• subic

Knihu jsem nečetl, takže zpracování knižní předlohy nemůžu posoudit. Je to válečný film ze zajateckého tábora, takže zde nepadne jediný výstřel. Zřejmě jsem nějak nepobral, proč to tu má tak vysoké hodnocení. Koukám na to hodinu a ono se tam nic neděje. Celý děj se dá vyjádřit jednou větou. Až tahle válka skončí, Japonci vyvraždí celý tábor, jediná šance je mít pořádnej ranec, aby ses mohl vykoupit. Ale všechno je jinak. Takže šup do kategorie jednou vidět stačí.(28.4.2014)

Jedná se o vcelku zdařilou adaptaci knihy, film má onu atmosféru, zajímavé postavy i poutavě vykresluje život v táboře. Co však nemá, je ona dějová celistvost, která vznikla vypuštěním příběhu s druhým rádiem a hlavně ohromným zkrácením ústředního knižního příběhu s prodejem diamantu. Příběh tak ztratil své dvě úvodní napínavé linie, což je hodně na škodu. Z knihy jsem měl také pocit větší bezradnosti a bezvýchodnosti. I tak ale příběh a vztah Krále a Marlowa je velice silný a působivý, také výborně herecky obsazen.(7.10.2011)

Tadlenc kniha mně provází celý můj život a její příběh je pro mě nejvíce sugestivní a opravdově syrový až na hranici lidských osudů odehrávajích se v ní. Opravdově lidské i nelidské jednání na hranici přežití. Otázka být či nebýt!! Být svině a přežít nebo zůstat poctivý a mrtvý "blbec"?! Pravé přátelství bez příchuti patosu a přetvářky či využití ochrany silnějšího a jeho následné odkopnutí, když už o nic nejde a máš prdel v suchu?! I v kryse může být kus lidskosti. A teď k filmu. Film je velice povedený. James Fox je přesně ten Marlowe, kterýho jsem si představoval při čtení knihy. Film zachycuje většinu důležitých okamžiků, ale něco tam fakt chybí a k pochopení psychologie postav je potřeba knihu opravdu otevřít. Ale dobře natočené to rozhodně je.(14.1.2007)

Co se týče filmového zpracování románů z období krátce po 2. světové zabývajících se 2. Světovou válkou, je Král krysa zatím asi nejlepší. Jako adaptace románu Jamese Clavella naprosto dostačující. Díky černobílému zpracování poměrně atmosferické a není to dějově prázdné. Vidět dopad skončení války na lidi v zajateckém táboře bylo zajímavé.(13.12.2011)

,,MÁM PROSTĚ KLIKU“...... /// (kdepak, to nestačí…). Film, který nesahá předloze ani po kolena. Možná má smůlu, že tu knihu považuju za (asi?) svoji nejoblíbenější. V tom filmu není po atmosféře ani ,,smrádku“. James Clavell v tom táboře 3 roky žil… Myslel jsem, že třeba …ale hovno. I to baštění psa, ta vůně – je z knížky cejtit mnohem víc. Nejvíc mně ale chybí, že tu není ani známka po tom, jak ty lidi přemejšlej a proč tak jednaj. Včetně Japonců. Dal bych 2*, ale to kvůli tý knížce, což by (asi?) bylo vůči filmu nespravedlivý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1962 napsal James Clavell, číst nebudu. 2.) Baví mě filmy o přátelství, který je silnější než všechny japonský prachy dohromady. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * /// TI CO NEČETLI, SI FLÁKNOU K PŘÍBĚHU A K NAPĚTÍ (MINIMÁLNĚ) 1* /// (Howgh)(6.6.2013)

• - Když Timy přijde ošetřit Petrovi ruku, vyndá si z tašky bílou dečku s injekcí a dalšími léky. Po scéně, kdy si umyje ruce, ji vyndá z tašky opět. (Miki8888)

• - Natáčení probíhalo v Thousand Oaks a Westlake Village v americké Kalifornii. (sator)

• - James Clavell napsal předlohu podle vlastních zážitků. (Hans.)