Životopisný snímek o švédské průkopnici abstraktního umění Hilmě af Klint, která žila na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Veterán Lasse Hallström (Co žere Gilberta Grapea, Pravidla moštárny) do svého filmu obsadil jak svou ženu Lenu Olin, tak dceru Toru Hallström. (Dny evropského filmu)

Aljak

Film, ktorý zaujme predovšetkým milovníkov abstraktného umenia, konkrétne švédskej umelkyne Hilmy af Klimt. Ja mám umenie rád, ale skôr to klasické, no uznávam, že aj niektoré formy abstrakcie majú niečo do seba. Životný príbeh Hilmy je rozhodne zaujímavý, predovšetkým jej inšpirácie a čiastočná posadnutosť duchmi. Je škoda, že sa toho najväčšieho uznania prakticky dožila až po smrti. Ale čiastočne si môže za to aj sama, že sa nechala ovládať nejakým pánom Steinerom, ktorý spochybnil jej umelecké cítenie. Každopádne, film bol natočený pekne, pútavo, aj keď mi tam chýbala nejaká väčšia dráma. Tora Hallström v úlohe Hilmy bola výborná! 3* ()

Arsenal83

Kvír umelkyňa šľahnutá spiritualizmom. Na jej abstrakcie sa však nedá veľmi pozerať, na obrázky mimo tohto žánru už áno. Pre nás jedna veľká neznáma, umelkyňa, ktorej diela povinne podľa závetu mohli odhaliť až 20 rokov po jej smrti, aby sme objavili chrám čmáraníc. Film nemá skoro žiadne zvraty, len si tak plynie jej životom, ale v Hallströmovej réžii to proste nejak ubehlo. ()

• Lasse Hallström zmenil kvôli osobnosti Hilmy svoje životné postoje, keď 5 rokov dozadu ešte neveril v posmrtný život, no po preštudovaní si jej života, na základe ktorého sa rozhodol, že musí o nej natočiť tento film, povedal: "Verím v reinkarnáciu a v božstvo, s ktorým sme všetci spojení, o čom bola presvedčená aj Hilma. Neznie to múdro, ale toto sú veci, ktorým som začal veriť." (Arsenal83)
  • Významný filmový kritik Michale Darvell vo svojom každoročnom zhrnutí všetkých filmov vydaných v Spojenom kráľovstve, online alebo v televízii, zvolil tento za 2. najlepší film roku 2022. Číslom 1 sa pre neho stal film Living. (Arsenal83)
  • Lasse Hallström o debute svojej dcéry Tory Hallström vo väčšej role: "Tora vyletela z hniezda, ale bolo úžasné ju poriadne spoznať a odtrhnúť od finančného sveta, do ktorého bola ponorená. Dúfam, že to hniezdo už navždy opustila, naozaj verím v jej dobrú hereckú kariéru." (Arsenal83)