V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

ottis

Po Terminátorovi a Vetřelcích natočil Cameron další skvělou sci-fi,tentokrát děj zasadil do hlubin oceánu.Snímek je velice působivý a napínavý od začatku až do konce.Přesvědčivé herecké výkony,brilantní režie a výborné vizualní efekty dělají z tohoto filmu opravdovou lahůdku.T2 mám sice raději,ale tohle je taky pecka. ()

Yardie

Slabších 80%. Každopádně výborný snímek s pár výbornými nápady. Je nutno říci, že mám rád sci-fi. I když zrovna zde bych to až takovým sci-fim nenazýval, protože ufáků tam zase až tak moc nebylo. Spíše takové akční drama. O napětí nebyla nouze, výborná hudba a skvělé prostředí. Také bitka podmořských vznášedel byla opravdu originální, to jsem snad ještě nikde neviděl, alespoň si nevybavuju. Nicméně, příběh je taková klasika o jednom "pošahanci" a ostaních, kteří se snaží udělat správnou věc. Ale zde se nedá nic nového vymyslet už. Každopádně mě trošku mrzí, že tam nebylo trošku vysvětleno více o mimozemšťanech a co se vlastně s nimi stalo potom. Možná by tomu slušel i druhý díl. Každopádně velice povedený snímek, který stojí za vidění. Akorát možná výtka na závěr - docela dlouhé. Howgh! ()

aLPaC

James Cameron je mistr nad mistry a snad ve všech svých snímcích posouvá trikové efekty kupředu. Díky velkému rozpočtu (je vidět, že producenti Cameronovy vždy věří) je tomu nejinak i zde. Dále bych určitě pochválil vynikající kameru a výpravu, herce, kteří toho museli snést nad míru i hudbu Alana Silvestriho, jenž mi často připomínala Predátora. Zatím jsem bohužel neviděl director´s cut takže 4. Takže po dvou a půl měsících jsem viděl režisérskou verzi a je doopravdy škoda, že to není verze oficiální. Hodnocení nakonec zůstává, ale doporučuji všem stáhnout si ji. ()

Mikino00

Hrůza děs a bída, to jsou tři slova, která mi při sledování nejčastěji vyvstala na mysli. Klišé střídá klišé, konec je naprosto k smíchu, stejně jako hodně scén z celého filmu. ()

Movie Gourmet

Slavný a výborný snímek Jamese Camerona (snad jako každý jeho snímek), který nás zavede hluboko pod hladinu oceánu. Film má napínavý děj, kvalitní scénář a v hlavní roli výborného Eda Harrise, který ztvárnil jednu ze svých životních rolí. Poutavá je také filmová hudba od Alana Silvestri(ho). Jeden z nejkvalitnějších sci-fi snímků. Verdikt: 5* a 85 %. ()

lukasd

Trochu jednotvárné. Hlavně v první polovině jsem se docela nudil, scházelo tomu napětí. Ale poslední půlhodinka je fakt dobrá, skoro jsem měl nutkání dát o hvězdu víc. 65% ()

mira007

Na svou dobu pecka. Cameron kvůli tomu zatopil nedostavěný blok jaderné elektrárny, aby si vytvořil podmořský ateliér a mohl se realizovat. ()

Garch

Snad poprvé tak dokonale využitá počítačová "oživlá voda" udělala z Propasti milník. Bez ní by to byl lepší průměr. ()

geimz

Po zhliadnutí režisérskej verzie musím povedať, že pridané, resp. nevystrihnuté scény filmu len uškodily. Ten rozprávkový záver mi totiž do predchádzajúcich, napätím nabitých 150 minút filmu vôbec nesedí. Holt Cameron a jeho potreba eko osvety. ()

Emo-haunter

Tentokrát pojedu pár recenzí stručně, jelikož mi toho chybí více. Inu, zde jsem měl smíšené dojmy. Camerona naprosto respektuji, ale jaksi jsem se během prvních dvou hodin nedokázal pořádně naladit na jeho podvodní vlnu. O to větší přišlo neskutečně vymazlené velké finále s jasným poselstvím, které ve mně vyvolalo i husinu. To předtím ovšem pro mě bylo jen jakési až moc normální. Takové klasické akční sci-fi, ve kterém jde sice vidět spousta práce a nadšení, mě ale nechalo poměrně chladným. Proto na víc než tři se nezmohu. Současně přiznávám, že je zde chyba ve mně, ne v režiséru, ten dozajista odvedl opět kvalitní práci! ()

