Terminátor 2: Den zúčtování

Terminator 2 : Le Jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Terminator 2: Judgment Day

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Obsahuje spoilery: "Potřebuji tvé šaty, tvé boty a taky tvou motorku." Schwarzenegger byl vyslán z budoucnosti, aby ochránil chlapce, který časem zachrání svět před roboapokalypsou. Fantasticka režie, která vedla vynikající herce a vytvořila nezapomenutelné triky. Akce mezi T-800 vs. T-1000 je dechberoucí krása. "Nemůžeš jen tak zabíjet lidí." - "Proč?" - "Prostě nemůžeš, jasný. Věř mi." Silný příběh s hudbou, která se nezapomíná. "No problemo." Pořád jí mám v hlavě. "Je po všem." - "Ne! Je tu ještě jeden čip. Ten musí být také přece zničen..." Film, který mne vzal opravdu za srdce. Jeden z mých oblíbených filmů. Děkuji Cameronovi, protože všechno co se tam děje pochází z jeho hlavy. "Asta la vista, baby." Já miluji ten film! - 100%.(11.1.2019)

Nejlepší akční film co byl kdy natočen. Všeho je zde přesně tolik kolik má být. Akce i emoce jsou úžasným způsobem zapracovány do fantastického děje, který vykresluje mrazivou vizi budoucnosti. Arnold Schwarzenegger, který je tentokrát na opačné straně barikády než byl v díle prvním, podává nejlepší výkon své herecké kariéry. Triky jsou dokonalé (obstojí i v dnešní době) a možná i díky tomu je tekutý Robert Patrick ještě děsivější než jeho předchůdce. TERMINÁTOR 2 je jedním z filmů, které změnili historii kinematografie. Všem se zaryl hluboko do paměti a zůstane v ní ještě mnoho let. V mojí osobní TOP 20.(20.11.2006)

Terminátor 2 je epochální filmový skvost. Další film Jamese Camerona, který bych nazvala jako přelomový. Vizuálně, trikově, myšlenkově i obsahově. Svými filmy nám James podává strhující ukázku toho, jak vypadá filmová evoluce. Je až neuvěřitelné, jak ze své pouhé nevinné, počáteční myšlenky, dokázal stvořit tento nesmrtelný, dokonalý a kultovní film. Nejen ve svém žánru, ale i v celé kinematografii. Technické mistrovství, efektní akční scény, umění děje a vytvoření legendárních charakterů. Arnolda životní role Terminátora s kamennou tváří, nyní inovována do kladné postavy, což mi velmi imponovalo, Edward Furlong coby chytrý a roztomilý John Connor (ty jeho vlasy tady žeru:), který svého kybernetického kámoše naučí lidskosti, Linda Hamilton a její drsná bojovnice a nakonec chladný, nezničitelný a dokonalý Robert Patrick coby T-1000. Nesmím opomenout fenomenální, kovovou, apokalyptickou hudbu Brada Fiedela, při jejímž každém poslechu mě mrazí. Scénář, dialogy a hlášky jsou rovněž nezapomenutelné. O většinu vtipných okamžiků se stará dvojka Connor a Terminátor. V české verzi bych ráda složila obdiv Pavlu Soukupovi. Často mám pocit, že Cameron nás navštívil z budoucnosti, aby nám ukázal to, co se může stát. A dokázal to takovým způsobem, že mu to zkrátka věřím. Je to něco jako varování lidstva před tím, o čem ještě netuší. Možná už přemýšlí a možná už vytváří. Otázkou je, v jakém rozsahu. Jednou... možná nyní, třeba až za desítky let ten den nastane. Obzor bude zahalen do ostré, žluté záře, jako oheň. A pak...? "Pokud se stroj naučí vážit si lidského života, snad to dokážeme i my."(2.10.2009)

Čo sa týka akcie, napätia, zábavy, premyslenosti, sci-fi efektov a celkovo scenáru myslím, že dokonalý Arnoldov film! Asi najviac sa však podaril výber protivníka, akým je Robert Patrick, hnusný, slizký, dokonale nepríjemný na pohľad. Navyše nápad s tekutou oceľou bol majstrovský! Kultový film, ktorý bude kultovým ešte dlhú dobu, pretože si dovolím tvrdiť, že jeho prekonanie vôbec nebude ľahké ani keď máme dobu umožňujúcu spracovanie oveľa lepších a pútavejších efektov. Len ma mrzí a dúfam, že niekedy zhliadnem aj nezostrihanú verziu. 100%.(18.5.2006)

Druhá verze dvojky podruhé a stále prvotřídní film. Děsit se postapokalyptické vize života na Zemi, obdivovat i po letech vynikající triky a napínavou akci, držet v ruce banán a po chvíli si myslet, že je to upilovaná winchesterovka 1887, k tomu se bavit Arnoldovými hláškami a robotickými grimasami a na konci zatleskat – to je zkrátka nenahraditelný zážitek./// Rozšířená verze mj. nabízí několik velice humorných scén, což z Terminátora dělá geniální mix akční sci-fi a komedie, u nějž se mrazení v zádech střídá s hlasitým smíchem. Jen ta Connorová a její krapet otravné militantní móresy mohly dostat méně prostoru. [Kino, SE, titulky](18.3.2014)

• - Malý počítač, který John Connor (Edward Furlong) použije k nabourání se do bankomatu a otevření elektronického zámku, je Atari Portfolio. V roce 1989 to byl jeden z prvních palmtopů kompatibilních s IBM PC, vybavený byl systémem DIP-DOS 2.11. (Stejšn)

• - Když T-800 vyjede na motorce z nákupního střediska a za ním poté dojde k hromadné bouračce, je možné si všimnout auta, které je již nabourané před srážkou. (Fenk)

• - Maskérsky mág Stan Winston stál tiež za praktickými efektami, mechanickými bábkami, maskami, protézami a kostrou pre T-800. (Zdroj: ČSFD.cz)