Gonggongui jeok

공공의 적

Public Enemy

Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2002, 135 min

Dlouho sem se rozhodoval mezi 4 a 5. Nakonec davam 5, protoze hlavni "hrdina" policejni detektiv je naprosto uzasnej. A jelikoz cely film se toci hlavne kolem nej, nemuze to dopodnout jinak nez dobre. Jeho prerod ze spatnyho poldy na dobreho je perfektne zvladnuty, ikdyz ani nevim jestli je nakonec opravdu spravny hodny polda. V americkem pojeti tedy asi ne.(18.1.2007)

Je to dosť dobrý akčný kriminálny film. Má veľmi dobrý príbeh o drsnom detektívovi, ktorý sa v práci správa úplne nezodpovedne, miesto rozumu radšej používa násilie a tak sa dostáva do neustálych problémov s nadriadenými. A keď je spáchaná dvojnásobná vražda staršieho manželského páru, je jediným, kto verí, že vrahom je ich syn z vyššej spoločnosti a keďže u nadriadených pre to nemá pochopenie, urobí všetko preto, aby ho dostal. Ale vrah sa tiež len tak nenechá. Spracovanie sa mi páči, síce samotná kriminálna línia nie je výraznejšie prepracovaná, ani nápaditá a navyše kvôli tomu, že divák pozná vraha už od prvého momentu, ako sa dá tu nemôže nič výraznejšie prekvapiť, ale v tomto prípade mi to plne vyhovuje. Film je postavený práve na dvoch hlavných postavách stojacich na opačnej strane, hlavný hrdina je perfektný, detektív, ktorému sú nejaké predpisy a nadriadení úplne ukradnutí, príchod ľudí z vnútorného ho tiež nevydesí a k zločincom a podozrivým sa správa vždy len násilne, o moc nezaostáva ani jeho protivník, úspešný muž z vyšších kruhov, ktorý je pre väčšinu ľudí nedotknuteľní, zdanlivo slušný otec a manžel, ale aj maličkosť proti jeho osobe je schopný riešiť tými najradikálnejšími spôsobmi. Obaja tu majú plno priestoru a situácií, ktoré ich dobre prezentujú, bavili ma samostatne, ale aj v spoločných scénach, takže aj napriek tejto dĺžke to pôsobí väčšinu času svižne a hlavne v druhej polovici, ktorá je už dosť dynamická. Jedine to finále mohlo byť trochu inak podané, ale aj tak si nemôžem moc sťažovať, nenašiel som tu žiadne výraznejšie slabé miesto a bavil som sa dobre od začiatku až do konca. Samotnej akcie tu očakávane nie je až tak moc, ale aj tak občas poteší nejaký ten súboj, prípadne rôzne situácie, v ktorých stojí hlavný hrdina proti nejakému zločincovi a nájde sa aj pár surovejších likvidácií. Herecké obsadenie je výborné, Sol Kyung-Gu v úlohe detektíva a Lee Sung-Jae ako vrah, obom nechýba charizma, bavil ma ich výkon a úplne mi sadli aj charakterovo, ale poteší aj viacero vedľajších postáv, hlavne z policajnej stanice. Réžia a technická stránka sú slušným žánrovým štandardom, pre potreby filmu mi prišli úplne ideálne. Po celý čas som sa bavil výrazne nadpriemerne, takže nemám dôvod pre horšie hodnotenie. 77%(6.8.2013)

Korejské Public Enemy je perfektní gangsterka typu "drsnej polda vs ultra nebezpečnej šmejd" a rovněž je to výborný start k celé trilogii, kterou uzavírá díl Kang Cheol-jung: Gonggongui jeog 1-1. Díl sice třetí, ale odehrávající se mezi dílem prvním a druhým. Celé shrnutí této pro mne nyní již srdeční trilogie najdete v komentáři k již zmíněnému třetímu dílu ...(2.9.2010)

Detektiv Kang je takový svérázný samorost. Jeho vyšetřování není zrovna dle příruček a tradičně jihokorejsky osciluje mezi dvěma zdánlivě neslučitelnými žánry. Obvykle to Korejcům vyjde, tentokrát také, ale poněkud rozpačitě. Navíc je to stopáží zbytečně dlouhé, obvzláště zpočátku, ovšem jak je u snímků z této provincie zvykem, tak čím blíže konci, tím lepší to je. Public Enemy je výtečný film, jen o půl hodiny delší než by se bývalo slušelo.(11.11.2007)

Co si myslet o policejním dramatu, ve kterém pochůzkář vymlátí malou restauraci a než přijedou jeho kolegové, sedí gangsteři polonazí na kolenou a restaurace je komplet dána do pucu a nabytek je jako nový? A co předmět doličný a způsob jeho nalezení? Jihokorejské policejní snímky se mi vesměs líbí, ale žánrové přechody v Public Enemy mi moc nešmakovaly. K tomu přetažená stopáž, ničím zajímavá vyšetřovací linie, nesympatická hlavní postava, detektivní otrapa, jenž nezvládá ani jednoduchý matematický úkon, což předjímá jeho způsoby, a divný závěr. Spíše než k příjemnému a zábavnému filmu bych se v případě Public Enemy, světe div se, přikláněl k Tsunamiho šaškárně.(5.11.2007)