Návrat o Walpuržině noci

(neoficiální název)
  • Španělsko El retorno de Walpurgis (více)

darkrobyk

Spíše než hrůzu budící příběh je tahle španělská záležitost s vlkodlaky snímkem strašidelným. V úvodu poněkud vadí titulky přebíjející souboj, který naštěstí nijak oslnivý není. Rozprášení čarodějnického spolku vzývajícího Satana má za následek uvalení rodové kletby. Kletby vlkodlaka. Vlastní prokletí je provedeno na potomkovi strůjce zániku spolku čarodějnic v momentě, kdy tento v dospělosti proleje krev - zabije, byť jaksi nevědomky. Důležitou roli pak hraje Valpuržina noc, u nás známá jako noc čarodějnic či filipojakubská (30.dubna). Španělé se nebojí nahoty ani krve, atmosféra připomene hammerské horrory. Maska vlkodlaka není vyloženě špatná, ale přeci jen dokonalejší je podoba, jak ji definovaly filmy Kvílení vlkodlaků, Americký vlkodlak v Londýně (Oscar za proměnu) či Společenství vlků. Zajímavostí je, že příběh se odehrává v Karpatech v Uhrách. ()

Kusko.t2

V poradí siedme pokračovanie voľnej werewolf série s Waldemarom Daninskym v španielsko-mexickej koprodukcii. Názov titulu “El retorno de Walpurgis“ síce zvádza ku priamemu prepojeniu s o dva roky starším spracovaním LA NOCHE DE WALPURGIS, nie je tomu navzdory odkazujúcemu názvu ale tak. “El retorno de Walpurgis“ známe aj pod anglickým distribučným názvom “Curse of the Devil“ nemá s projektom Leóna Klimovského spoločné asi nič, ak opomenieme tému a základnú kostru scenáru (tie sú rovnaké totiž prakticky vždy). Aj napriek istým pozitívam, vylepšeniam a posunu čo sa vizuálnej a efektnej stránky týka, je príspevok Carlosa Aureda z pozície režiséra kvalitatívne porovnateľné spracovanie spomedzi prvej sedmičky celovečerných werewolf hororov zo scenáristického pera Paula Naschyho (Jacinto Molina), na aké sme si už zvykli. Lacný prístup nebolo problém spoznať aj pred tým. “El retorno de Walpurgis“ je po vcelku vydarenej časti DR. JEKYLL Y EL HOMBRE LOBO návratom k nemu so všetkými poctami a neduhmi. ### Ako som už spomenul, vlkodlačia kostra scenáru je tradičná a divákovi známa v základe vopred, ak už teda niekedy v minulosti okúsil niektoré z rady spracovaní príbehov Paula Naschyho. Okrem kvality/nekvality je netradičné niečo iné. Hovorím hlavne o pozadí príbehu, spôsobu vyprávania, o nezmyselných chybách a o hluchých miestach medzi jednotlivými scénami (príležitostne je čas medzi dňom a nocou sakra krátky). Tri časové obdobia – stredovek, 19. storočie a súčasnosť (obdobie po uzavretí hlavnej fázy osudu titulnej postavy [zhruba 6 rokov po]; t.j. druhý, takpovediac otvorený záver filmu), sú len akýmsi bonusom. Horor deravý ako Daninského beštiálna hruď odštartuje stredoveký prológ – hon inkvizítora Irineusa Daninského (jeden z predkov Waldemara, hrá Paul Naschy) na vrchnú predstaviteľku čarodejníc, posluhovačku Satana a v jednej osobe súčasne aj grófku známu ako krvavá Bathory. V posledných momentoch jej života odznie kliatba, ktorá má jedného z potomkov šľachetného Irineusa postihnúť. O štyri storočia neskôr (obdobie 19. st.) si má opäť všetko utrpenie vyžrať Waldemar "Méďa Béďa" Daninsky. A aj sa tak “nečakane“ stane. Sympatický a dobrosrdečný hrdina akého tento svet ešte nevidel, sa musí pripraviť na vlkodlakov, satanistov, cigáňov, väzňa na úteku a na vlastné prekliatie. Jeho koncentrácia je ale ustavične narúšaná žiadostivými bradavkami, ktoré napínajú vyzývavé korzety mladých paničiek (nehovoriac o vlastnej bradavke). Waldemar ale vie, že sa potrebuje zamilovať aby... ### Zaujímavosťou “Curse of the Devil“ je bezpochyby reklamná kampaň v Amerike. V čase, kedy na poli horou slávil úspech EXORCIST-a Williama Friedkina, prichádza nápad konkurencie vycucaný z prsta – "odkážeme na naň". Nevadí, že tieto dva filmy spolu nijako nesúvisia. Slogany tipu “Damn the Exorcist! The Devil won't let go!“ svietia z plagátov, na ktorých údajne dominuje žena držiaca obrovský krucifix. Náhodný divák vstupujúci do kinosály musí byť počas premietania filmu riadne vykoľajený z očakávania :-) ### PS – videná španielska, jemne orezaná cut verzia a taktiež aj americká verzia vydaná v roku 2002 distribučnou spoločnosťou “Anchor Bay Entertainment“ – t.j. full Uncut verzia o dĺžke trvania 84 minúť. Priznám sa, že prvá projekcia filmu na mňa vôbec nezafungovala (hodnotenie odpad). Asi som nebol v tej správnej béčkovej pohodičke a v prajnom rozpoložení. Zato druhé zhliadnutie prekvapujúco v rámci možností zaujalo (hodnotenie 3*). Pekný náladový rozptyl :) Inak ten anglický dabing je vážne hrozný. () (méně) (více)

Campbell

Poslední film o Daninskim který jsem neviděl(samozřejmě nepočítám druhý díl který je ztracený) a nebylo to zas tak špatné, ale taky to nebyl rozhodně nejlepší díl. První hodina je o ničem a sledujeme spíše jakýsi historický film o Báthoryové. Což je asi největší slabina filmu protože tu není moc scén které by zato stály. Jediné co tu je úsměvné oblečení které vypadá jak z nějaké levné České pohádky. A začáteční minuty kde šermujou dva rytíři byla dost špatná už jenom pro ten střih a ohýbající se meč a brnění(to bylo z plastu či co?). No a když uběhne hodina a nastanou tu hody vlkodlaka tak je to parádní pokoukání s pár krvavýma efektama a skvělým vlkodlakem, Naschy je výbornej herec ale bohužel ostatní jsou děsně slabí. Kdyby celý film byl v duchu poslední půlhodiny šel bych s hodnocením klidně i na 5*, i když se tu vyskytli strašný blbosti(kluk sebere malý holce míč a vyhodí ho z okna jen aby mohl pro ten míč zpátky během vteřiny? WTF?). ()

Karamanlis

El Retorno de Walpurgis ignoruje predchádzajúce horory série Hombre-Lobo a vydáva sa svojou vlastnou cestou... Začína sa teda od piky, pričom nič netušiaci šľachtic Waldemar do toho tentokrát spadne dosť nezvyčajným spôsobom (typické pohryznutie vlkodlakom sa teda nekoná...). Začiatok filmu pôsobí, ako keby tvorcovia (najmä Naschy ako scenárista) presne nevedeli, ktorým smerom sa majú rozhúpať (zápletka s Báthoryčkou, iný lykantrop, ktorý sa tu objaví viac-menej zbytočne, nebezpečný väzeň na úteku), no po počiatočných menších zmätkoch sa príbeh celkom rozbehne. Waldemar tradične zlomí srdce niekoľkým pekným slečnám a dostatok priestoru dostane aj jeho monštruoidné druhé ja, pričom vo svojej, či už vlkodlačej alebo ľudskej podobe tu Daninsky znesie zo sveta celkovo 14 ľudí. Samozrejme nejde o explicitne zobrazené vraždy, aj keď nejaké gore pokusy tu badať sú, na počiatok 70. rokov je to však aj tak obstojný bodycount. ()

corpsy

Naschyho vlkodlačia séria nieje kvalitatívne vyrovnaná. Osciluje medzi medzi vrcholnými dielami ako napr. THE MARK OF THE WOLFMAN a THE NIGHT OF THE WEREWOLF a hlboko podpriemernými dielami ako sú napr. THE FURY OF THE WOLF MAN a práve tento THE RETURN OF THE WALPURGIS. Útoky monštra sa tu dočkáme až v poslednej tretine, sú ale nevýrazné a málo akčné. Zvyšok je blúdenie sem a tam, hlavne blúdenie scenáristické. ()

