Je naozaj neuveriteľné, že distribútori tento film doslova ignorovali. .... Běloruský film, ktery nepokrytě drží pěsti obyčejným ruským rozvědčíkům a obejde se bez patosu, bojových scén ala URÁÁ by samozřejmě z politických důvodů nemohl projít. Protože je zkrátka moc dobrej a nepůsobí lacině ani směšně, a přece Bělorusko je nám prezentováno jako příšerná zaostalá totalitní země, kde nic dobrého vzniknout nemůže. Navíc by se ten film určitě nelíbil našim pribaltickým spojencům v NATO, když hlavní záporáci jsou z Litvy...(18.12.2014)

Výborné, výborné a ešte raz výborné. Netypický vojnový film, bez veľkých akčných scén, ktorý však dokáže diváka udržať v napätí až do poslednej scény. Jevgeni Mironov opäť dokázal svoju hereckú genialitu a stvárnenie kapitána Aľjochina zvládol na výbornú, čo sa prejavilo najmä v záverečnej scéne. Je naozaj neuveriteľné, že distribútori tento film doslova ignorovali. No čo už. Zdá sa, že nám neostane nič iné, len sa opäť začať učiť ruštinu. Zaslúžených 5*(5.5.2013)

Film je natočený podľa autentickej knihy „V auguste roku 1944“, ruského spisovateľa Vladimíra Osipoviča Bogomolova. Na základe oficiálnych dokumentov uvádzaných v knihe je predpokladom, že ide o skutočnú udalosť. Je to príbeh pátracej skupiny sovietskej kontrarozviedky SMERŠ (ekvivalent Smrť špiónom), v zázemí frontu na území Bieloruska, v dobe obrovskej ofenzívy Červenej armády v lete 1944. Na oslobodenom území v tyle Sovietskych vojsk začali pôsobiť nepriateľskí agenti. Odovzdávané informácie môžu ohroziť úspech strategických vojenských operácii v pobaltských štátoch. Ich odhalenie je prioritou všetkých nadriadených vyslanej skupiny až po samého Stalina. V histórii sa Sovieti už 2x pokúsili natočiť film na motívy tejto knihy, v roku 1975 a 2000 zastavil natáčanie sám Bogomolov, v oboch prípadoch išlo o nedodržiavanie vojenských zásad , ktoré prebiehali v roku 1944 a ktorých bol on priamym účastníkom (nesprávne uniformy, nedodržiavanie zásad vojenskej podriadenosti, homosexualita v armáde). A skutočne film je úplne profesionálny a ani vojenský pedant mu nemá čo vytknúť. Ďalším výborným filmom na motívy Bogomolového románu je film „Ivanovo detstvo“.(25.5.2017)

• - Film sa začal točiť v júli roku 1999. (sashazv)

• - Počas natáčania prišiel Jevgeni Mironov (Pavel Alekhin) za Bogomolom - autorom diela, podľa ktorého sa film točil - so zoznamom otázok ku knihe, ktorý mal 79 bodov. (sashazv)