Lovci (festivalový název)

• Švédsko

Jägarna

Krimi / Thriller

Švédsko, 1996, 113 min

Komu se líbil Hon, bude se mu líbit i toto. Témata zločin a trest, vina a odpuštění. Když se jedinec postaví zlu jako jediný, obec ho nepodpoří a on sám proti všem prosadí spravedlnost. Lidstvo tyto příběhy potřebuje a proto je jich v umění spousta. Tenhle severský je dobře napsaný i zahraný a nepochybně vyvolá rozporuplné pocity ohledně efektivnosti nalézání práva a práce policejních složek obecně. Právo je prostě vždycky o kolo zpět za zločinem, nakonec sice zvítězí, ale pocit vítězství se stejně obvykle nedostaví... 75%(26.10.2014)

Film s nádhernou švédskou přírodou. Jedná se o velice podařený thriller z prostředí zapomenutého venkova. Pytláctví a lov je zde na denním pořádku, zaběhlé zvyky místních obyvatel, které není dobré porušovat a do toho jeden ,,a to pozor,,! sice ne s veselou minulostí, ale za to na severský biják celkem pohodový týpek,, který se vrací do svého rodného kouta. Celý film je jakousi variací na Zemi policajtů, akorát místo polišů lze dosadit místní gang domorodců - pytláků, kteří mají pod palcem celé území, včetně obyvatel a z prvu lehce natvrdlého nejen hlavního hrdinu se silným, ovšem na rozdíl od Slye,, nevypracovaným svrškem s ještě natvrdlejší policií. Rozhodně jde spíše o psychologické vykreslení příběhu a houstnoucí atmosféru, než o akci. Samotné akční scény jsou sami o sobě trošku parodií, ale na druhou stranu to vlastně ani nevadí, neb jednoznačně nešlo o záměr. Musím ovšem malinko vytknout samotné závěrečné gradaci , která byla na můj vkus až moc patetická. Jinak pohodička(24.11.2015)

Tradične dobrý Lassgard, a to ho ešte predčil Jähkel - v kvalitnom chladnom severskom prostredí. Kriminálka s podmazom Pucciniho, to sa len tak nevidí. Napriek tomu, že sa vo filme zdala až príliš naivná a skorumpovaná miestna polícia a akési divné nepresvedčivé konania zákonodarcov, čo trocha uberá na presvedčivosti, film bol v celku pozerateľný. :)(10.6.2015)

Kdepak, nejvíc zla se odehrává v odlehlých vesnicích schovaných v lesích, jak se přesvědčí i zdejší hrdina Rolfa Lassgarda. Musím říct, že při úvodu jsem takový vývoj událostí nečekala - obzvlášť ten bleskový obrat co se týče bratra. Taky jsem nečekala pár hodně drsných scén. Je to napínavé a skandinávská příroda jako vždy impozantní. Škoda, že detektiv se dost často chová trochu jako idiot (furt leze sám, kam nemá, nechává se překvapit bandou buranů a pak se od nich nechá zmlátit a SPOILER jako sorry, ale ta zfušovaná práce s tím zpomaleným svědkem, to bylo jako co?KONEC SPOILERU), ale pořád je mu k dobru, že v té sebrance má alespoň nějaký smysl pro spravedlnost. Upřímně - kde sebrali takovou bandu "křupanů"? Například Tomme a ten jeho mezioční předěl? Nicméně co se týče severských krimi, které jsem já viděla, tak tahle je přece jen trochu jinačí. I přes brutalitu a lokace hlubokých lesů mi nepřijde tak strašně chladná a depresivní jako je ten druh, do kterého spadá např. Insomnie se Stellanem. Rolfa Lassgarda mám ráda pro jeho hromotluckou personu, a to jak ve svém projevu dokáže skloubit fyzickou sílu a částečně i jistou joudovitost, takže i zde se mi líbil. Jediné co, tak to mohlo být o takových dvacet minut kratší.(27.12.2016)

Možnost, že by propustili na svobodu pět chlápků, kteří společně někoho odpravili a byli policisty přistiženi přímo při činu, se mi jeví jako zcela nepravděpodobná a shazuje můj jinak velmi dobrý dojem z tohoto filmu. Naštěstí byli scénářem odsouzeni k hořkému konci. Nebýt jeho, hodnotil bych podstatně příkřeji. Nebýt té filmové důkazní nouze- střílelo jich všech pět, není koho soudit, hodnotil bych i vlídněji.(5.3.2019)

• - Hollywood chtěl natočit remake tohoto filmu. Režisér Kjell Sundvall s tím souhlasil pod podmínkou, že by se jednalo o film ve stylu Ramba (1982). Ale producenti, kteří usilovali o koupi práv, chtěli, aby se děj točil okolo kovbojů v nevadské poušti, kteří střílejí koně jen tak pro zábavu. Sundvall poté, co se o tomhle dozvěděl, práva na zfilmování neprodal.