkem. V doprovodu zdařilé hudby se zde pak střetávají různé charaktery postav a rozehrává se vír myšlenek a otázek ohledně zločinu a jeho trestu, důslednosti práva a následků rozsudku. Strážce zákona pro mě bylo velmi milé překvapení.(18.3.2012)

Sice relativně klasická zápletka, ovšem vynikající Lancaster a neméně dobří "sekundáři", v přeci jen promyšlených a vcelku realistických scénách, které se nebojí naturalismu, s dobrými dialogy, solidní kamerou a střihem - prostě velmi dobře, řemeslně zpracovaný snímek, to vše dokazuje, že i z relativního klišé se dá vystavět přeci jen dosti nadprůměrný snímek, který nepochybně potěší fandu žánru. Mne potěšil, dal bych 4,5* - kdyby se mi povedlo prosadit jemnější a tedy i spravedlivější hodnocení, jak o to dlouho, leč marně usiluji.(16.12.2015)

• - Richard Jordan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)