Tadlenc kniha mně provází celý můj život a její příběh je pro mě nejvíce sugestivní a opravdově syrový až na hranici lidských osudů odehrávajích se v ní. Opravdově lidské i nelidské jednání na hranici přežití. Otázka být či nebýt!! Být svině a přežít nebo zůstat poctivý a mrtvý "blbec"?! Pravé přátelství bez příchuti patosu a přetvářky či využití ochrany silnějšího a jeho následné odkopnutí, když už o nic nejde a máš prdel v suchu?! I v kryse může být kus lidskosti. A teď k filmu. Film je velice povedený. James Fox je přesně ten Marlowe, kterýho jsem si představoval při čtení knihy. Film zachycuje většinu důležitých okamžiků, ale něco tam fakt chybí a k pochopení psychologie postav je potřeba knihu opravdu otevřít. Ale dobře natočené to rozhodně je.(14.1.2007)

po shlednutí filmu král krysa jsem byl trošku frustrován, a dá se říct, že splnil mé očekávání jen z půlky. Začnu tím kladným a to hlavně výkony herců, zejména pak Tom Courtenaye jako poručíka Graye, kde hraje přesně takového prevíta jako v knize, ale rozhodně už nemůžu pochválit celkové vyznění filmu. Film bez znalosti knihy by v tomhle případě spíše zní jakou mozaika, kde si člověk musí hodně věcí domýšlet a kolikrát zde chybí poměrně důležité souvislosti. Bohůžel je zde moc skoku na to, aby to dávalo nějaký souvislý příběh. Dle mého film je tak úspěšný hlavně proto, že spíše čerpá ze svého silného knižního základu než filmového scénáře a z hlediska vyského potencialu, který měl, by mohl být určitě lepší.(21.12.2010)

Výborný film, který lze zařadit i po bok takových legend vězeňského subžánru jako je Velký Útěk nebo Stalag 17. Vzhledem k tomu co sem o věznici věděl z přednášek a měl o ní nastudováno jsem si ale myslel, že film o ní pojednávající bude spíš syrová brutální studie, tomu tak ale vůbec nebylo a naservírováno jsem dostal brilantní psychologickou tahanici.(13.5.2013)

Kdybych srovnával film s knihou, hodnocení by bylo nejméně o hvězdu dolů. Scénář jen inscenuje určité kapitoly knihy, některým se vyhýbá (sex v táboře a přerod Marlowova kamaráda na "ženu"),a hlavně je váže bez ladu a skladu za sebou, nijak je nepropojuje jako v knize, natož aby nějak stupňoval tempo až k finále. Jenže ono stačí, že se režisér snaží zachovat realističnost, a že hudba, kamera či herecké výkony slouží plně co nejvěrnějšímu zobrazení děsivé reality v rámci možností filmu.(27.1.2018)

Nakoniec je jedno, či sa to odohráva v nejakom zajateckom lágri na Sahare alebo v Singapure, ten pocit pri pohľade na prepotené tielka a zvuk všadeprítomných otravných múch vás maximálne pohltí natoľko, že sa musíte ísť pred spánkom osprchovať. Zaujímalo by ma, ako takéto zariadenia v reáli existovali, keď pri každom rozkaze každý reaguje spôsobom, že vy mi tu predsa podľa tej a tej medzinárodnej zmluvy nevelíte. Aspoň toho Japonca poslúchali. Je celkom prekvapivé, že Japonci tu podľa filmu zasahujú do chodu väzenia minimálne a vlastne čakajú iba na donášky rozhádaných britov a američanov. Ale tých 20 múch denne by som chytať nechcel.(15.5.2016)

• - Dalšími herci, kteří mohli získal roli Kinga, byli také Paul Newman nebo Steve McQueen. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Thousand Oaks a Westlake Village v americké Kalifornii. (sator)

• - James Clavell napsal předlohu podle vlastních zážitků. (Hans.)