Nesouhlasím s tím, že si (snad) reálný plukovník Kwiatkowski zaslouží lepší film. Tenhle je totiž dobrý až až. A rozhodně nejde o komedii. Pokud ovšem není myšlena nějaká podivná odnož absurdní komedie, ve které má své místo brutální násilí páchané snad každými okupanty, které historie pamatuje. To není moje představa komedie. Ale je to moje představa klasické slovanské bohatýrské legendy...ta má vtip a má i sílu ukázat skutečnost, o které se příliš nemluví, i když pochopitelně glorifikuje onoho hlavního hrdinu nad rámec reality. A pokud jde o poněkud naivní způsob, jakým je zjednáván pořádek ve venkovských obvodech - bez komunikace a v ovzduší prodchnutém strachem ze všemocné šarže a ještě všemocnější Ústřední Bezpečnosti byste rádi splnili co by vám plukovník přikázal. Plukovník Kwiatkowski je skvělou výpovědí o hnusu totality, a přitom stíhá být zábavný a lehce romantický. Je to takový malý polský Benigniho Život Je Krásný.(13.3.2005)

Nejsem si úplně jistý, jestli se jedná o komedii. Určitě ne o klasickou. Nejprve jsem celý film považoval za poněku monotónní pohádku o polském supermanovi. Statečný lékař zachraňuje oběti komunistické zlovůle po desítkách a k tomu si stihne odběhnou na opereční sál a vyoperovat slepé střevo. Zdánlivě nudící opakování týchž postupů a scénářů ale nabírá stále absurdnější podobu a brzy dospějeme k uvědomění si beznadejnosti boje osamoceného člověka proti kolektivnímu nelidskému systému. Pravděpodobně by nás měl film přesvědčit, že tento boj má přese všechno smysl, ale nevím, zda se to podařilo. Jsem rád, že film pokrývá dlouho pochopitelně tabuizované téma a osvoboditelská Rudá armáda a její polští pohůnci už nejsou jen osvoboditelé, nýbrž i nevítaní okupanti.(23.9.2004)

Nacistická okupácia, jedna z najtragickejších udalostí v poľskej histórii skončila v roku 1945. Po tejto okupácii nasledovala ďalšia, umocnená osloboditeľmi, silami Červenej armády. Takže Poliaci sa nedočkali úplnej slobody a výrazy nezávislosť a zvrchovanosť sa v ich slovníku dlho nepoužívali. Tí, ktorí nedávno bojovali proti okupačným silám sa náhle dostali do bezvýchodiskovej situácii lebo ideály za ktoré zomierali ich kamaráti ostali aj naďalej platnými a boj pokračoval. Nový režim mnohých z nedávnych hrdinov degradoval do hodnosti zradcov a nezostal priestor pre samozvaných bojovníkov za slobodu a nezávislosť. A o tom bol tento vynikajúci film, ktorý nastolil všetky tieto problémy v Poľsku v prvých mesiacoch údajnej slobody z hľadiska osudu jedného človeka, plukovníka Kwiatkowvského.(14.4.2016)