E´Tonno

Konečne som si dnes po zakúpení DVD mohol s kľudným svedomím pozrieť špeciálnu (171 minútovú) edíciu Priepasti a veru napriek tej dĺžke je stále ťažké tu nájsť nejakú pasáž, ktorá by nudila, alebo čo len bola nezaujímavá. Non-stop nejaké napätie, akcia, alebo katastrofou zaváňajúci problém s plošinou a keď už sa to trošku omrzí tak, sa na záver vytiahnu originálni emzáci. Cameron je jednoducho macher to treba nechať. Že v prvých zábleskoch pôsobia (spomínaní emzáci) ako šetrič obrazovky z prvých vydaní windowsu, sa bez problémov dá odpustiť, keďže postupom času sa objavujú stále lepšie a lepšie zábery na nich a aj ukážka ich (celkom originálnej) schopnosti potešila. Aj po dlhom čase teda zostávam na 4,5 s priklonením sa k 5, keďže sa tu kĺbia (s výnimkou hororu) asi všetky moje obľúbené žánre a výsledkom nie je ani blbosť a ani paródia. To je samé o sebe umenie. ()

Yoss

Nespochybňujem najmä obrazovú kvalitu tohto filmu pod taktovkou jedinečného Jamesa Camerona, ale podvodný svet v kombinácii s mimozemskou civilizáciou nie je zrovna moja šálka kávy. Teda vôbec nie je. ()

stankub

Dřív se mi tento film tolik nelíbil, ale co jsem uviděl na DVD speciální edici a hlavně scéna, kdy se na město hrne obrovská vlna k tomu hudba mého oblíbence Silvestriho, prostě 5*. ()

JM87

Camerona mám rád a tenhle film mi tak nějak utekl. Trochu zklamání u mě byl můj oblíbenej Michael Biehn ke kterýmu se prostě zaporný role nehodí, ale jinak to bylo příjemnej scifilm:) ()

JK-Stinger

Už jako mladistvý jsem snímek zbožňoval a viděl ho nesčetněkrát na VHS s českým dabingem. Teď se mi dostala do rukou konečně verze v původním znění a navíc prodloužená (resp. nezkrácená:)). Stejně jako u Terminátora 2, nebo u Vetřelce je těch pár minut celkem důležitým prvkem celkového dojmu a nechápu, co v minulosti vedlo k těmto zkráceným verzím. Každopádně Cameronova propast je pro mě asi nejlepším podvodním snímkem, co jsem kdy viděl. Stupňující se drama a pocit bezmocnosti v hlubinách oceánu, to je to, co mě táhne k opakovanému shlédnutí. ()

RomanHyde

Po dvojce Vetřelců si Cameron střihl opět sci-fi, které se však neodehrává mimo Zemi, ale naopak v hlubině oceánu. Jedná se o klasických hollywoodský koncept, ovšem na jedničku zvádnutý. Propast obsahuje vše, co si "klasický divák" přeje vidět.. mix napětí, neotřelých efektů, dobrodružství, občas odlehčeno vtípkem a na pozadí se odehrává i romance. Jo, je to jeden z těch filmů, na které se kdykoliv znovu a rád podívám, odpočinu si u něj a mám pocit, že příliš nestárne a budou se u něj bavit i naše děti stejně dobře, jako synové našich otců :)) ()

Mafyn

Hluboký a pro nás nekonečný a neprobádaný svět, tak to je moře. Tento film, ke kterému se moc rád a pokaždé co to jde vracím, je protkán srdcem, které do něj vložili herci, coby hlavní hrdinové. Křehkost našich nejmodernějších technologií na pokraji svých možností v extrémních podmínkách, zde jednoduše řečeno zápolí s obyčejnou vodou. Jen hlubokomořský potápěč je schopen Vám vysvětlit jaká je to šílenost…..Doporučuji ()