To kill a Mockingbird - křehké vyprávění o životě na americkém venkově třicátých let, soustřeďující se především na problematiku neomezovaného rasismu. Vizuální černobílá stránka filmu podkresluje atmosféru doby, kdy se příběh odehrává, v cenrtu příběhu nestojí Gregory Peck (který je jako Atikus obligátně extrémně charizmatický a přitom skromě civilní), ale jeho dvě děti, Jem a malá Scout (taktéž velice přesvědčivé výkony). Narace filmu je na ně vzorově omezená - zprostředkovávají nám celý příběh a my nevíme ani nevidíme nic, co nevědí a nevidí ony. Síla příběhu samotného (předloha byla oceněna Pulitzerovou cenou) je samozřejmě hlavní pilíř tohoto krásného díla a v ničem si nezadá s Darabontovými vězeňskými filmy (Míle a Shawshenk), pro mě stojí ještě nad nimi už jen proto, že To Kill a Mockingbird je víc než třicet let starší. Navíc si dokážu představit, že tenhle film mohl být v šedesátých letech ještě velice kontroverzní a dovedl zapřísáhlým rasistům nasadit brouka do hlavy, jestli nejsou náhodou úplně vymazaní... Jak správně řekl Panucci, velice PC, ale tehdy to mělo naprosté opodstatnění. Jinak krásný příběh, moc hezký film, všema devíti. 90%(19.7.2006)

Čekal jsem klasické soudní drama postavené na myšlenkách o rasismu, dostal jsem velmi originální a nádherně převyprávěný příběh z amerického venkova, který skrze vzpomínání malé holčičky odráží nehezkou dobu nejen deprimujícím, nýbrž i příjemně nadneseným a ryze dětským způsobem. Herecky samozřejmě dominuje civilní Peck, ale určitě je také fajn vidět mladého Roberta Duvalla před tím, než se dal do služeb mafie:-) Vytknul bych jen trochu zvláštní závěr, který se neubránil patetismu a z vymezených kolejí dle mého až příliš vybočil. Nebo se do nich naopak přehnaně ponořil. :) 85%(24.9.2013)

Povedala by som, že najlepší herecký výkon odviedol Brock Peters v roli Toma Robinsona - jeho výpoveď v súdnej sieni má v sebe takú silu a prirodzenosť o akej oveľa väčšie hviezdy Hollywoodu v tých časoch ani nesnívali. Inak je to pre mňa priemerný film, snažiaci sa prudko vypočítavým scenárom pokryť viacero žánrov a dojať diváka na všetkých frontách. Rovnako ako Fanuccimu mi vadila Attikova (G.Peck) dokonalosť. Dojala ma spomínaná svedecká výpoveď, to ostatné boli extrémne vykalkulované finty, ktoré na mňa nefungujú.(13.7.2006)

''It was times like these when I thought my father, who hated guns and had never been to any wars, was the bravest man who ever lived.'' To jsem si zase poplakala. Film, který je sám o sobě velmi silným snímkem, mě zastihl v poněkud rozcítěné náladě :), takže na mě vážně zapůsobil. Obhájce Atticus Finch je v podání Gregoryho Pecka postavou, která se prostě vryje do paměti. Noblesní, důstojný, spravedlivý právník a otec dvou dětí se snaží bojovat proti předsudkům tehdejší americké společnosti a dokázat nevinu mladého černocha, který je neprávem obviněn z těžkého zločinu. Gregory Peck působí - jako v jeho mnoha dalších filmech přirozeným a civilním dojmem, což jeho herectví povyšuje mezi klasické filmové výkony. Kdysi jsem si říkala, kdo že to mohl porazit O'Toolova strhujícího Lawrence z Arábie, ale po zjištění, že to byl právě Gregory Peck jsem musela uznat, že akademici stáli před velmi těžkým rozhodováním. Nicméně Gregory si sošku bezpochyby zasloužil, je pro tuto postavu perfektní a jeho výkon mě velmi zasáhl. Vynikající jsou i představitelé obou dětských rolí a další herci jako Robert Duvall. Film vřele doporučuji, je to jedna z těch vyjímečných klasik...i když divák musí počítat, že úplně povzbudivý příběh není. Věc, kterou musím závěrem vyzdvihnout je nádherná hudba od Elmera Bernsteina, která se vás dotkne už v úvodních titulcích a konec filmu pak dojemně vykresluje. Co dodat - prostě výborný film podle výborné knihy s jedinečným Gregory Peckem, který už nemohl být správnější. http://www.youtube.com/watch?v=2u0nzKbUgw4(19.5.2013)

Čekal jsem drama ze soudní síně, ale zhruba tak úvodní hodinu jsem měl pocit, že se koukám na nějaký dobrodružství Toma Sawyera. Ty fakani mi tam docela drsně lezli na nervy a myslel jsem, že to vypnu. Když jsem teda tuhle část filmu přetrpěl, tak se konečně začalo odehrávat dokonce i něco zajímavýho. Najednou postava, kterou hrál Gregory Peck, dostala víc prostoru na úkor těch protivnejch fakanů a děj se pomalu přesunul do soudní síně. Od tohoto okamžiku jsem měl pocit, že se dívám na úplně jinej film. Pasáž ze soudní síně byla opravdu hodně povedená, ale úplnej závěr dal zase vzpomenout na nudnej začátek. Celkově jsem z toho dost na rozpacích. První polovina je podle mě naprostá ztráta času, druhá zase rozhodně stojí za vidění...(25.8.2007)

• - Soudní budova se nachází v Monroeville v Alabamě, kde se Harper Lee narodila. Než se začalo natáčet, cestovali filmoví projektanti na toto místo, pečlivě nafotili a naměřili, aby pak vytvořili duplikát v Universal Studios. (Kulmon)

• - Robert Duvall nesměl šest týdnů na slunce a navíc si nechal obarvit vlasy na blond, aby budil dojem muže, který strávil většinu života zamčený ve sklepě. (Kulmon)

• - Alice Ghostley v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)