Espanto surge de la tumba, El

Horror Rises from the Tomb

Horor

Španělsko, 1973, 88 min

Tak tohle mne naprosto dostalo, fantistická španělská oldschoolová horrorová záležitost!!! Tohle jsem fakt nečekal ... Ten film má prostě všechno, co má správný eurohorror mít a nechybí mu vůbec nic!!! Mysticismus, úúžasá atmosféra, napětí, neuvěřitelná syrovost a brutalita, duchařská a zaklínačská témata, perfektní nehostinné prostředí, spousta krásných nahých hereček, brutalita jako prase (na svoji dobu), gore-efekty překračující snad svoji domu o dobrých 5 let, no prostě všechno a přitom to není žádná spatlanina, ale vynikající film, který svým věkem pouze získal ... Navíc v hlavní roli krásná a úžasná Emma Cohen, herečka, která se často objevovala na počátku 70. let v drsných horrorech/filmech obecně ... Osobně nejsem na "eurohorror" nijak přímo zaměřený, ale rozhodně mi nevadí a co se týče španělské produkce z počátku 70. let, můžu mít jen slova chvály ... Když Italové točili teprvá gialla a v nepřímých záběrech vrahové probodávali své oběti, Španělé již sekali v horrorech hlavy a vytrhávali srdce z těl za živa ...(2.1.2010)

Nesporne exkluzívna záležitosť, kombinujúca prvky gotického hororu s brutalitou a nahotou, aká bola možno bežná v osemdesiatych rokoch, nie však počiatkom 70-tich. Všetko čo som mal ohľadom El Espanto surge de la tumba na srdci už vo svojom komentári výstižne opísal užívateľ Flipnic, takže snáď už len toľko, že mňa osobne dosť zaujala jedna zo záverečných sekvencií, v ktorej sa objavili oživlé mŕtvoly (jedna z najlepších scén vôbec). Režisér Carlos Aured bol pravdepodobne obdivovateľom diela majstra Maria Bavu, nakoľko z El Espanto surge de la tumba je cítiť istú inšpiráciu práve Bavovými filmami ako Black Sunday či Baron Blood.(24.1.2011)

• peter12

Vizuál parádny,dialógy sprostučké,príbeh nebol prepracovaný a na rovinu ani zaujímavý.Nechýbali aj nežné erotické scény len filmu chýbala originalita,lebo vobec nevybočoval zo zabehnutých šlapají podobných filmov.Bolo tu aj viacero nezmyslov a herci sa tiež nepredviedli v tom najlepšom svetle okrem Paula Naschyho. Tak tento film ma vobec nebavil,či kvoli nezaživnosti,alebo úbohemu spracovaniu.(23.11.2014)

• Flaxik

Ten film byl velice špatný. Tak špatný, že snad ani špatnější být nemohl. No dobrá mohl. Naschy je vážně pusinka k pohledání a neoblečených děvčat si ve filmu divák užije plnými hrstmi, ale jinak? Efekty směšné, herci nehráli (kromě Naschyho), dialogy byly naprosto debilní a jakž takž zajímavý příběh byl pohřbený použitím Thorových kladiv, což jako fanoušek mytologie nemůžu odpustit. Čekal bych alespoň nějakou atmosféru, ale ta se taky nepovedla a slovy strýčka verbala, 80 minut bezhlavého čurákování po opuštěném sídle a okolí ve mě nebudilo ani strach ani napětí, jenom jsem se těšil, až to skončí. Jedna hvězda za skvělýho Naschyho ksicht a druhá za nadstandardní množství bobrů. Jinak jestli si nějak představuju filmový brak, tak je to přesně toto.(13.10.2013)

Moje první větší setkání se satanášem Paulem Naschym a musím říct, že vůbec nedopadlo špatně! Film má hodně zvláštní atmosféru, moc pěknej obraz a mystickej nádech. Dojde dokonce i na zombíky, kteří jsou opravdu hrůzunahánějící! Příběh začíná v 15. století, kdy Naschyho odsuzují za pojídání lidského masa a rouhání proti křestanství, stínají mu hlavu a jeho družku upalují za stejné věci. Pak se děj přesouvá do současnosti, kdy potomek st´atého Naschyho (hraje ho taktéž Naschy) odjíždí se svými přáteli na staré rodinné sídlo. Pak už se rozjíždí stará rodinná kletba a začíná se vraždit, mimochodem mordy jsou hodně dobře udělaný a vše je hezky vidět! Každopádně se těším na další setkání s démonickým Paulem! Jo a málem bych zapoměl,hvězdičku navíc za nádherný, ale opravdu nádherný baby, který se svlíkají jedna radost!!!(15.2.2011)