Kdo je Bourne? (TV seriál)

• Česko

Agent beze jména

The Bourne Identity

Thriller / Dobrodružný / Akční / Krimi

USA, 1988, 185 min

Tenhle Bourne se mi líbil opravdu hodně a oproti jeho pozdějšímu zpracování téže předlohy je mnohem víc civilní a hlubší. Nejde tu jen o nějakou připitomělou akci bez něčeho víc, ale spíš o prokreslení charakterů a bezvýchodnosti situace hlavního hrdiny. Všecko tu navazuje a nic nevypadá jako prvoplánově řešený. Bourne není navíc člověk, který by tu zabíjel jen tak, bez nějaké viditelné námahy. Je to člověk jako my všichni, který neví co se děje a přestože má určité nějaké vědomosti a schopnosti odlišné od obvyklých, nemusí to ještě znamenat, že nějakým tajným agentem skutečně býval (o tom, jestli byl Bourne už není vůbec řeči). A taky až do posledních okamžiků filmu to vůbec není jasné. Tohle je prostě mnohem lepší špiónský drama, obsahující akci spíše okrajově, přestože ne zanedbatelně. Líbilo se mi mnohem víc, než ten novej a Richarda Chamberlaina mám rád, a vybrat ho sem byla skvělá volba.(9.5.2006)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 4/10 Hudba 6/10 Efekty 4/10/// +dobré přestřelky, v jistých částech napínavé a zajímavé, civilní -opravdu ubíjející dlouhá stopáž, málo akční, rozvleklí příběh, zastaralé zpracování (jakoby film ze 70tých let)/// Než se vydám do kina na završení nové verze Bourna, chtěl jsem dokoukat tento film. Asi mi neuvěříte, ale z kazety jsem se na něj díval cca po 10 minutách asi půl roku! Přestože je i tato verze zajímavá, tak skoro v ničem se nemůže rovnat novým filmům s Mattem Damonem a dokoukání tohoto filmu mě stálo opravdu velké úsilí./// Celkem 43%///(8.9.2007)

Rozvláčné tempo dvoudílnému filmu moc nesluší, Chamberlain mně navíc přišel na tuhle roli už hodně starý a unavený, akce je málo, i když je celkem slušná. Ačkoliv je tento snímek určitě blíž předloze než jeho remake, jako film sám o sobě za nic extra nestojí. Hodně průměrná krimi o tom, kdo že to vlastně hrdina je.(29.7.2007)

Snad nejlépe převedená ludlumovka do filmové podoby, kde agent není nesmrtelný Rambo, jak Bournea hraje Damon, ale normální zranitelný a chybující chlap. Což přidává snímku na věrohodnosti. Do toho špičkové lokace, a i když to má ve dvou dílech přes tři hodiny, napětím jsem se od tohoto snímku nemohl při prvním dívání odtrhnout, a baví mne i dnes. Kam se hrabe Matt, fakt...(27.8.2013)

Tady se dá říct, že remake na celý čáře porazil původní film. Sice je tohle dlouhý jak fusekle, ale moc se toho tam nestane. Zkrátit to na délku normálního filmu, tak si myslim, že bych o nic nepřišel. Krom toho Chamberline je fakt neskutečně přiteplenej, nevim jak ho mohli vybrat na tajnýho agenta, ta jeho tvářička se na to fakt vůbec nehodila. Nicméně i přes tu všechnu kritiku musim uznat, že některý pasáže filmu jsou natočený fakt dobře , ale na remake to prostě nemá(3.3.2007)