Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (92)

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Bryan Forbes .. Každé smetiště (vězení) má svého kohouta (krále), jehož vliv je však poplatný době a místu... Na výborných herckých výkonech postavená adaptace knihy popisující útrapy v asijském zajateckém táboře. Výprava, hudba a především kamera na mistrné úrovni. Kritizovat nejde více méně nic podstatného, ale na plné hodnocení jsem se do filmu tak moc, jak se říká, nezažral. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,MÁM PROSTĚ KLIKU“...... /// (kdepak, to nestačí…). Film, který nesahá předloze ani po kolena. Možná má smůlu, že tu knihu považuju za (asi?) svoji nejoblíbenější. V tom filmu není po atmosféře ani ,,smrádku“. James Clavell v tom táboře 3 roky žil… Myslel jsem, že třeba …ale hovno. I to baštění psa, ta vůně – je z knížky cejtit mnohem víc. Nejvíc mně ale chybí, že tu není ani známka po tom, jak ty lidi přemejšlej a proč tak jednaj. Včetně Japonců. Dal bych 2*, ale to kvůli tý knížce, což by (asi?) bylo vůči filmu nespravedlivý. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1962 napsal James Clavell, číst nebudu. 2.) Baví mě filmy o přátelství, který je silnější než všechny japonský prachy dohromady. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * /// TI CO NEČETLI, SI FLÁKNOU K PŘÍBĚHU A K NAPĚTÍ (MINIMÁLNĚ) 1* /// (Howgh) ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Na Králi kryse je silná především předloha, filmová podoba se nevyhnula určitým zjednodušením a problém jsem měl i s hereckým obsazením. Nicméně příběh vzestupu jednoho bezvýznamného vojáka, který v stísněných podmínkách zajateckého tábora prokázal neobyčejnou přizpůsobivost a podnikatelské schopnosti, aby později pochopil, že společenský status se v běžném životě překonat nedá a třídní rozdíly fungují spolehlivě, je sám o sobě tak silný, že na pět hvězdiček postačí. I když česká divadelní verze se mi na televizní obrazovce líbila víc. Celkový dojem: 90 %. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Dnes mám narodeniny, dáme si bravčové!..." Nedávna premiéra na stv1 ma veľmi potešila. Film bol odvysielaný v pôvodnom českom dabingu, čo mi celkom vyhovuje, ak už teda nemôžem vidieť verziu s titulkami v pôvodnom znení. Film o prežití a priateľstve v jednom z mnohých táborov som túžil vidieť už dávno, knižná predloha sľubovala kvalitný film. Soundtrack od J. Barryho poznám už dlhé roky. Film neobsahuje žiadne akčné scény, z tohto dôvodu môže byť pre niektorých divákov nezáživný, ale mňa dokázal zaujať i bez nich. Napríklad záchrana ruky bola napínavejšia než v inom film záchrana stoviek životov. O čosi viac priestoru mohli venovať krysám a kšeftom z ich mäsa. Podľa názvu som tipoval, že to bude jedna z hlavných dejových liniek, ale mýlil som sa. 80%. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Natáčení probíhalo v Thousand Oaks a Westlake Village v americké Kalifornii. (sator)
  • Denholm Elliott (podplukovník Larkin) má také zkušenosti z války, a to když sloužil v Royal Air Force. Jednou byl sestřelen a zajat Němci. (sator)

Související novinky

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (více)

Reklama

Reklama