Strážce zákona

• slovenský

Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

9/10 Hmm, tak to bylo neco! Burt tady potvrdil svou platnost hned vedle ikonicke western trojice Steward-Wayne-Eastwood. Jedine minusy jsou: romantika s blondynou a opomenuty polepseny pistolnicek. RR mi prisel hodne nevyrazny, ale holt jeho postava uz tak byla napsana, coz je skoda. Ale super - zadna veskrze pozitivni postaval - tak to mam rad(3.4.2012)

Další z dlouhé řady westernů s osamělým drsným šerifem, prosazující právo stůj co stůj. Výborně propracované charaktery snad všech postav. Od mladého kovboje, mocného rančera či obchodníka z řad občanů až po dalšího zúčastněného přestárlého šerifa, nahležíjící na toto nevděčné povolaní z jiného úhlu, než jak jej vnímá hlavní postava v podání Burta Lancastera-role šitá na míru. Dále skvělý Robert Ryan. Spousta napětí, pěkné hudby a dobrých dialogů. Přestřelky výtečné.(2.2.2013)

Postarší (teda bez puberťáckeho vycierania belostného chrupu) Burt Lancaster vo VYNIKAJÚCOM westerne, ktorý stojí na rozhraní medzi klasikou a drsnými 70. rokmi. Zápletka je klasická a nie je veľmi originálna (trochu pripomína Posledný vlak z Gun Hillu), no postavy sú napísané fantasticky a dialógy... Kriste, uvažujem, či vôbec niekto v súčasnom Hollywoode dokáže napísať takéto "rezavé" dialógy. Filmu okrem nich a presného Lancastera vládne neobyčajne svižná réžia jedného z "otcov akčného filmu" Michaela Winnera. Taká práca s kamerou a strihom sa v "starých kovbojkách" len tak nevidí. Vysoké hodnotenie je hlavne za posledné dva výstrely, ktoré dajú filmu podstatne temnejšie vyznenie a posunú ho od klasiky do spomínaných 70. rokov a k experimentovaniu s žánrom a jeho klišé prvkami. Už dávno som si žiadny western tak neužil.(24.6.2009)

Po létech jsem si "Strážce zákona" znovu pustil a musím své hodnocení změnit nečekaně směrem nahoru. Michael Winner je především akční režisér, ovšem zde se mu povedlo vystavit příběh nejlépe co jsem u něho viděl. Postava šerifa Madoxe je výborně napsaná a svojí zarputilostí dostat zločince za každou cenu mi připoměla Harryho Callahana. Nehraje ho však Clint Eastwood, ale Burt Lancaster, kterému je šitá přímo na tělo. Westernů, které řeší téma viny a trestu je hodně. Ovšem málo který má takto nesmlouvavé finále. V duchu jsem doufal, aby to takhle dopadlo, ale netušil jsem, že se mé tužby uskuteční. Z původních 60% zvyšuji na 80%.(18.9.2007)

Šerif Jered Maddox (Burt Lancaster) přichází do Sabbathu, aby zatknul sedmero mužů, kteří nedávno zabili jistého starého muže. Jsou to nohsledi bohatého rančera Bronsona (Lee J. Cobb), jenž je ve městě pánem. Cotton Ryan (Robert Ryan), městský šerif, se zpočátku chová víc než rozpačitě... Dobrý western s vůdčí o potřebě spravedlnosti nevyvratitelně přesvědčenou postavou Burta Lancastera. Zajímavě pojal svoji vedlejší roli i Robert Duvall.(20.4.2005)

• - Richard Jordan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)