Nora

Doll's House, A

Velká Británie, 1973, 105 min

Patrick Garland

Christopher Hampton (scénář, divadelní hra), Henrik Ibsen (divadelní hra)

Arthur Ibbetson

John Barry

Hillard Elkins

John Glen

Kostýmy:

Beatrice Dawson

Verný prepis Ibsenovej drámy s vynikajúcim hereckým obsadením. Psychologická dráma plná manželských tajomstiev a spoločenských konvencií druhej polovici 19 storočia. Ako hra tak aj film pojednáva o dôsledkoch konania z minulosti, samotný dej je len jej vyústením. Napriek tomuto si zachováva napätie a graduje až do konca.(9.9.2017)

Pro mne pochoutka. Ibsen plný pokory ke knižní předloze. K ocenění takového filmu filmu je zřejmě třeba především mít rád psychologická dramata, která umí zabrat o nějakou tu brázdu hlouběji.(12.3.2011)

Zkouknuto. Claire Bloom je 96% Nora,tak jsem ji vždy viděl. Jinak,citlivě a bez velkých cavyků,převedený Ibsen,téměř beze změn. Možná,že po více shlédnutí,půjdu na 5hv. A to se dnes stalo(17.10.). Viděno po druhé s cz dabingem a jak nejsem příznivec dabingu,v tomto případě,mohu jen doporučit. A posledních tak 15 min.je opravdovým a nefalšovaným,představením s psychologickým dopadem,srovnatelným s jadernou pumou. Ovšem,jen pro znalce/milovníky Ibsenovy tvorby. Pro všechny ostatní je to jen blábol.(8.7.2017)

Nejdřív jsem si myslel, že Nora je normální blbka, co z manžela tahá peníze na hlouposti a Hopkinse jsem litoval. Pak ale přišel zvrat a vše se otočilo o 180°. Že by nástup feminismu a ženské emancipace?Možná, každopádně zajímavé.(30.10.2015)

Příběh ženy v domácnosti, ze které se postupně stává žena emancipovaná. V hlavních rolích Claire Bloom a Anthony Hopkins.(1.4.2018)