13 uvězněných: Jak jsme se dostali z thajské jeskyně

• USA The Trapped 13: How We Survived the Thai Cave (více)
USA / Thajsko, 2022, 101 min

Režie:

Pailin Wedel

Poutavý dokument, ve kterém malí fotbalisti z thajského týmu vyprávějí příběh, jak v roce 2018 uvízli v jeskyni Tham Luang – a přežili. (Netflix)

Dandirion

Hezky se to doplňuje s filmem Třináct životů, zatímco tam vidíme spíše snahy o záchranu a hrdinství tisíců lidí a především potápěčů, tady se nám nabízí autentický vypovědi lidi kteří to zažili, a víc prostoru dostane právě naše uvězněná třináctka, který patří stejný obdiv jako zachrancům. Asi bych se obešel bez pasáží kdy chlapci sní o tom, jak jejich maminky vaří, nebo jak do hory narazí meteorit... Ale i tak slušný. ()

gemi

Neskutečně silný dokument, který v poslední třetině vyburcuje emoce na maximum. Zadržet slzu je prakticky nemožné. Příběh, který dokáže napsat jenom sám život. ()

Aljak

Nedávno som videl parádny film Rona Howarda 13 Lives, ktorý zobrazuje túto takmer tragickú udalosť. Predtým som ani len netušil, aká bola záchrana 13tich futbalistov z jaskyne náročná (skôr som nechápal, že prečo to celé tak dlho trvalo). Tento dokument to celé zmapoval aj z pohľadu všetkých zainteresovaných aktérov (deti, rodičia, záchranári, predstavitelia mestečka), a musím uznať, že to bolo zdokumentované na veľmi dobrej úrovni - či už atraktívnou vizualizáciou alebo samotným ľudským rozmerom kombinujúcim emócie a fakty. Miestami som mal z toho až zimomriavky a ani si len nedokážem predstaviť, aký to musel byť pocit plný nádeje, keď tie uviaznuté deti uvideli po niekoľkých dňoch svojich záchrancov. To musela byť hotová psychická vzpruha! A som rád, že sa tu poriadne zamerali aj na to, čo vo filme nebolo, a síce čo sa dialo všetky tie dni pred tým ako ich objavili živých. 5* ()