Terminátor 2: Den zúčtování

Terminator 2 : Le Jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Terminator 2: Judgment Day

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Druhé pokračování super odolného kovového robota, který je potažený pseudoorganickými materiály do podoby vysokého svalovce s ježkem, který se narozdíl od prvního dílu snaží ochránit Connorovu rodinku. Takového bodyguarda bych chtěl mít doma, jinak James Cameron opět válí a je vidět, že pokračování mu náramně jdou. Má srdcovka plná výborných hlášek, super herců, efektů, silného soundtracku a nezapomenutelných okamžiků. Nesmrtelný film, který se může vidět stále a stále dokola a od svého roku vzniknutí na své kvalitě nic neztrácí. Mé hodnocení naprosto silných 5 hvězdiček… "Come with me if you want to live!"(20.2.2006)

Bezpochyby hvězda ve svém žánru, koukatelná s většinou příjemnými pocity. Nejzábavnější je však stejně to, jak vážně to tady všichni berou a jaké variace pomalu na téma teorie reality se tu objevují. Nicméně, právě takhle bych si chtěl Schwarzeneggera navždy uchovat v paměti (jako americký prezident bude o poznání horší). A od Camerona se žánrovější podívané zřejmě též nedočkáme.(9.4.2005)

Pro mě osobně největší zklamání ve zdejší Top 20. Čekal jsem odzbrojující příval akce a na svou dobu převratné efekty. Nedostavilo se ani jedno. Pravdivé lži jsou přeci jen větším akčním nářezem. Je pravda, že akci příliš nevyhledávám, takže jsem na jednu stranu rád, že T2 není jen o tom jednom, ale má i silný příběh a skvělého Edwarda Furlonga. Samotný Arnold je herec asi jako já striptér, takže o jeho výrazu, který má pro všechny akční filmy stejný, se nemá cenu bavit.(28.2.2010)

„Sľúbil si, že nikoho nezabiješ!“ – „Bude žiť.“ Matka akčných veľkofilmov a chvála žánru sci-fi. Keď sa ma Tomáš Rubaninský pýtal, či na T2 nechcem ísť aj druhý raz a s ním (on to ešte nevidel), nebolo nad čím rozmýšľať. V roku 1992 som mal 11 rokov a na svete neexistoval lepší film, na aký by chalan v mojom veku mohol ísť (snáď len Jurský park, ale ten prišiel až o rok neskôr). Masívny Arnold Schwarzenegger na Harley Davidson (v jednej ruke bez problémov prebíjajúci guľovnicu a druhou ledabolo držiaci poltonovú mašinu na ceste) v gigantickom biblickom epose o konci dní, mamách, synoch a tekutej oceli, ktorú len tak nezastavíte. Fenomenálne dlhé akčné scény (finále na ceste a následne presunuté do ošarpanej továrne trvá 40 minút, čo je polovica priemerne dlhého filmu, veď to nie je normálne), v tej dobe revolučné efekty, jedinečné herecké obsadenie, svištiace dialógy, kultové hlášky a snáď geniálny scenár. Odporúčam režisérsky strih, ktorý je rovnako dobrý, ako režisérsky strih predchádzajúceho Jimovho hitu, Votrelcov (najviac z neho fanúšikov poteší snová pasáž s varujúcim Kyleom Reeseom). Mínusy? Snáď len niektoré triky, ktoré časom (logicky) zostarli. Niektoré sú stále super, ale napr. v chodbovej scéne, kedy sa Terminátori stretnú prvý raz, sú tie "tanieriky" na T-1000 dosť, hm, úsmevné. Kino Považan NMnV 1992 (2x)(2.11.2004)

Akční pecka s revolučními, do té doby nevídanými triky. T-1000 a jeho metamorfózy za pět, vize nukleární války za pět, scenář za tři, stejně tak některé, na můj vkus příliš militantně laděné scény (Arnie vs. kolona policejních aut). Ovšem přehlédnout skutečnost, že tenhle film znamenal tak moc pro vývoj filmařské techniky a trikařské práce, by bylo veliký hřích. Proto jediné a správné hodnocení je za pět, jen to švihne!(11.5.2003)

• - Když T-1000 (Robert Patrick) skočí na policejní vrtulník, prorazí čelní sklo a „přelije“ se na místo pilota. V následujícím záběru je vidět, že je sklo nepoškozené, aby v dalším záběru, při honičce, v něm opět díra byla. (Guilemot)

• - Když T-1000 (Robert Patrick) narazí náklaďákem do pilíře mostu pří honičce v kanále, je možné si z předního i horního záběru na zdemolovanou kabinu všimnout, že je uvnitř figurína. (HolyKeeper)

• - Natáčelo se od 9. října 1990 do 28. března 1991 v Kalifornii. (Varan)