Musim sa priznat, ze som cakala ovela, ovela viac. Zhruba po pol hodine mi uz oslovenie Atticus islo na nervy, pribeh sa mi zdal nesurody, hoci na konci to samozrejme do seba zapadlo, ale chybal mi tam isty plynuly prechod medzi jednotlivymi dejovymi linkami. Pasaz zo sudnej siene, Gregoryho solo a hlavne jeho odchod zo sudnej siene boli uchvatne, na zvysok sa sice fajn pozeralo, ale nudila som sa. (Videne 05.08.2010)(5.8.2010)

Ďalší pekný pokus o rekonvalescenciu amerického svedomia. A tiež slávny, čomu sa nečudujem. Pretože tým ako sa venuje každej jednej postave, vťahuje diváka do deja a necháva ho skoro až zabudnúť na to, že od natočenia uplynulo cez 50 rokov. Ale! Žiaľ je zábavnejší keď zobrazuje deti hrajúce sa okolo domu, než počas tých najpodstatnejších scén (súdny proces). Aj pasáže s deťmi majú svoj význam, čo je od začiatku jasné vďaka tomu aký veľký priestor dostali. No nemali by byť jediným oživením zdĺhavého filmu. Koniec je potom veľavravný, ale pre mňa hlavne rozporuplný. A ťažko povedať, či iba spravodlivý alebo aj kontroverzný. SPOILER: Človek, ktorého celé okolie pokladá za outsidera, zachráni deti tým, že s nožom zabije muža, ktorý ich napadol. Následne ho dvaja dospelí, a podľa kontextu deja možno aj najrozumnejší ľudia z celého mesta, nechajú byť v blízkosti detí, držať sa s jedným z nich za ruku, atď., ako keby po tomto hrdinskom čine už vôbec nepôsobil nebezpečne. Dalo by sa povedať, že opak je pravdou. Následne túto záležitosť šerif ututlá, pretože zabitý bol len rasistický a hlavne agresívny ožran, ktorý už mal tiež niekoho na svedomí. Čiže spravodlivosť funguje iba keď sa obíde zákon. Tým končí film. A to ani nehovorím o tom, že napadnutie detí spomínaným ožratým vidlákom, mi prišlo celkom vykonštruované. Predsa len musel vedieť, že sú to deti a nepripadal mi ako vyslovene zosobnené zlo. KONIEC SPOILERU, ktorý zabral asi polovicu komentára, ale nemôžem za to, že na tak vážnu tému ide o dosť rozprávkové zakončenie. Prítomnosť Roberta Duvalla však potešila.(23.8.2014)

Knižku som nečítal, no tento film milujem a ak ho nemilujem, tak ho aspoň zbožňujem. Už len kvôli tej „kráse obrazu“. Kvôli akoby až mysterióznej atmosféry dávnej doby, kedy ľudia nezamykali na noc dvere. Silná atmosféra je taká dobrá i preto, že nás zaujímavým, pôsobivým a nezabudnuteľným (už kvôli začínajúcemu Robertovi Duvallovi), sprevádza precítený (dostal už niekto Oscara za hlas???) hlas staručkej rozprávačky, zahalený oparom nostalgických spomienok. Navyše, deti sa na temné udalosti (rasizmus, xenofóbia, trest smrti) pozerajú úplne inak, ako dospelí. Výborné herecké výkony (najmä Gregoryho Pecka, i deti sú však vynikajúce).(2.10.2006)

Čekal jsem drama ze soudní síně, ale zhruba tak úvodní hodinu jsem měl pocit, že se koukám na nějaký dobrodružství Toma Sawyera. Ty fakani mi tam docela drsně lezli na nervy a myslel jsem, že to vypnu. Když jsem teda tuhle část filmu přetrpěl, tak se konečně začalo odehrávat dokonce i něco zajímavýho. Najednou postava, kterou hrál Gregory Peck, dostala víc prostoru na úkor těch protivnejch fakanů a děj se pomalu přesunul do soudní síně. Od tohoto okamžiku jsem měl pocit, že se dívám na úplně jinej film. Pasáž ze soudní síně byla opravdu hodně povedená, ale úplnej závěr dal zase vzpomenout na nudnej začátek. Celkově jsem z toho dost na rozpacích. První polovina je podle mě naprostá ztráta času, druhá zase rozhodně stojí za vidění...(25.8.2007)

Silná dráma z amerického Juhu tridsiatych rokov minulého storočia so skvelým Gregorym Peckom ( vynikajúci dabing J. Bartošku ). Celý príbeh je rozprávaný z pohľadu detí, čo mu dodáva čarovnú atmosféru. Skvelí hereckí predstavitelia, vynikajúca čiernobiela kamera, nádherná hudba... Tento film zmení človeka k lepšiemu.(14.2.2007)

• - Postava Dilla Harrisa (John Megna) je založená na spisovateľkinom skutočnom priateľovi z detstva, neskôr tiež spisovateľovi Trumanovi Capotem. (Sociopath)

• - Postava Attica Finche (Gregory Peck) je zmíněna i v seriálu z právnického prostředí Suits (od r. 2011). Jedna z hlavních postav seriálu nazve jménem Atticus Finch žalobce, který má projev o lidských právech a hodnotách, na kterých je postavena Americká ústava. (JardaBauer)

• - Po skončení filmu dala Harper Lee Gregory Peckovi hodinky po svém otci, protože jí ho velice krásně připomenul. Ve filmu jsou však použity jiné. (Kulmon)