V průběhu pár dní jsem absolvoval tři Leoneho westerny, a po tom nejapném pózování mi tenhle kousek přišel jako doušek čerstvé vody. Nepózuje a střílení je v něm málo. Je to svého druhu ojedinělá výpověď o úvodní fázi zavádění práva a pořádku na Západě. Právo je moje profese, dějiny moje vášeň, a historie práva vůbec nejvíc. Jako takový jsem film neshledal pitomým, naopak docela cenným. Jak se s takovým doporučením vypořádáte, je na vás.(21.7.2015)

Poměrně svérázný příběh z oněch divokých časů, kdy zákon musel být prosazován velice striktně a nekompromisně, neboť vůle k jeho dodržování byla malá a nástroje k jeho vymáhání nedostatečné. Země, na jejímž území byl porušován, byla svou rozlohou naopak úctyhodná - a hemžila se drsnými chlápky, kteří uznávali jen vlastní pravidla a obvykle s vámi byli rychle hotovi. Nicméně touha po odvetě může svazovat a sžírat duši - a pomsta může mít i trpkou příchuť ... v těch končinách, kde ji vyhlížejí dokonce i blond krasavice s výmluvnýma očima. A zápletka ? Jakoby se zastavila na půli cesty - jakoby se zdráhala dopovědět všechno, co se jí honí hlavou ... nejen co se psaného práva a světské spravedlnosti dotýká ... 3,5*(3.3.2021)

• YURAyura

Kdyby to kapku zkratili a vypustili naprosto zbytecne sceny mohlo se jednat o docela fajn film. Takto se tam Clint 2x zahadne vraci z lopaty velkeho Manitua po smrtacich, co by slozily i Swarcnekra, ktery se mimochodem musel tu svoji mimiku ucit prave ze sklebu tady predvadenych Eastwodem, jeste musime poslouchat nejake krawiny o pravu v Oklahome. Pomerne slusna je hudba, vyprava, kulisy a zenska postava.Zajimave taky je, ze film konci ve chvili, kdy se ostatni teprve dostavaji do finale, ale podtrzeno secteno zadna slava to neni.(14.3.2006)

Super western, hoci teda VychodnyLes je lepsi reziser ako herec, ale dobre to odsypa, obycajne dialogy prevazuju, aj v tomto filme. Uzivatel genetique hovori cosi o tom, ze to, co riesi Ox Bow Incident sa tu odohra behom desiatich minut - sak sa mi hned zdalo ze to plany film, respektive len taky jakz takz znesitelny priemer. No nic, prec od Ox Bow a s5 k filmu. Herecky je to na urovni, videl som konkretne vybornu Inger Stevens /5 card stud, Firecreek/, Eda Begleyho /Sorry, wrong Number 1948, 12 rozhnevanych muzu 1957/ a Pata Hingle /V Pristavu 1954, Nevada Smith 1966/. A vzdy som vedel, ze jestvuje pesnicka od Michala Tucneho Poveste Ho vys /uz neviem presne nazov pesnicky/, a vedel som aj o filme. Akurat som nevedel, ze ho natocil Ted Post a ze tam hral VychodnyLes a spusta mne neznamych hercov - sak som to prave dopozeral, a kuknem zas profily hercov : 77 %(4.11.2017)

Tohle není úplně typický western, byť se snaží navodit atmosféru spaghetti westernů snad v každém záběru. Jenomže scénář se ubírá poněkud jinou, ne tak jednoznačnou cestou protože se tady přetřásá poněkud nedokonalý trestní systém tehdejší doby (několik odsouzených na smrt si to asi ne tak úplně zasloužilo). Eastwood se kolem toho motá coby federální šerif, který má ve skutečnosti jeden jediný cíl – dostat ty mrzáky, kteří ho pověsili na strom. Z toho je patrné, jak tenká je hranice mezi spravedlivou pomstou, lynčováním a mnohdy nepříliš spravedlivým soudním procesem. Každopádně western to je solidní. Zase tak moc se v něm nestřílí, občas se to docela vleče, ale celkově to je myslím docela obstojný film. Zajímavý na něm je otevřený konec – to se v daném žánru zas tak často nevidí.(27.5.2012)

• - Snímek byl ovlivněn politickými protesty a násilnostmi odehrávajícími se v Americe v roce 1968, tedy v době, kdy přišel do kin. Nad násilím ve filmu se pozastavil i tehdejší prezident USA – Lyndon B. Johnson. (ClintEastwood)

• - „Tento film pojednával o trestu smrti a bezpráví. Cítil jsem, že nastal ten správný čas – a to, i když se jednalo o menší snímek – v tomto ohledu sám sebe překonat,“ ohlédl se s odstupem času za tímto westernem sám Eastwood. (ClintEastwood)

• - Jedná sa o prvý film, v ktorom začal Clint Eastwood (Marshal Jed Cooper) s pomocnou réžiou. (J*A*M*B*O)