Daleko od okna

• Polsko

Daleko od okna

Polsko, 2000, 104 min

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 2001 - Nominácia na 1. cenu(1.2.2012)

Občas příliš zmatené, ale námět je opravdu silný! čekala jsem něco jako Musíme si pomáhat, ale výsledek mě dost překvapil! Dobré herecké výkony + zajímavá symbolika barev + několik dokonalých scén= příjemný divácký zážitek.(10.2.2004)

• Slarque

Silný příběh natočený podle skutečných událostí musí něčím zaujmout. Přes vynikající herecké výkony se filmu nepodařilo na mne přenést téměř žádné emoce. Výtvarně zajímavé snové scény mě vyloženě rušily a jediný výsledný pocit je, že se mi film zdál téměř dvakrát tak dlouhý. Lepší je znovu si pustit Musíme si pomáhat.(14.2.2004)

Obsahová podobnost s "Musíme si pomáhat" je zcela zřejmá, "Daleko od okna" je však údajně natočeno podle skutečné události, čemuž by nasvědčovala mnohem větší realističnost, nejednoznačnost a druhorovinná problematičnost celého snímku. Každopádně ve střetnutí s českou obdobou vítězí na celé čáře, protože se tu podařilo vytlačit velkou část již úsměvných schémat a poučných moralit a film se více soustředí na zajímavější soukromý konflikt a podivné vztahy a osudy hlavních aktérů.(19.4.2005)