poster

Kruté moře

 • anglický

  The Cruel Sea

Drama / Válečný

Velká Británie, 1953, 131 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gogo76
  ****

  "Jediný nepriateľ je more. Kruté more, ktoré človek urobil ešte krutejším..." Slová kapitána lode Compass Rose v niekoľkých momentoch sprevádza film, v ktorom more a Atlantik opustíme len výnimočne. Vzhľadom na rok výroby je film naozaj výborný a v istých chvíľach doslova napínavý. Asi najviac v stretnutí s nemeckou ponorkou, ktorá sa nachádza práve v mieste, kde pláva niekoľko stroskotaných námorníkov. Hodiť bomby a zabiť aj nevinných, alebo čakať kým ponorka vystrelí torpédo prvá a roztrhá celú loď na kusy? Ťažká voľba... Scén s ponorkami je tu viac, prenasledovanie, výbuchy lodí, ktoré nemecké ponorky ničia jednu za druhou, ale najviac na mňa zapôsobili naozaj silné detonácie bômb hádzaných na ponorky. Tých je tu požehnane, majú silu a sú presvedčivé. Občas sa tu mihne dobový záber, alebo zadná projekcia je to však šikovne zakomponované a mnohí si to možno ani nevšimnú. Je zničenie dvoch nemeckých ponoriek za celú vojnu dosť alebo málo? Ja myslím že až-až, keď vezmeme do úvahy fakt, že im smrť dýchala na krk každý deň...80%.(13.11.2013)

 • RHK
  ****

  Napínavý námořní příběh z války. Z druhé světové. Obchodní kapitán se stává velitelem korvety a spolu s novou posádkou chrání konvoje lodí do Evropy. Snad jen závěr by mohl být trochu dotaženější, jinak je to výborný film. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=eoQOyhB1ppk&feature=related(4.5.2010)

 • Karlos80
  ***

  Příliš zdlouhavé a místy tak trochu o ničem, nicméně vyprávění kapitána Ericsona bylo famózní. Příběh bitvy o Atlantik, příběh korvety Compass Rose, příběh o oceánu, lodích (a každodenním životu na nich), ponorkách a hrstce kolikrát úplně bezejmenných mužů. Film působí autentickým dojmem a autentické záběry jsou zde pro efekt také použity. Pro milovníky válečných filmů, celkem povinnost. Film byl natočen podle románu (bestselleru), spisovatele N. Monsaratta.(8.3.2008)

 • ripo

  Mohlo by se zdát, že „Kruté moře" je historií lodi v letech války; je to však historie lidí, které náhodou spojila válečná služba v námořnickém kolektivu. Historie nevystupňovaná zvláštními vnějšími efekty námořních bitev. Velký dojem, který „Kruté moře" u diváka zanechává, netkví zdaleka v optické efektivností, je skryt mnohem hlouběji: v pohledu, kterým vidí posádka lodi Compass Rose a Saltash Castle (a především jejich velitel, z jehož úst se vlastně celou historii ve formě vzpomínek dovídáme) válku. A tento pohled je pohledem prostých lidí, kteří válku nevedou jen na plánech generálních štábů a admiralit, ale kteří ji dělají, kteří ji prožívají. Ti lidé nemyslí v těžkých chvílích na velké věci, ani o nich nemluví — jsou často až malicherní se svými starostmi a drobnými i velkými radostmi, které jakoby ani neměly místa v tom velkém zápolení států, uprostřed něhož se odehrávají. A v tom je vlastně smysl filmu: pro to přece žijeme, pro ty drobné a velké radosti, i pro ty starosti — ne proto, abychom museli zahynout. Scénář filmu byl dobře a nekonvenčně napsán a režiséři při jeho realisaci prokázali značné mistrovství, patrně zvlášť z nejdramatičtějších scén. Dá se jim vytknout, že některá místa vyzvedli až k naturalisující kresbě detailů, vcelku však je jeho dílo vyvážené, střídmé, až přísné — a zrovna tou střídmostí, až přísností vyprávění zaujímá. Filmový přehled 37/1955(8.11.2009)

 • Orlau32
  ****

  Píše se rok 1953, komunistické Československo koupilo tento film, a světe div se, mohl se promítat ! Byl to kasovní trhák, jehož obsah hltali návštěvníci s otevřenými ústy. Vždyť viděli najednou i hrdinství amarických námořníků a vojáků. Film je sice již 57 let starý, ale nic neztratil na své působivosti.(4.5.2010)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nicholase Monsarrata. (Hans.)

 • - Alec McCowen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace