Za koupání v krvi panen byla před mnoha staletími popravena hraběnka Bathoryová a s ní též tajemný Waldemar Daninsky. Nyní se tři přítelkyně vydávají za velmi nebezpečným dobrodružstvím po jejich zmizelých stopách. Podaří se jim je vypátrat, aniž tuší, co vše jejich probuzením k životu způsobí. (Chupacabre)

darkrobyk

Horrorová španělská hvězda P.Nashy na vrcholu sil! Ač ztvárnění vlkodlaka nedosahuje kvalit oscarové přeměny v Americkém vlkodlakovi v Londýně, výsledný dojem to nepokazí. Gotický horror přenesený ze středověku do současnosti se z valné části odehrává v Karpatech, a tak časový posun příliš nevadí. Z A.Bathoryové je upírka, Waldemarova služebná se jmenuje Mircalla a upíři vchází ke svým obětem bez pozvání. Poprava Waldemara připomene Masku démona, vzkříšení hraběnky pak znovuoživení Ch.Lee - Draculy. Jeden fajnový odkaz za druhým... a španělsko italská hudba se v několika scénách rozezvučí temnými tóny z Tenkrát na západě...Příjemná kamera dokáže vykouzlit působivé obrazy příchodu upírek i rozklad a zkázu bez - zaplaťbůh - počítačových efektů. Bouře burácí, v kulisách středověkého hradu plápolají pochodně, vedle rudých závěsů na zdech visí obrazy H.Bosche a v katakombách v podzemí se probouzí cosi velice temného. Horrorový mix vychází na jedničku! Jen by mě tak zajímalo, zda se z Karen stal nakonec vlkodlak, či ne? ()

Pitryx

Zase musím dát dvacítku za to, že to v podstatě nemělo hluché místo. Ne, že by zde nebyly dialogy, ale skoro všechny někam posunuly děj, nebo něco vysvětlily. Ale jinak je to dost podprůměr. Snad i proto, že je to v podstatě stále o tom samém. Daninskymu rozhodně prospěla změna vizáže. Dám za to desítku, a ještě jednu za hudbu. Hlavně za tu ke konci, kdepak jsme jen ten motiv slyšeli? Čímž má film sice čtyřicet, ale podruhé opravdu netřeba. ()

Astaroth12

Podľa mna už nič lepšie v tejto sérii neuvidím i keď mi chýbajú asi štyri filmy, ktoré bohužiaľ nemajú zatial titulky. Najprv to začalo ako skoro každá z časti v stredoveku, aby sme vedeli, ako to dopadlo s hlavnými postavami. Potom už šup do súčasnosti, na temný hrad k práve oživenému Daninskému. Je tu vlkodlak, krásne upírky i jednu ohyzdnú zombie, ktorá ma tam akosi prekvapila. Chýbal tu aspoň Van Helsing, troška by sa to vyrovnalo. Hlavne Daninský to tu parádne kosí a na tu jeho troška nepodarenú masku som si už naozaj zvykol. Film vobec nenudí, práve naopak, je tu toho dostatok. V strede pekne baby a okolo len vlkodlak, upirky či zombie. A k tomu musím pripočítať silnú atmosféru, keďže sa film odohrával dosť často v noci a tak exteriéry hradu vynikali i kvôli slušnej kamere. Tak konečne som nadmieru spokojný, silné 4*. ()

Kusko.t2

Návrat Paula Naschyho ako Waldemara Daninského v plnej paráde!!! Okrem tradičného stvárnenia titulnej postavy prekliateho poľského šľachtica utrápeného lykantropiou, si Paul Naschy mimo tvorby scenáru vyskúšal aj režijnú stoličku. Ukázalo sa, že svoje vlastné myšlienky a plány zrealizuje najlepšie sám autor predlohy. V poradí deviata časť voľnej werewolf série pod názvom “El retorno del Hombre-Lobo“, to myslím len potvrdzuje. Ako je z názvu cítiť, španielska produkcia pod hlavičkou štúdia “Dálmata Films S.A.“, sa neusilovala do hororovej ságy prispieť alternatívnou gulášovou verziou (príklad LOS MONSTRUOS DEL TERROR, 1970), ale ani sa nesnažila ju posunúť smerom dopredu. “El retorno del Hombre-Lobo“ je teda návratom ku klasickým, trocha starším, ale stále vitálnym a silným koreňom španielskej hororovej zábavy. Záver predchádzajúceho céčkového titulu LA MALDICIÓN DE LA BESTIA z roku 1975 síce naznačoval odklon od zabehnutých koľají, návrat o šesť rokov nato po režijnom zaangažovaní Paula Naschyho, obracia smerovanie série pekne vzad. Výsledok je paradoxne ocenený víťazstvom. Kockovaná zástavka “finishu“ vlaje v údolí a nie na kopci. Naschymu sa ju podarilo úspešne preťať! ### Príbeh z prevažnej časti inšpirovaný verziou z roku 1971 – LA NOCHE DE WALPURGIS (The Werewolf vs. the Vampire Women) od Leóna Klimovského, jasne vymedzuje kontúry záberu novej formy spracovania z prelomu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Stredoveký prológ zo 16. storočia, ktorým sa film odštartuje, je prekopaný úvodník zrealizovaný v podobnom duchu ako tomu bolo u EL RETORNO DE WALPURGIS (1973), čím jednoducho pokryl súčasné potreby produkcie a naznačil zdroj problémov pre dvojicu Daninsky-Bathory. O niekoľko storočí neskôr sa zubaté ikony – “vyvrheli pekla“ vracajú, aby sa utkali v priamom súboji. Vykrádači hrobov a trojčlenná skupinka nadšených vysokoškolských študentiek pátrajúca po hrobke krvilačnej grófky Elizabeth Bathory-Nadasdy, nezávisle na sebe operujú v oblasti Karpát. Čo Čert nechcel, Satan posvätil. Peklo na Zemi sa nezastaviteľne derie na povrch, aby nadobudlo niekdajšiu silu. Čarodejníctvo, vampirizmus, nočný vlkodlak Waldemar Daninsky obkolesený Draculom (Vlad Ţepeș/Vlad III the Impaler) a grófkou Elizabeth Bathoryovou spolu s jej sexi služobníctvom, sľubujú nevšedný filmový zážitok. Ten mi bol aj dopriaty. Paul Naschy sa dostáva konečne pod kožu! Treba ale pristúpiť na jeho hru. V mojom prípade to plnohodnotne trvalo až celých 9 častí. Čakať sa oplatilo. Už som ani nedúfal. Že sa jedná o vydarené pokračovanie naznačujú aj ocenenia pre Paula Naschyho z festivalu “Fantasporto“ – osobitné uznanie cenou “Critics' Award“ a “International Fantasy Film Award“; či prerod filmu do Blu-ray s vysokým rozlíšením. Záverom by stálo za zmienku uviesť v širšom, prípadne v nie tak vzdialenom prepojení pár odkazov. Stredoveký prológ popravy sa odkazuje svojim štýlom podobne ako nosná časť filmu na klasické gotické horory charakteristické zrúcaninami hradov a zámkov, mučiacimi nástrojmi, bielou umelou hmlou a tajomnom – vďaka maske som si spomenul na LA MASCHERA DEL DEMONIO (1960), prípadne zásluhou vzkriesenia prašivého zombieka a hradným záberom na BLIND DEAD sériu Amanda de Ossoria odštartovanú v roku 1971 titulom LA NOCHE DEL TERROR CIEGO. Očko po Ossoriovi hodil Naschy ale už v spomínanom LA NOCHE DE WALPURGIS (1971). Po exotickej werewolf verzii zo Španielska sa na plné obrátky roztáča novodobé besnenie aj v Amerike zásluhou THE HOWLING a koprodukčného AN AMERICAN WEREWOLF IN LONDON (obe z roku 1981). Výkladná skriňa vlkodlačích hororov otvára svoje dvere pre síce menšieho, kultúrne a finančne rozdielneho predstaviteľa zo Španielska. Hororové sexi béčko vrtí chvostíkom a zvádza vrátnika s kľúčom ku pokladu. ... () (méně) (více)

Karamanlis

Jedno z voľných pokračovaní španielskej hororovej série del Hombre Lobo, ktoré je vlastne crossoverom, keďže hlavný hrdina - vlkodlačou kliatbou sužovaný gróf Waldemar Daninsky si tu zmeria svoje sily s krivilačnou kontesou Alžbetou Báthoryovou, ktorá je tu pravda vykreslená ako zmŕtvychvstalá upírka s nadprirodzeným schopnosťami. Hororový divák tu nájde takmer všetko čo potrebuje k šťastiu - vlkodlaka, upírku a jej posadnuté pomocníčky, zotročeného zombíka, výbornú atmosféru, gotický nádych či pekné dievčatá a aj keď sa El Retorno del Hombre-Lobo čo sa týka špeciálnych makeupových efektov nemôže rovnať slávnejším a podstatne nákladnejším werewolf hororom z rovnakého roku The Howling či An American Werewolf in London, vsádza na osvedčenú masku vlčieho muža a charizmu Paula Naschyho a práve táto oldschoolovosť ho robí nesmierne príťažlivým. ()