Antikörper

Antibodies

Pasca anjela temnoty

Krimi / Drama / Horor / Thriller

Německo, 2005, 123 min

Škoda, že tvorcovia si toho zobrali na plecia trochu viac, než uniesli. Úvodná ochutnávka vás navnadí na "fincherovský" thriller o sériovom vrahovi, aby sa potom celý film - už podstatne menej svižne - preklopil do kriminálnej drámy, okorenenej štipkou sexuálnej psychopatológie a plným priehrštím teologických a filozofických otázok na tému: Dobro versus Zlo, resp. Boh versus Diabol. A nechýba ani obľúbená biblická vychytávka v podobe "synovraždy", ktorá ku koncu /a poviem to rovno, dosť násilne/ smeruje až k akejsi kresťanskej agitke. Nad štvrtou hviezdičkou som váhal dosť dlho a nakoniec sa mi vyšmykla z klávesnice len preto, že mám v podstate takéto kríženie žánrov celkom rád. Lenže s krížením je vždy kríž. Hrozí pri ňom, že zarytí milovníci čistokrvnosti budú trpieť ako Kristus na krucifixe.(3.10.2007)

Kriminálka o úchylnom vrahovi chlapcov, pohrávajúcom sa s vyšetrovateľmi spoza mreží väzenskej cely. Strašidelná atmosféra sa v závere vytratí nešťastným prehupnutím do štandardnej (=podpriemernej) TV produkcie, a úplný koniec dokonca ovládnu prechádzajúce sa nevinné srnky. Opäť sa potvrdilo, že snaha všetko dopovedať a vysvetliť obvykle rozdrví na prach starostlivo budované tajomno Nepomohli ani Satanské znamenia a kríže. Film ale nie je tvorený len zvládnutým záverom. Línia pochybností o vlastnej viere, dobre a rodine, včlenená do príbehu, patrila spolu s ukážkami expresívnej psychopatovej výtvarnej tvorby, negustióznym prepieraním mužského semena a spomínanou strašidelnou atmosférou, k najvýživnejším častiam, posúvajúcim film do plusových hodnôt. 70%.(14.11.2007)

• kajda.l

Úmorná německá snaha o natočení velkolepého thrilleru. No, nezadařilo se. Ono by to možná dopadlo lépe, kdyby film natočil někdo talentovaný se smyslem pro originalitu a ne egomaniakální vykradač, který neuspěl ani při své zastávce v Hollywoodu (rok 2009), kde natočil dva (pod)průměrné filmy (Case 39, Pandorum) a opět šupem mazal domů točit TV braky. Díky za to, Hollywood už je přeplněný neumětelů z Evropy (hlavně Francouzů). A cpát dalšímu Alvartovi prachy na zbytečnosti nemá cenu. A co je vlastně Antikörper? Zmatelný religiózní spletenec krimi klišé, který si vypůjčuje něco z Mlčení jehňátek (scény, kdy náš pomatenec napodopuje Hannibala Lectera byla vyloženě trapná), něco z dalších filmů a pokouší se na plátno šíleně trapným způsobem přenést geniální pointu z Fincherovy Se7mičky! Tohle Alvart opravdu nemohl myslet vážně. Jakž takž dobře natočené je pouze úvodní dopadení vraha, zbytek je režijně nezvládnutá a rozvleklá nuda. Scénář se inspiruje (krade) kde může, dialogy jsou průšvih a herci naprosto bez charismatu a hlavní záporák nevýrazný tragéd. Nesmyslná a překombinovaná zápletka mi nějak pronikla mezi prsty. Na kriminálky (papír i film) nejsem a tohle byla fakt fatální blbost. Evropské kriminálky se sériovým vrahem neberu. Ztráta času s velkým Zet. Jdu si radši pustit Sedm nebo kanibala Toníka. 40%(13.9.2014)

• Campbell

Tohle mě moc nebavilo, a při tom jsem se těšil na solidní thriller. Němci občas překvapí ale tady se jim to nepovedlo, celej film je děsně zdlouhavej a dost scén mi přišlo až zbytečně natlačený do filmu. Co mě ale překvapilo byly herci. Ty byly výborně civilní a nepůsobily vůbec blbě. Ale celkově i přes zajímavej námět lehce podprůměrná detektivka která je fakt zbytečně zdlouhavá.(10.5.2012)

Výborná depresivní žánrovka, která se svým lookem může směle rovnat hollywoodské produkci. Po dvou třetinách už jsem si připravoval pochvalné čtyřhvězdí s tím, jak je to podhodnocený film. Jenže v poslední třetině se naplno vyvalí křesťanské motivy a nijak zvlášť dobře vygradovaný závěr se zvraty a budovaná kvalita je v tahu. pozornosti hodné dílo je to ale i tak, některé pasáže úpadku dobrého člověka jsou vážně působivé a lezou na mozek P.S. Tak mě napadá, že Antibodies mají hodně společného s českým Normalem, ale je to film méně artovější, méně divadelní a je tu víc sexu. Takže je lepší. 70%.(22.11.2009)