Kruté moře

The Cruel Sea

Drama / Válečný

Velká Británie, 1953, 131 min

Semidokumentární snímek věrně líčící každodenní realitu bojů na moři během druhé světové války. Velmi dobře napsáno i natočeno, okamžiky napětí a emotivnějších scén na moři jsou vyváženy odpočinkem v přístavech, jenž přináší lodní posádce radost i zklamání. Kapitána, který je zlomen krutými rozhodnutími, které musí činit, i ztrátami kamarádů, skvěle zahrál Jack Hawkins - možná jeho největší role.(8.8.2006)

Viděno po xté a stále evokující. Knihu jsem četl 5x skvělá. Dokážete se vžít do rolí námořníků, kteří bojovali za naši svobodu? Kniha je daleko obsáhlejší. Julie se utopí. Skvěle zpracováno. Vždycky mne to dojme. Jsem asi zbabělec, ale nechtěl bych to zažít na vlastní kůži. Proč ? K vůli 2 mocipánům Hitlera a Stalina . Hitler chtěl východní Evropu pro Němce a Stalin chtěl změnit celý svět na komunistický program . Tragédie, a kvůli nim byli zabíjeni miliony lidí mladých starých žen dětí. Mému otci Němci usekli hlavu v roce 1944 . Proto všechny egoisty a kariéristy nemohu vystát . No coment deda :-) perfektní film deda :-) 28 4 2018(23.1.2015)

Cruel sea je krásny antimilitaristický film. Hlavy v Ealingu tvrdili, že patrí medzi tie, pri ktorých mali pocit, že sú skutočne podarené a mali pravdu. Ťažko sa mi niečo vyčíta, pravda ale je, že subjektívny čas filmu bol zhruba dvojnásobný a zámer tvorcov to nebol. Čím to je, skutočne ťažko povedať, keďže mám dojem, že je všetko na svojom mieste a všetko vo filme má svoj zmysel. Aj tá "nadstavba" (nechcem spoilerovať), prebiehajúca po emocionálnom finále filmu. Dá mu totiž ešte niečo navyše. To už som mal ale pocit, že pozerám "štvrtú" hodinu filmu.(27.7.2016)

Napínavý námořní příběh z války. Z druhé světové. Obchodní kapitán se stává velitelem korvety a spolu s novou posádkou chrání konvoje lodí do Evropy. Snad jen závěr by mohl být trochu dotaženější, jinak je to výborný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=eoQOyhB1ppk&feature=related(4.5.2010)

Píše se rok 1953, komunistické Československo koupilo tento film, a světe div se, mohl se promítat ! Byl to kasovní trhák, jehož obsah hltali návštěvníci s otevřenými ústy. Vždyť viděli najednou i hrdinství amarických námořníků a vojáků. Film je sice již 57 let starý, ale nic neztratil na své působivosti.(4.5.2010)

• - Alec McCowen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nicholase Monsarrata. (Hans.)