Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2 : Le Jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

|| Scenár: James Cameron, William Wisher Jr. | Hudba: Brad Fiedel | Produkcia: James Cameron | Distribúcia: TriStar Pictures | Štúdio: Carolco Pictures, Lightsorm Entertainment, Pacific Western, Studio Canal | Rozpočet: 102 miliónov $ | Tržby: 519,843,345 $ || Teraz, po viacerých rokoch, keď som sa na to znova pozrel, som musel zistiť, že sa jedná o majstrovské dielo. Nikdy som nerozmýšľal nad tým, kto je vlastne Schwarzenegger. Nikdy som nerozmýšľal nad tým, akým je hercom. Bol proste Terminátor. Teraz však musím usúdiť, že je to Pán umelec po všetkých stránkach. (Nikdy nezabudnem ani na tango v True Lies, to je proste čarovné.) Okrem toho sa však stretávame s výborne vyladeným scenárom, z ktorého nechýba vôbec nič. James Cameron? Áno, to je kvalita. Ak raz v živote chcete stvoriť niečo ako film Titanic, najprv musíte stvoriť Teriminátora :D 95% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(9.12.2006)

Rozpočet $102miliónovTržby USA $204,843,345Tržby Celosvetovo $519,843,345Tržby za predaj Blu-ray v USA $3,790,726 //počet predaných kusov 228,279Tržby za predaj DVD v USA $977,401 //počet predaných kusov 195,872James Cameron to rozbalil vo veľkom, natočil dych berúci prelomový film začiatku 90.rokov, brilantný príbeh, dokonalé dialógy, vyšperkovaná technická stránka, železná hudba od Brada Fiedela, herecké obsadenie maximálne fungujúce pre dej(kľudne mohli padať Oscary aj na hlavy Schwarzeneggera, Roberta Patricka či Lindy Hamilton). Nadčasový príbeh!!! /100%/ ______Obnovená premiéra rok 2017__I'll be back!!!__ Áno T2 je späť a v 3D, Cameron je majster svojho remesla. Máme tu od neho ďalšiu vydarenú konverziu. Na veľkom striebornom plátne to má fakt grády a svoju veľkoleposť. /31.08.2017 videl v kine 3D verziu: 100%/(18.5.2005)

(1001) Ach jo, tohle je tak krásně zkomponovaný film. Co se děje se Sárou (fyzická transformace; obě scény rozhovoru s psychiatrem!; proměna ve zvíře a zpět ve člověka), co se děje s přátelstvím a láskou (jak John považovaný za takového dacánka naprosto automaticky a bezelstně vysvětluje terminátorovi, že některé věci se prostě nedělají a že některé věci se prostě nedají vysvětlit; když se Dysonův synek vrhne před tatínka a křičí "Neubližuj mu!"), jak se prohazují role (když divák během úvodu neví, kdo je zlý a kdo je hodný; když se ze Sářiných věznitelů stanou blázni), jak se pracuje s dvojčaty, jak se prochází mřížemi, jak se tisícovka dívá na stříbrné manekýny v obchodě s oblečením, a vůbec, tisícovka je asi můj nejoblíbenější typ terminátora. Dokonce mi ani nevadí, že se film konstantně pohybuje dopředu, protože mám dost času se v každé situaci zorientovat a uvědomit si všechny emoce a pohnutky, které to rozhýbávají. Nejvíce pohnutá jsem asi v momentu, kdy se Sára probudí a vidí, že vyryla do dřevěného stolu "NO FATE". A potom mě ještě nevýslovně dojímá scéna, ve které už je Arnold hodně rozmlácený, padne k zemi, má jen jednu ručičku a přesto se pořád plazí dál, plazí kupředu a my vidíme, že se natahuje pro zbraň, která tam předtím dolů spadla. Myslím si totiž, že v současných filmech je poměrně těžké najít podobnou scénu, která by vyvolávala emoce nonverbálně, pouze za pomoci herecké akce a kontextu. A nebo mě prostě jen dojímají hrdinové s odhodláním, i když je jen naprogramované. "The unknown future rolls toward us. I face it, for the first time, with a sense of hope. Because if a machine, a Terminator, can learn the value of human life, maybe we can too."(3.3.2015)

Totální overkill hned v několika filmařských disciplínách, který nebyl sražen do prachu ani časem, ani křemíkem lépe vysoustruženými následovníky. Vše o tom bylo řečeno, ale ta nepsaná cameronovská poučka, že akční scény musí sloužit příběhu a nikoliv naopak, zraje s každým zbytečně vygenerovaným megabajtem dat jako víno a je až s podivem, že akčních blockbusterů, které by fungovaly na podobném principu, se za těch šestadvacet let moc neurodilo. Osobně dám vždy raději přednost nerovné zákopové válce na planetoidu LV-426, ale i tak plně rozumím tomu, proč tohle v žánrové bitvě i po sfouknutí všeho nostalgického nánosu plně obstojí i v tomhle miléniu. Tohle přežije i den zúčtování, protože je to… (viz začátek komentáře).(1.10.2017)

Nejlepší akční film co byl kdy natočen. Všeho je zde přesně tolik kolik má být. Akce i emoce jsou úžasným způsobem zapracovány do fantastického děje, který vykresluje mrazivou vizi budoucnosti. Arnold Schwarzenegger, který je tentokrát na opačné straně barikády než byl v díle prvním, podává nejlepší výkon své herecké kariéry. Triky jsou dokonalé (obstojí i v dnešní době) a možná i díky tomu je tekutý Robert Patrick ještě děsivější než jeho předchůdce. TERMINÁTOR 2 je jedním z filmů, které změnili historii kinematografie. Všem se zaryl hluboko do paměti a zůstane v ní ještě mnoho let. V mojí osobní TOP 20.(20.11.2006)

• - Zbraň, kterou Terminátor (Arnold Schwarzenegger) jako první vezme motorkáři, je pistole M1911. Byla vytvořena z Coltu M1911A1 Serie 70 a rámu z pistole Detomics M1911 v ráži 9 mm Luger. Rotační kulomet, který Terminátor použil v Cyberdynu, je M134 Minigun Hand Held, který byl vytvořen filmaři přidáním madla z motorové pily. Zbraň vážila 39 kg. (JohnSmith)

• - Při výbuchu budovy Cyberdyne jsou při záběru z vrtulníku vidět poblíž stojící členové štábu. (imagoo)

• - Ve filmu nemůžeme ani jednou vidět pohled z perspektivy T-1000 (Robert Patrick). (ClintEastwood)