Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2 : Le Jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

T2 je milníkem a jedním z vrcholů žánru a filmy, které ho překonaly, se dají spočítat na prstech jedné ruky. Ultradrsný Arnold, nezničitelný T-1000 s poker face Roberta Patricka, šílená Linda Hamilton a spratek Edward Furlong s rysy budoucího vůdce a spasitele lidstva. K tomu (nejen na svou dobu) úžasné triky, skvělá režie a nádherný hudební motiv. Jednoznačná kultovka.(18.8.2003)

Čo sa týka akcie, napätia, zábavy, premyslenosti, sci-fi efektov a celkovo scenáru myslím, že dokonalý Arnoldov film! Asi najviac sa však podaril výber protivníka, akým je Robert Patrick, hnusný, slizký, dokonale nepríjemný na pohľad. Navyše nápad s tekutou oceľou bol majstrovský! Kultový film, ktorý bude kultovým ešte dlhú dobu, pretože si dovolím tvrdiť, že jeho prekonanie vôbec nebude ľahké ani keď máme dobu umožňujúcu spracovanie oveľa lepších a pútavejších efektov. Len ma mrzí a dúfam, že niekedy zhliadnem aj nezostrihanú verziu. 100%.(18.5.2006)

„Sľúbil si, že nikoho nezabiješ!“ – „Bude žiť.“ Matka akčných veľkofilmov a chvála žánru sci-fi. Keď sa ma Tomáš Rubaninský pýtal, či na T2 nechcem ísť aj druhý raz a s ním (on to ešte nevidel), nebolo nad čím rozmýšľať. V roku 1992 som mal 11 rokov a na svete neexistoval lepší film, na aký by chalan v mojom veku mohol ísť (snáď len Jurský park, ale ten prišiel až o rok neskôr). Masívny Arnold Schwarzenegger na Harley Davidson (v jednej ruke bez problémov prebíjajúci guľovnicu a druhou ledabolo držiaci poltonovú mašinu na ceste) v gigantickom biblickom epose o konci dní, mamách, synoch a tekutej oceli, ktorú len tak nezastavíte. Fenomenálne dlhé akčné scény (finále na ceste a následne presunuté do ošarpanej továrne trvá 40 minút, čo je polovica priemerne dlhého filmu, veď to nie je normálne), v tej dobe revolučné efekty, jedinečné herecké obsadenie, svištiace dialógy, kultové hlášky a snáď geniálny scenár. Odporúčam režisérsky strih, ktorý je rovnako dobrý, ako režisérsky strih predchádzajúceho Jimovho hitu, Votrelcov (najviac z neho fanúšikov poteší snová pasáž s varujúcim Kyleom Reeseom). Mínusy? Snáď len niektoré triky, ktoré časom (logicky) zostarli. Niektoré sú stále super, ale napr. v chodbovej scéne, kedy sa Terminátori stretnú prvý raz, sú tie "tanieriky" na T-1000 dosť, hm, úsmevné. Kino Považan NMnV 1992 (2x)(2.11.2004)

Arnie již v jedničce slíbil, že se vrátí. A své slovo chlapa také poctivě dodržel. Co mu ovšem hází traverzy pod nohy je ulepený epilog, který jsem nikdy nepřenesl přes srdce (a ani to nemám do budoucna v plánu) a ostatně i triky, které jsou tu na Cameronovy poměry až nezvykle často jen samy pro sebe. PS: Jde o jeden z mála filmů, kterému HD ubližuje. Ve většině kaskadérských scén je díky krystalické čistotě obrazu lehce k rozpoznání Arnoldův dublér, který mu dvakrát moc podobný tedy není.(8.1.2010)

Pro mě osobně největší zklamání ve zdejší Top 20. Čekal jsem odzbrojující příval akce a na svou dobu převratné efekty. Nedostavilo se ani jedno. Pravdivé lži jsou přeci jen větším akčním nářezem. Je pravda, že akci příliš nevyhledávám, takže jsem na jednu stranu rád, že T2 není jen o tom jednom, ale má i silný příběh a skvělého Edwarda Furlonga. Samotný Arnold je herec asi jako já striptér, takže o jeho výrazu, který má pro všechny akční filmy stejný, se nemá cenu bavit.(28.2.2010)

• - Natáčelo se od 9. října 1990 do 28. března 1991 v Kalifornii. (Varan)

• - Ve scéně, kdy T-1000 (Robert Patrick) seskakuje s nákladním vozem, je možné v odrazu vozidla spatřit auto s kameramanem a kamerou. (GreatestFan)

• - V jedné ze scén stráž v nemocnici tvrdí, že má full house. V záběru na šálek kávy je však vidět dva jacky, dvě esa kolem kelímku a černé káry na dně. Hráč by proto potřeboval ještě dalšího jacka nebo eso. (Don_Salieri)