"X" - Nestvůra z vesmíru

Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1967, 89 min

Taku Izumi
  • zelvopyr

Velmi špatné monstermovie se strašlivou částí ve vesmíru. Příběh by mohl fungovat v takovém typu alternativní reality, kde neexistuje gravitace, setrvačnost, zákon akce a reakce a fyzika vůbec, no a v neposlední řadě logika. Co mě ovšem dojalo až k mozkové příhodě -- když dojde vesmírnému plavidlu svištícímu k Marsu palivo a tudíž zastaví namístě (ano), ze základny na půli cesty (ano) na Měsíci vyletí dva lidi ve člunu a dovezou jim ho v kanystru (ano). Těšil jsem se, že příšera zvedne dojem, ale byla nejslabší z těch desítek, které jsem zatím poznal.(13.2.2012)

• anais

Není jednoduché hodnotit tenhle film, stejně jako není jendoduché hodnotit jakýkoliv veskrze špatný film, při kterém se člověk skvěle baví. Jsou tu úžasně špatné triky, strašné dialogy a herecké výkony. Kdo by ale odolal pohledu na příšeru, která vypadá jako kříženec mezi kuřetem a kudlankou nábožnou? Je sice pravda, že v dnešní nápodobě filmů s monstry, jakou jsou Power rangers (kde jinde hledat jejich kořeny?) si člověk užije zmutovaných přerostlých mrkví dost a dost, ale, pánové a dámy, toto je nefalšovaná Girara! Ta která ničí Tokio laserem, který chrlí z pusy! A když se dostatečně nabije energií, změní se v obří pomeranč, a v této podobě se přemisťuje z místa na místo! A zapomněl jsem na hudbu, která jako by spadla z Měsíce...tedy spíš Televarieté - většinu cest vesmírem v tomto filmu totiž podbarvuje naprosto nehodící se hudba, která se však stává nedílnou součástí zábavnosti tohoto skvostu. Takže, koukněte se z okna, jestli se na váš dům nehrne Girara (pokud ano, tak utíkejte, i když se to nezdá, je docela mrštná) a podívejte se na "X" nestvůra z vesmíru, jak se film jmenuje v České verzi. (btw, v 70. letech nakreslil Kája Saudek pěkný plakát k tomuto dílku)(7.12.2004)

• kaylin

„X - Nestvůra z vesmíru“ je bohužel další ukázkou toho, že v Japonsku v 60. letech kaiju snímky hodně letěly, a tak se studia snažila o to, aby každé mělo své vlastní monstrum. Dokud je „X - Nestvůra z vesmíru“ ve vesmíru, je to celkem ucházející a dá se na to dívat, ale jakmile se dostáváme zpátky na zemi, mění se film v klasické kaiju, které už není ničím zajímavé a místy docela dost nudí. Ani ten souboj s lidmi není nijak skvělý.(28.12.2014)

Na tenhle film jsem byl v 70. létech v kině. Bylo tam tehdy narváno. Přesto, že se jednalo o modely měst, které boří tahle nestvůra, "dovlečena na Zem z jiné planety v podobě zárodku", vypadalo to na kinoplátně větší, než to ve skutečnosti bylo. Byla to doba, kdy japonské filmy ovládly tenhle žánr. Taky bych ocenil zvuk. Přesto, že byl mono, byl velmi kvalitní a dovedl navodit atmosféru. Kina byla tehdy většinou velice dobře ozvučená, zvláště v podání zvukového vjemu hloubek a basů. Když jsem byl po létech znovu v kině, kde měli novou techniku v podobě dolby stereo, byl jsem zklamán. Zvuk byl sice stereo, ale to bylo asi tak všechno.(23.12.2012)

• Pitam

Něco pro fajnšmekry žánru :) Jedině ti totiž tohle dílo mohou přežít bez úhony :) Příšerné dialogy, neskutečně naivní triky (i na tu dobu), ústřední monstrum k popukání. A ten, kdo vymýšlel soundtrack, musel na něčem fičet. Prostě příšerné, ale jako parodie na Godzillu to ušlo. Jen mám obavy, že jako parodii to tvůrci nezamýšleli... :)(28.2.2013)

• - Plakát k filmu má na svědomí Kája Saudek, významný český komiksový kreslíř. (alyne)