"X" - Nestvůra z vesmíru

X - príšera z vesmíru

The X from Outer Space

Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1967, 89 min

Nemůžu si pomoct, ale tahle Guilala byla v mnohém lepší než většina Fukuďáckých (a dokonce i pád Honďáckých) Godzill. Kulisy, herectví i scénář sice splnují standart dobové naivity a úletovosti, ale v té základní kostře příběhu se to zase až tak neliší od leckterého aktuálního blockbusteru. Samotná Guilala je zajímavá a její designové nedostatky působí spíše roztomile než hloupě. Destrukce měst je taky na úrovni...takže vphodě... Srdcovka z toho asi nebude a něják mě to nedostalo, ale v rámci subžánru je to solidní, lehce nadprůměrná podívaná.(5.3.2014)

Tak triky (Hiroshi Ikeda) hodnotit dnešním měřítkem je jistě pitomost. Dějově to ušlo až do okamžiku kdy Guilala (Giarara) prochází městem. To baví jen určitou dobu, a pak už je to jen stále dokola. Přesto dali autoři snímku dost děje, takže se nenudíte úplně celý film. Za mne tedy hodnocení ve vyšší kategorii, i když je možné, že je trošku nadnesené. Mimochodem potvůrka byla spíše sympatická, až legrační, než aby vzbudila strach. Tedy myslím na monitoru, doopravdy bych ji potkat nechtěl. Mimochodem jsem slepý jak patrona, nebo nebyl ani jeden byt v domech které obluda ničila, vnitřní vybavení.(18.4.2017)

Takešiovia opäť zachraňujú svet, pričom im pri tom sekunduje exkluzívne krásna árijka a jeden caucasský mudrc. Kaiju monštrum je podobne vyhúkané, ako samotný hrdinovia a chová sa takisto podobne. Teda štýlom - ,,kde to vlastne som,, ale už keď som tu, tak vám rozmašírujem polovicu japonských ostrovov. Slabé tokusatsu, ktoré godzillovským, či gameráckym šlágrom nesiaha ani po päty.(28.8.2016)

Na tenhle film jsem byl v 70. létech v kině. Bylo tam tehdy narváno. Přesto, že se jednalo o modely měst, které boří tahle nestvůra, "dovlečena na Zem z jiné planety v podobě zárodku", vypadalo to na kinoplátně větší, než to ve skutečnosti bylo. Byla to doba, kdy japonské filmy ovládly tenhle žánr. Taky bych ocenil zvuk. Přesto, že byl mono, byl velmi kvalitní a dovedl navodit atmosféru. Kina byla tehdy většinou velice dobře ozvučená, zvláště v podání zvukového vjemu hloubek a basů. Když jsem byl po létech znovu v kině, kde měli novou techniku v podobě dolby stereo, byl jsem zklamán. Zvuk byl sice stereo, ale to bylo asi tak všechno.(23.12.2012)

• kaylin

„X - Nestvůra z vesmíru“ je bohužel další ukázkou toho, že v Japonsku v 60. letech kaiju snímky hodně letěly, a tak se studia snažila o to, aby každé mělo své vlastní monstrum. Dokud je „X - Nestvůra z vesmíru“ ve vesmíru, je to celkem ucházející a dá se na to dívat, ale jakmile se dostáváme zpátky na zemi, mění se film v klasické kaiju, které už není ničím zajímavé a místy docela dost nudí. Ani ten souboj s lidmi není nijak skvělý.(28.12.2014)

• - Plakát k filmu má na svědomí Kája Saudek, významný český komiksový kreslíř. (alyne)