Strážce zákona

• slovenský

Strážca zákona

Western

USA, 1971, 99 min

"Já ho voddělám !! Dokážu to !!" - "Výbornej nápad !! To si nech napsat na hrob.." ;) Veskrze skvostný western, a přitom stále typická winnerovka i s tím tématem chápání pravidel, zákona a spravedlnosti, s Bronsonem a přitom bez Bronsona, zato s parádním Burtem Lancasterem..(15.12.2015)

Výtečný western, který se mi zde i při zdánlivě dobrém hodnocení zdá nedoceněný. Staví na jednoduché myšlence, že Spravedlnost je jenom jedna. Nelze ji ředit žádnými řečmi, ústupky a kompromisy - buď je nebo není. Příběh je kolem této premisy vystavěný velice dovedně, udržuje si stálé tempo od počátečnío řádění opliců přes přestřelky, inteligentní dialogy, ne zcela předvídatelné zvraty až k pěknému westernovému závěru.(21.5.2011)

Sice relativně klasická zápletka, ovšem vynikající Lancaster a neméně dobří "sekundáři", v přeci jen promyšlených a vcelku realistických scénách, které se nebojí naturalismu, s dobrými dialogy, solidní kamerou a střihem - prostě velmi dobře, řemeslně zpracovaný snímek, to vše dokazuje, že i z relativního klišé se dá vystavět přeci jen dosti nadprůměrný snímek, který nepochybně potěší fandu žánru. Mne potěšil, dal bych 4,5* - kdyby se mi povedlo prosadit jemnější a tedy i spravedlivější hodnocení, jak o to dlouho, leč marně usiluji.(16.12.2015)

Postarší (teda bez puberťáckeho vycierania belostného chrupu) Burt Lancaster vo VYNIKAJÚCOM westerne, ktorý stojí na rozhraní medzi klasikou a drsnými 70. rokmi. Zápletka je klasická a nie je veľmi originálna (trochu pripomína Posledný vlak z Gun Hillu), no postavy sú napísané fantasticky a dialógy... Kriste, uvažujem, či vôbec niekto v súčasnom Hollywoode dokáže napísať takéto "rezavé" dialógy. Filmu okrem nich a presného Lancastera vládne neobyčajne svižná réžia jedného z "otcov akčného filmu" Michaela Winnera. Taká práca s kamerou a strihom sa v "starých kovbojkách" len tak nevidí. Vysoké hodnotenie je hlavne za posledné dva výstrely, ktoré dajú filmu podstatne temnejšie vyznenie a posunú ho od klasiky do spomínaných 70. rokov a k experimentovaniu s žánrom a jeho klišé prvkami. Už dávno som si žiadny western tak neužil.(24.6.2009)

Fakt dobrý western. Má síce klasickú zápletku so zásadovým šerifom, ale inak je dosť netradičný. Nie je tu v podstate delenie na dobrých a zlých, sú tu len dva rôzne pohľady na jeden konflikt. Veľmi dobre je tu zapracovaný "ženský element". Finále je už úplne mimo akýchkoľvek očakávaní. Preto je to dobrý western a asi aj preto sa nestal klasikou...(24.12.2012)

• - Richard Jordan v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)