"X" - Nestvůra z vesmíru

Horor / Sci-Fi

Japonsko, 1967, 89 min

Taku Izumi
  • Pitam

Něco pro fajnšmekry žánru :) Jedině ti totiž tohle dílo mohou přežít bez úhony :) Příšerné dialogy, neskutečně naivní triky (i na tu dobu), ústřední monstrum k popukání. A ten, kdo vymýšlel soundtrack, musel na něčem fičet. Prostě příšerné, ale jako parodie na Godzillu to ušlo. Jen mám obavy, že jako parodii to tvůrci nezamýšleli... :)(28.2.2013)

Takešiovia opäť zachraňujú svet, pričom im pri tom sekunduje exkluzívne krásna árijka a jeden caucasský mudrc. Kaiju monštrum je podobne vyhúkané, ako samotný hrdinovia a chová sa takisto podobne. Teda štýlom - ,,kde to vlastne som,, ale už keď som tu, tak vám rozmašírujem polovicu japonských ostrovov. Slabé tokusatsu, ktoré godzillovským, či gameráckym šlágrom nesiaha ani po päty.(28.8.2016)

Nemůžu si pomoct, ale tahle Guilala byla v mnohém lepší než většina Fukuďáckých (a dokonce i pád Honďáckých) Godzill. Kulisy, herectví i scénář sice splnují standart dobové naivity a úletovosti, ale v té základní kostře příběhu se to zase až tak neliší od leckterého aktuálního blockbusteru. Samotná Guilala je zajímavá a její designové nedostatky působí spíše roztomile než hloupě. Destrukce měst je taky na úrovni...takže vphodě... Srdcovka z toho asi nebude a něják mě to nedostalo, ale v rámci subžánru je to solidní, lehce nadprůměrná podívaná.(5.3.2014)

5* !!!!! To není za film! To je za mě dětství!!! Já vyrůstal jsem na Gappě, Gameře, Gaosovi a tomhle přerostlém gumídkovi... Kvalita triků v dnešním světě vzbudí i úsměv i odrostlejších batolat... ale na začátku 70.let... jak se říká... oči navrch hlavy... Dnes je to samozřejmě vzhledem k vývoji triků hodně slabé ba i hloupé.... ale tenkrát, jak říkám TENKRÁT!!!!! :-)(31.1.2006)

Tak to bylo něco. Dokonce se odvažuju tvrdit, že mocná Girara překonává i o něco méně mocnou Gojiru! Ano. Slavné stvoření, u nás známé jako Godzilla, nesahá obludě z vesmíru ani po její slepičí (či kuřecí, jak bylo vtipně přeloženo v titulcích) pařátky. Ono monstrum se dostalo na Zemi, kdyz mimozemsky talir nanesl na kosmickou lod Japonců podivnou substanci a posadka onoho kosmoletu dopravila malou cast hmoty dolu na nasi zelenou planetku. Vypadalo to jako vajicko s pruhlednou skorapkou, v niz neco svetelkuje, a pohlcovalo to energii. Pak se to narodilo. A jak uz je u japonských monster filmů zvykem, začalo to devastovat Tokio a přilehlé okolí. Nemá smysl popisovat víc děje, většinu toho tady napsal anais a stejně - to se nedá popsat, to se musí vidět.(5.11.2005)

• - Plakát k filmu má na svědomí Kája Saudek, významný český komiksový kreslíř. (alyne)