Astaroth12

Začína to zaujímavo a to súbojom dvoch rytierov a následne jeden z nich príde o hlavu. Potom je tu nepodarený rituál a upálenie čarodejnice, ktorá, ale predtým uloží kliatbu na rod svojho vraha. Lenže s ďalším príbehom to nemá nič spoločné, preto ani nechápem, na čo to sem dávali. Lebo Daninskeho prekľaje stará čarodejnica preto, že zabil i keď nevedomky človeka. Od tej chvíle tam začne na tie roky dobrý masaker a nevraždí len vlkodlak. Má to dosť ponurú atmosféru, nenudí a maska má teraz už nejako neobťažovala, asi som si na ňu už zvykol. Prijemne goticko ladený vlkodlačí horor, s dobre hrajúcim Naschym, slušnou gore stránkou (hlavne na tie roky) a občas i ponurou atmosférou. Tento zo serie mi zatial prišiel najlepší. ale mám tam ešte nejaké resty, len už asi len jeden má titulky, bohužiaľ. ()

fragre

Podle hodnocení ostatních jsem se snad díval na jiný film. Zub času na dílku tomto hlodal a hlodal, a to tak úporně a nemilosrdně, že jej přehlodal z horroru do komedie. Film, pyšnící se amatérsky tuhýmy hereckýmy výkony (obvzláště úvodní souboj je jak z pimprlového divadla) a nedokonalými triky a maskami (uznávám, že dobově podmíněnými), nezachrání ani přehršel krásek bujných tvarů, kterými je štědře oblažováno oko divákovo. Viděno s německým dabingem, který dokonal dílo zkázy. ()

Gorehound

Po treťom zhliadnutí musím ísť s hodnotením na maximum. Naschy v plnej paráde. Sexy partnerky, na svoju dobu pomerne odvážne t&a a priekopnícke gore, klasické vlkodlačie prekliatie, štipka Bathory, krásne lesy a hrad, šialenec zo sekerou, cigáni, poverčivosť... Všetko, čo na Naschyho a nielen na španielskych peckách milujeme, v energickom podaní. Samozrejme, treba prihliadnuť k roku natočenia, ale možno aj preto má film osobitú atmosféru a čaro. ()

gumli

Klasický horror 70.rokov.Začína v stredoveku ale presunie sa na koniec 19.storočia,alebo začiatku 20.storočia.Poľský gróf Daninsky zabije v súboji Bathoryho,ale uvalia na jeho rod kliatbu,že ráz jeden z jeho potomkov bude vlkodlak.A aj sa tak stane.O niekoľko storočí neskôr sa jeden z jeho potokov,Waldemar Daninsky stane vlkodlakom.Nie je to zlý film,je tam pekný vlkodláčik,cigánska čarodejnica a aj zopár pekných žien,občas aj nahých.Je síce pravda,že ten vlkodlak vyzerá skôr ako taký medvedík,ale aj tak je to pekný film.Vcelku príjemná zábava. ()

tenebrae86

Tak až po shlédnutí jsem se někde dočetl, že jde o sérii a tohle už je já nevím kolikátý díl. Jedno je ale jasné, ostatní díly si shánět nebudu, protože mě tenhle španělsko-mexický horor nezaujal. Strašně ukecané, nezajímavé dialogy a otravné řešení milostného vztahu. Některé pasáže sice mají tu správnou atmosféru, ale spousta scén působí hodně nepovedeně, nejhorší je asi úvodní scéna souboje rytířů a odbytá scéna proměny ve vlkodlaka. Já vlastně vlkodlaky vůbec nemusím a to bude asi ten problém. Většinu času jsem se strašně nudil, ale dovedu si představit, že se to mnohým vyznavačům starých eurohororů bude líbit. ()

helraiser

Výborná španělská záležitost která mě opravdu přesvědčila o tom, že Španělové v 70. letech byli jedním z hlavních pilířů hororu. Opravdu velice slušná atmosféra, hodně slušné herecké výkony a výběr prostředí se také povedl a samozřejmě přiměřeně decentní gore. Někomu bude maska vlkodlaka připadat směšná, ale já jsem s ní byl naprosto spokojený- jsme přeci v 70. letech a abych řekl pravdu tak mám raději takto ztvárněného vlkodlaka než nějakou digitální zrůdnost. Děj opět nese romantickou vložku, která ovšem v tomto případě není vůbec na škodu, právě na opak. Celkově se jedná o přijemnou atmosferickou podívanou na kterou se opravdu moc pěkně kouká. Je jen velká škoda, že tyto španělské kousky ze 70. let se tak velice obtížně shánějí a to je velice velká škoda. Jednoznačně jsem byl spokojen a můžu jedině doporučit. ()

Pitryx

Tvůrci pěkně sundali předchozí filmy, kde se tvrdilo něco jiného o původu Waldemarovy „nemoci“. No, snímeček ušel, ale podruhé to vidět nechci ani náhodou. ()