Anarchista vymyslí geniální operaci na padělání peněz a na mušku si vezme jednu z největších bank na světě. Drama inspirované událostmi, které prožil Lucio Urtubia. (Netflix)

Malarkey

Mám rád příběhy, které si vymyslí jen sám život. Jenže i tyto příběhy, sebeneuvěřitelnější jsou, se musí chopit tak, aby diváka bavila. A tady se to úplně nepovedlo. Přitom dobové prostředí je fajn, ale celé to tu působí dost sterilně. Není to úplně ztráta času, ale je to přesně ten typ filmu, kde si s jistotou můžete říct, že je naprosto průměrný ve všech ohledech. ()

klukluka

Lucia Urtubiu jsem neznal, nikdy jsem o něm neslyšel, ani nečetl a jsem rád, že o něm natočili tenhle film. Je to zábavná podívaná, není to nuda a přijde mi, že ho zbytečně neheroizují a neidealizují, že se to celkem drží při zemi a to je mi na tom filmu sympatický. Má to jen 70 procent, za chvíli to vypadne z červených čísel a já po pravdě netuším, co se na tom ostatním nelíbilo a jdu to zjišťovat. Hlavní hrdina nebyl žádnej krasavec, ale to reálnej Lucio taky ne, takže to hodnotím naopak pozitivně. Rozhodila mě ta taška Moskva 1980, všechno okolo ve mně evokovalo spíš sedmdesátky, ale určitě to měli promyšlený a o žádnou chybu se nejednalo. Etický otázky typu, že se Lucio nechal Citi Bank de facto zkorumpovat, nemají na moje hodnocení vliv. ()

Aljak

Lucio Urtubia je taký španielsky Frank Abagnale (z filmu Catch Me If You Can). V podobnom duchu sa teda nesie aj tento film, a veruže to bolo vcelku vydarené, hoci na spomínaný Catch Me sa to veru nechytalo. Postava Lucia bola sympatická a svojská, ale niektoré jeho počiny boli maximálne naivné. Hlavne, keď na verejnosti priniesol tú tašku potenciálnemu klientovi. Nonstop ho sledovali, a aj tak by spravil takúto hlúposť? Ale inak fajn, príjemný film, a aj ten záver veľmi výstižný. 4* ()

Johnny.ARN

Pol filmu je po frantícky a neboli k tomu titulky. Ergo, nemôžem to hodnotiť pozitívne, nakoľko mi ušlo veľa dôležitých momentov. A ešte je to zbytočne dlhé a ku koncu to úplne stratí dych. Zaujímavé podvody, ale na pozadí konania anarchistického bohéma, rudého boľševického noka. Ten mal víziu a končil pre ňu v base. Síce sa nevzdal, ale systém ho vždy zomlel. Slabé 3 z 5 ()

DJ Kritik

Nikdy predtým som nepočul o tomto človeku. Tento film o anarchistovi menom Lucio Urtubia je krásnym priblížením života človeka s ideálmi hodnými velikána. Bol to človek, ktorý dávno prišiel na to, že bohatým najviac chýbajú peniaze. Neokrádal chudobných ani drobných ľudí, ale bral veľkým spoločnostiam a rozdával takpovediac chudobným. Preto ho zrejme prezývali El Robin Hood. Murár bez škrupulí so srdcom velikána. Film ukazuje, ako sa bál pri prepadnutí, čo ho motivovalo a čo prežíval. Je tu zobrazený aj komisár, ktorý ho roky naháňal a aj zástupca americkej Banky a jeho praktiky. Idea filmu mi pripomínala ideu v španielskom seriáli La casa de papel,  Ale tu to nebolo podané zvráteným spôsobom. ()