Reklama

Reklama

Bitva o Atlantik měla stovky bezejmenných hrdinů... „Toto je příběh bitvy o Atlantik. Příběh o oceánu, lodích a hrstce mužů. Ti muži jsou hrdinové. A lodě jsou hrdinkami. Jediný nepřítel je moře. Kruté moře, které člověk učinil ještě krutějším…“ Tak začíná své vyprávění kapitán Ericson, který byl v roce 1939 povolán od obchodního loďstva, aby velel jedné z lodí, doprovázejících konvoje. Byla to korveta Compass Rose. Její posádku tvořili z velké části lidé, kteří byli v civilu vším možným, jenom ne námořníky a mezi důstojníky byl Ericson jediným profesionálem. Málokdo z těch, kdo se naloďovali na její palubu, by si ještě před rokem dokázal představit, že se z něj někdy stane mořský vlk a téměř nikdo netušil, co to obnáší. Na řádný výcvik ale nebyl čas. Po třítýdenním cvičení, které mělo z nováčků udělat zdatnou bojovou jednotku, vyplula Compass Rose do války... Film natočený podle knihy Nicholase Monsarrata vypráví o odvaze prostých lidí, které válka vytrhla z normálního života a postavila je před obtížné úkoly. Toto napínavé drama, které zaujme realistickým zobrazením bojů i lidských osudů bylo nominováno na Oscara a cenu BAFTA. Kapitána Ericsona hraje Jack Hawkins (1910–1973), známý z řady filmových rolí. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kniha, která je podle mě jedním ze stěžejních kamenů žánru válečného románu, se dočkala na rok 1953 překvapivě dobré adaptace, která sice předloze zůstane něco dlužna, ale dokázala zachovat její atmosféru a autentičnost. Nevelkohubé, nepatetické, reálné drama o životě v neustálém ohrožení. Kdo zná film Ponorka, tady uvidí něco podobného, jen z opačné strany. P. S. Ale stejně doporučuju knihu. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Příliš zdlouhavé a místy tak trochu o ničem, nicméně vyprávění kapitána Ericsona bylo famózní. Příběh bitvy o Atlantik, příběh korvety Compass Rose, příběh o oceánu, lodích (a každodenním životu na nich), ponorkách a hrstce kolikrát úplně bezejmenných mužů. Film působí autentickým dojmem a autentické záběry jsou zde pro efekt také použity. Pro milovníky válečných filmů, celkem povinnost. Film byl natočen podle románu (bestselleru), spisovatele N. Monsaratta. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je o bezejmenných hrdinech, kteří nasazovali své životy na moři. Neberu jim jejich hrdinství. Oni si určitě zaslouží být oslavováni, bránili lodě v konvoji před nepřítelem z hlubin a řešili své osobní problémy, ale mě tenhle film příliš neoslovil. Očekávala jsem od něho totiž něco víc a toho se mi nějak nedostalo. Asi už jsem přivykla něčemu jinému. Takže tohle nedokážu náležitě ocenit. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Píše se rok 1953, komunistické Československo koupilo tento film, a světe div se, mohl se promítat ! Byl to kasovní trhák, jehož obsah hltali návštěvníci s otevřenými ústy. Vždyť viděli najednou i hrdinství amarických námořníků a vojáků. Film je sice již 57 let starý, ale nic neztratil na své působivosti. ()

nervoznideda 

všechny recenze uživatele

Viděno po xté a stále evokující. Knihu jsem četl 5x skvělá. Dokážete se vžít do rolí námořníků, kteří bojovali za naši svobodu? Kniha je daleko obsáhlejší. Julie se utopí. Skvěle zpracováno. Vždycky mne to dojme. Jsem asi zbabělec, ale nechtěl bych to zažít na vlastní kůži. Proč ? K vůli 2 mocipánům Hitlera a Stalina . Hitler chtěl východní Evropu pro Němce a Stalin chtěl změnit celý svět na komunistický program . Tragédie, a kvůli nim byli zabíjeni miliony lidí mladých starých žen dětí. Mému otci Němci usekli hlavu v roce 1944 . Proto všechny egoisty a kariéristy nemohu vystát . No coment deda :-) perfektní film deda :-) 28 4 2018 důstojnice Jule Hallamová v knize se utopí , ve filmu krásná žena Virginia McKenna deda:-) 23.1o.2o2o ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Alec McCowen v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nicholase Monsarrata. (Hans.)

Reklama

Reklama