Zloděj dětí

Les Enfants volés

(festivalový název)

Francie / Švýcarsko / Německo / Itálie, 1992, 114 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(31.1.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $931,280Tržby Celosvetovo $1,300,000(5.7.2010)

Skvelá pocta neorealizmu. Jednoduché a účinné. A tým KRÁSNE.(29.9.2009)

4,5* Krásný, jemný a pomalý film Gianni Amelia v neo-realistické tradici, který je postavený na skvělých a především velmi uvěřitelných hereckých výkonech všech hlavních tří postav. Antonio má jistě morální právo soucítit s dětmi a snažit se jim vynahradit jejich ztracené dětství. Znepokojivou otázkou však je, jak na to bude nahlížet okolní společnost sešněrovaná předpisy, které sice korigují a určují chod společnosti, ale v jistých případech, aby v nich člověk lidskost pohledal. A tak sledujeme Antoniovo bezelstné, ale navýsost humánní jednání a trneme, co se stane a kdy ho uchopí ruka zákona, aby ztrestala jeho člověčenství a on se tak stal jen dalším sterilním úředníkem ve službách státní moci. Smutný, pravdivý a hluboký film.(27.11.2008)

Je to HLP, čiže hlboký ľudský príbeh. Ale zub času sa na ňom podľa mňa podpísal v tom zmysle, že dnes by sa trebárs Škandinávci popasovali s daným námetom sofistikovanejšie - komplikovanejšie a dynamickejšie.(16.2.2016)

• d-fens

ocenenia : European Film Awards 1992 - Najlepší film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1992 - Špeciálna veľká cena poroty(25.7.2012)

• poet

Projekt 100 (1996)(14.1.2007)

Přiznávám, dávám přednost novým filmům. Ale některé filmy prostě nestárnou. Dnes jsem měla možnost porovnat tento snímek Gianniho Amelia z devadesátých let s jeho nejnovějším snímkem. Nicméně Zloděj dětí u mě zvítězil. Italská realita v přímém přenosu. Poprvé jsem byla v Itálii v roce 1991, byl to pro mě v té době vrchol mých cestovatelských snů. Zloděj dětí vznikl o rok později a je to zcela jiná Itálie, než jsem v té době vnímala....(21.3.2014)