Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2 : Le Jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Živá tkáň na kovové vnitřní kostře se vrací, válka se stroji pokračuje! "Budoucnost je temná jako převalující se bouřková mračna a chceme-li přežít, musíme Johna Connora chránit i v minulosti. Na jeho ochranu bude vyslán časoprostorovým kanálem T-800 Cyberdine, model 101 s primárním cílem zajistit jeho přežití." - Hnutí Odporu, 21. století... Film s průběhem děje přímým, rychlým a ostrým jako brusle rychlobruslaře je vrcholem žánru. Hlavním tahákem bezpochyby budiž rakouský dub Arnold Schwarzenegger, ale nenese celou tíhu snímku sám - scénář mu postavil do cesty zdánlivě nejschopnějšího a fyzicky nepřemožitelného protivníka - T 1000 představuje dokonalou zbraň schopnou metamorfózy do nejrůznějších tvarů a podob a tak souboje obou terminátorů jsou vrcholnou podívanou zabalenou do hávu skvělých vizuálních efektů, které umožnily mimetickému polysliťiňákovi procházet mřížemi, nastupovat do vrtulníku za letu, stát se podlahou, zmrznout a znovu ožít, prostě vytvořily něco nevídaného, až si sám divák řekl: toho není možné porazit... herecké výkony výborné, Linda Hamilton kvůli roli Sarah Connorové přibrala pěkných pár kilogramů, Robert Patrick jako T-1000 děsivě chladný, neústupný, necitlivý, nelidský - zkrátka skvělý... úvodní pohled do budoucnosti plné smrtících strojů ohromující, závěr včetně terminátorovského duelu velkolepý a posléze dojemný.102 miliónů dolarů(rozpočet)/520 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(17.8.2006)

Když jsem zval tehdá na premiéru jednoho svého kamaráda, lákaje ho na nejmodernější triky a skvělou podívanou, dostalo se velmi pohrdavé odmítavé odpovědi a přednášky o jakési kulturní úrovni. Jeho smůla, propásl kus filmové historie, minimálně té akční a trikové. Mimochodem, triky v tomhle filmu na mě tenkrát zapůsobily daleko více, než třeba o dva roky později v "Jurském parku".(11.3.2006)

Mám vlastného terminátora!..... Podobná zmena ako v prípade prvého Votrelca a jeho pokračovania. Terminátor 2 pridal na akcii, na efektoch, na celkovej epickosti a presahu diela. Jedná sa tu o jeden z najlepších akčných filmov vôbec a o regulérny milník kinematografie. Akcia je naozaj veľkolepá a obsahuje množstvo nezabudnuteľných scén (úvod je môj oblúbený), efekty úchvatné, poriadne hnusný záporák, hudba...všetko až na malého Johna Connora (jeho machrovanie trochu ide na nervy).(13.3.2012)

„Sľúbil si, že nikoho nezabiješ!“ – „Bude žiť.“ Matka akčných veľkofilmov a chvála žánru sci-fi. Keď sa ma Tomáš Rubaninský pýtal, či na T2 nechcem ísť aj druhý raz a s ním (on to ešte nevidel), nebolo nad čím rozmýšľať. V roku 1992 som mal 11 rokov a na svete neexistoval lepší film, na aký by chalan v mojom veku mohol ísť (snáď len Jurský park, ale ten prišiel až o rok neskôr). Masívny Arnold Schwarzenegger na Harley Davidson (v jednej ruke bez problémov prebíjajúci guľovnicu a druhou ledabolo držiaci poltonovú mašinu na ceste) v gigantickom biblickom epose o konci dní, mamách, synoch a tekutej oceli, ktorú len tak nezastavíte. Fenomenálne dlhé akčné scény (finále na ceste a následne presunuté do ošarpanej továrne trvá 40 minút, čo je polovica priemerne dlhého filmu, veď to nie je normálne), v tej dobe revolučné efekty, jedinečné herecké obsadenie, svištiace dialógy, kultové hlášky a snáď geniálny scenár. Odporúčam režisérsky strih, ktorý je rovnako dobrý, ako režisérsky strih predchádzajúceho Jimovho hitu, Votrelcov (najviac z neho fanúšikov poteší snová pasáž s varujúcim Kyleom Reeseom). Mínusy? Snáď len niektoré triky, ktoré časom (logicky) zostarli. Niektoré sú stále super, ale napr. v chodbovej scéne, kedy sa Terminátori stretnú prvý raz, sú tie "tanieriky" na T-1000 dosť, hm, úsmevné. Kino Považan NMnV 1992 (2x)(2.11.2004)

„Já se vrátím“. A jak Arnold slíbil, tak taky (po sedmileté pauze) splnil. Je paradoxem, že v nejakčnějším filmu Arnolda Schwarzeneggera samotný Arnold nezabije ani jednoho člověka - v rámci svého "polidštění" protivníky jenom střílí do nohou. 85% Zajímavé komentáře: Mr.Apache, Lateef, k212, oLí, Lukiš, Shadwell, Joeey, Vitason, JohnO.O, Kokos(11.4.2005)

• - Ve scéně, kdy T-1000 (Robert Patrick) pronásledoval T-800 (Arnold Schwarzenegger), Johna (Edward Furlong) a Sarah (Linda Hamilton), kteří jeli v policejním autě, mění se poznávací značka vozu. (GreatestFan)

• - Kamion, který řídí T-1000 (Robert Patrick), přijde – při dopadu na zem – o čelní sklo. Ale v dalším záběru jej opět má. (GreatestFan)

• - Známý milovník zvláštních efektů James Cameron se rozhodl natočit scénu, v níž Robert Patrick coby zákeřný robot pronásleduje protagonisty filmu v helikoptéře, klasickým způsobem a zanevřel na veškerou animaci. Vše, co v sekvenci vidíme, je tedy skutečné, dokonce i let v tunelu či srážka vrtulníku s dodávkou. [Zdroj: Magazín.cz] (Bioscop)