Ďalší slávny film (74. miesto v IMDb), na ktorý som sa tešil a ďalší, ktorý ma sklamal. Prvá polovica bola neskutočne rozvláčna a dejovo prázdna, samotný proces to ako tak oživil, ale bolo to ako podľa šablóny, potom prišiel koniec v štýle deus ex machina a bolo po všetkom. U filmov, tak ako u ľudí vnímam ich fyzický a mentálny vek. A tento film je oveľa starší než by nasvedčovalo polstoročie od jeho nakrútenia.(23.1.2014)

Ďalší pekný pokus o rekonvalescenciu amerického svedomia. A tiež slávny, čomu sa nečudujem. Pretože tým ako sa venuje každej jednej postave, vťahuje diváka do deja a necháva ho skoro až zabudnúť na to, že od natočenia uplynulo cez 50 rokov. Ale! Žiaľ je zábavnejší keď zobrazuje deti hrajúce sa okolo domu, než počas tých najpodstatnejších scén (súdny proces). Aj pasáže s deťmi majú svoj význam, čo je od začiatku jasné vďaka tomu aký veľký priestor dostali. No nemali by byť jediným oživením zdĺhavého filmu. Koniec je potom veľavravný, ale pre mňa hlavne rozporuplný. A ťažko povedať, či iba spravodlivý alebo aj kontroverzný. SPOILER: Človek, ktorého celé okolie pokladá za outsidera, zachráni deti tým, že s nožom zabije muža, ktorý ich napadol. Následne ho dvaja dospelí, a podľa kontextu deja možno aj najrozumnejší ľudia z celého mesta, nechajú byť v blízkosti detí, držať sa s jedným z nich za ruku, atď., ako keby po tomto hrdinskom čine už vôbec nepôsobil nebezpečne. Dalo by sa povedať, že opak je pravdou. Následne túto záležitosť šerif ututlá, pretože zabitý bol len rasistický a hlavne agresívny ožran, ktorý už mal tiež niekoho na svedomí. Čiže spravodlivosť funguje iba keď sa obíde zákon. Tým končí film. A to ani nehovorím o tom, že napadnutie detí spomínaným ožratým vidlákom, mi prišlo celkom vykonštruované. Predsa len musel vedieť, že sú to deti a nepripadal mi ako vyslovene zosobnené zlo. KONIEC SPOILERU, ktorý zabral asi polovicu komentára, ale nemôžem za to, že na tak vážnu tému ide o dosť rozprávkové zakončenie. Prítomnosť Roberta Duvalla však potešila.(23.8.2014)

''It was times like these when I thought my father, who hated guns and had never been to any wars, was the bravest man who ever lived.'' To jsem si zase poplakala. Film, který je sám o sobě velmi silným snímkem, mě zastihl v poněkud rozcítěné náladě :), takže na mě vážně zapůsobil. Obhájce Atticus Finch je v podání Gregoryho Pecka postavou, která se prostě vryje do paměti. Noblesní, důstojný, spravedlivý právník a otec dvou dětí se snaží bojovat proti předsudkům tehdejší americké společnosti a dokázat nevinu mladého černocha, který je neprávem obviněn z těžkého zločinu. Gregory Peck působí - jako v jeho mnoha dalších filmech přirozeným a civilním dojmem, což jeho herectví povyšuje mezi klasické filmové výkony. Kdysi jsem si říkala, kdo že to mohl porazit O'Toolova strhujícího Lawrence z Arábie, ale po zjištění, že to byl právě Gregory Peck jsem musela uznat, že akademici stáli před velmi těžkým rozhodováním. Nicméně Gregory si sošku bezpochyby zasloužil, je pro tuto postavu perfektní a jeho výkon mě velmi zasáhl. Vynikající jsou i představitelé obou dětských rolí a další herci jako Robert Duvall. Film vřele doporučuji, je to jedna z těch vyjímečných klasik...i když divák musí počítat, že úplně povzbudivý příběh není. Věc, kterou musím závěrem vyzdvihnout je nádherná hudba od Elmera Bernsteina, která se vás dotkne už v úvodních titulcích a konec filmu pak dojemně vykresluje. Co dodat - prostě výborný film podle výborné knihy s jedinečným Gregory Peckem, který už nemohl být správnější. http://www.youtube.com/watch?v=2u0nzKbUgw4(19.5.2013)

Veľké detské dobrodružstvo na pozadí súdneho prípadu s rasistickým podtónom. Mulligan je skvelý režisér a filmu veľmi pomáha aj hviezdne obsadenie - najvýraznejší výkon však nepodáva Gregory Peck, ale hlavne deti, Collin Wilcox Paxton, James Anderson, Brock Peters a v závere Robert Duvall - už z toho je vidieť skvelá práca s hercami. Záver prípadu je prekvapivý, koniec skôr idealizovaný no nekazí zážitok, práve naopak. Na 5* nejdem len kvôli tomu, že od Pecka čakám trochu viac. 88%(16.1.2014)

Černobílý snímek, ze kterého doslova prýští nebeská citlivost a ohromná čestnost právníka Atticuse, kterého fantasticky ztvárnil ledově klidný Gregory Peck. Ten vychovává své dvě malé děti a ještě přijímá případ, který mu mezi lidmi ve městě nadělá spoustu zlé krve. Film o rasových předsudcích a problémech v americké společnosti 30. let, který ve mě zanechal hlubokou stopu co jen tak nezmizí. A za to jsem moc rád. Stoprocentní, emotivní zážitek.(17.11.2009)

• - Hlavní postava Atticus Finch (Gregory Peck) měl vlil i na právnickou profesi v Americe. Slouží jako jakýsi vzor chování a mnoho amerických známých právníků a advokátů proklamuje, že se začali věnovat svému zaměstnání právě díky této postavě. (JardaBauer)

• - Robert Duvall nesměl šest týdnů na slunce a navíc si nechal obarvit vlasy na blond, aby budil dojem muže, který strávil většinu života zamčený ve sklepě. (Kulmon)

• - Atticus Finch (Gregory Peck) byl v roce 2003 Americkým filmovým institutem zvolen jako "největší hrdina amerického filmu". (JardaBauer)