Terminátor 2: Den zúčtování

Terminator 2 : Le Jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Terminator 2: Judgment Day

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Málokterý akční film v sobě nese tak šikovně zahraný humanistický podtón, jako T2 ("Když se stroj naučil vážit si lidskýho života, snad se to jednou naučí i člověk."). Technická dokonalost možná v dnešním přecomputerovaným světě může něco ztrácet ( v roce 1991 film znamenal doslova revoluci ve filmových efektech ), ale po obsahový a akční stránce se jedná o jednoznačný majstrštyk, kterýmu se téměř za 25 let existence dokázal přiblížit jen málokterej biják.ˇPo tomhle filmu ze výrazně zvýšily mé sympatie k rodákům z Rakouska.(22.9.2013)

Výjimečný film. Nejen kvůli tomu, že jako jeden z prvních filmů popřel skoro tradiční pravidlo "dvojky jsou horší než jedničky". Jde o film, který zvládá propojit několik žánrů a dát je v takovém množství, že dochází k působivé symbioze a synergii. Akční poloha dominující Arnoldem, sci-fi tématika s cestováním časem a výjimečnými triky a komediální stránka s decentním odlehčením. Vše funuje díky Cameronově chirurgicky přesnému dávkování a s industriálně drsnou hudbou/motivem Brada Fiedela jde o nepřekonaný pomník (sci-fi) akčních filmů. PS: vidět SE není tak zásadní, ale je to vhodné, protože nejen uvidíte celkovou vizi Camerona, ale také jeho odhad pro publikum, kdy z původní verze vypustil určité scény, které snižovali intenzitu filmu (např. chyby T1000, konec)(5.6.2004)

Někdy se mi vážně zdá, že průměrný věk uživatelů čsfd je asi tak 15 let. Jak jinak si vysvětlit oblibu herce - kulturisty a filmu, který coby následovník prakticky pošlape smysl a význam svého předchůdce jen kvůli tomu, aby byl natočen a vydělal pro studio a své tvůrce ještě více peněz? Terminátor byl původně ten zlý - nyní je třeba obsadit ekonomicky výdělečného a teenagery adorovaného svalovce do kladné role - na scénu přijde tedy nový, zlý terminátor a starý dřívější ,,záporák" je nyní ,,klaďas"... To je kotrmelec! Když pominu logický nesoulad a soustředím se jen na motivaci scénáristy, vylézá mi z toho stále jen čistý ekonomický a pragmatický kalkul... Co přináší tedy tenhle film navíc? Arnold není herec a nehraje, jen s kamennou tváří chodí, ostatní herci také hereckými výkony šetří, patrná je jen má vnitřní vlna nostalgie po starých dobrých hollywoodských 80. letech... Jasně, jsou tu na svou dobu přelomové trikové prvky a tenhle film je akční, tedy i přehršel akce, ale to mi zastřený význam snímku nenahradí...(10.10.2007)

Když jsem zval tehdá na premiéru jednoho svého kamaráda, lákaje ho na nejmodernější triky a skvělou podívanou, dostalo se velmi pohrdavé odmítavé odpovědi a přednášky o jakési kulturní úrovni. Jeho smůla, propásl kus filmové historie, minimálně té akční a trikové. Mimochodem, triky v tomhle filmu na mě tenkrát zapůsobily daleko více, než třeba o dva roky později v "Jurském parku".(11.3.2006)

Totální overkill hned v několika filmařských disciplínách, který nebyl sražen do prachu ani časem, ani křemíkem lépe vysoustruženými následovníky. Vše o tom bylo řečeno, ale ta nepsaná cameronovská poučka, že akční scény musí sloužit příběhu a nikoliv naopak, zraje s každým zbytečně vygenerovaným megabajtem dat jako víno a je až s podivem, že akčních blockbusterů, které by fungovaly na podobném principu, se za těch šestadvacet let moc neurodilo. Osobně dám vždy raději přednost nerovné zákopové válce na planetoidu LV-426, ale i tak plně rozumím tomu, proč tohle v žánrové bitvě i po sfouknutí všeho nostalgického nánosu plně obstojí i v tomhle miléniu. Tohle přežije i den zúčtování, protože je to… (viz začátek komentáře).(1.10.2017)

• - Když T-1000 (Robert Patrick) dorazí na motorce do budovy CyberDyne, má na motorce silniční pneumatiky. Při jízdě po schodech uvnitř budovy má již cross-terénní pneumatiky. Silniční pneumatiky by neměly na hladkém schodišti dostatčenou adhezi. (hangar)

• - Celosvětová premiéra proběhla 1. července 1991 v Century City v Kalifornii. (Varan)

• - U nože, kterým napadne jeden z mužů v motorestu T-800 (Arnold Schwarzenegger), je při zpomaleném záběru patrné, že je ohebný. (GreatestFan)