Terminátor 2: Den zúčtování

• Francie

Terminator 2, le jugement dernier

Terminátor 2: Deň zúčtovania

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Protože Terminátor u diváků jednoznačně zabodoval a tržby byly jedním slovem velkolepé, rozhodlo se produkční studio využít jeho pověsti k natočení pokračování, kterého se ujal téměř stejný štáb jako v případě jedničky, pouze na scénáři pomáhal Cameronovi místo Anne Hurdové William Fisher. Obě hlavní postavy ztvárnili pochopitelně stejní herci jako v prvním dílu, pouze k Lindě Hamiltonové přibyl Edward Furlong coby budoucí šéf lidského odboje proti nadvládě strojů. Tohohle čtrnáctiletého kluka vybrali v konkurzu ze 1400 uchazečů a za svoji roli dostal mimochodem neuvěřitelný pakatel 30.000 dolarů. Na rozdíl od jedničky měla dvojka podstatně velkorysejší rozpočet a díky tomu mohl Cameron přijít s koncepcí tekutého Terminátora, o kterém přemýšlel už v jedničce. Tehdy ale nemohl vzhledem k nedostatečným trikovým technologiím a omezenému rozpočtu ten nápad realizovat. Na rozdíl od drsné stylové jedničky je dvojka podstatně mainstreamovější a tomu odpovídá i upravená postava Terminátora. Miláček publika Arnold Schwarzenegger už neměl být drsným zabijákem, ale robotem toužícím poznat lidské city a fakticky se stal kladnou postavou. Naproti tomu Linda Hamilton ztvárnila svou Sarah Connor jako ženu poznamenanou minulostí, podstatně drsnější a cyničtější. Jedinečnou inovaci představoval robot T-1000, pro jehož představitele Roberta Patricka to byla životní role. Triková stránka si vyžádala investice 25 mil. dolarů, které se ale na tržbách bohatě vrátily. Scénář opět pracoval s nápaditou časovou smyčkou a využil i zbytků původního terminátora z jedničky. Vzhledem k tomu, že dvojka je už jen sázkou na jistotu a neobsahuje originalitu a syrovost prvního dílu, je mé hodnocení o něco nižší. Dvojka je totiž producentská a režijní sázka na jistotu, byť vyfutrovanou dolary a proto velkolepou. Celkový dojem: 75 %.(18.1.2008)

Na tomhle filmu jsem vyrůstal. Ve dvou letech jsem si ho pouštěl několikrát denně, dokud jsem nesjel celou kazetovou pásku. Rodina mi to připomíná dodnes. Ale proč jsem to dělal? Už v té době jsem snad měl cit na Cameronové filmy? Úžas. A když se člověk zamyslí, tak v tomhle strachu žiju denně. Co když?(15.9.2008)

Společně s Matrixem jasný král žánru akční sci-fi a minimálně stejně zásadní pro jeho vývoj - a to je co říct. Když se na něj dnes podíváte, nechce se vám věřit, že jde o patnáct let starý film. Jistá režiserská ruka Camerona nás od začátku do konce bravurně provází příběhem, strhující vizuální stránka, zajištěná především mistrovskou kamerou neposkytuje chvíli ani pro obdivné vydechnutí a hutná, temně apokalyptická atmosféra dýchá z každého záběru. Specifickým prvkem Terminátora je právě způsob, kterým Cameron tuto atmosféru zjemňuje a to je suchý humor, pramenící především z Arnoldových hlášek. Jeho těžký herecký a zejména mimický netalent je pro film navíc výhodou, jelikož hraje robota, který lidské chování a výrazy pouze imituje. Charakterové herectví je zde zastoupeno Lindou Hamilton, která své Sáře Connor dává přesvědčivou a charizmatickou podobu a stává se tak jakýmsi oduševňujícím prvkem filmu. Dalšími silnými devízami Terminátora pak jsou ďábelský T-1000 v podání Roberta Patricka (kam se na něj hrabe nevýrazná TX), vysoký COOL efekt snímku (hlášky, černé brýle+kožená bunda+brokovnice+harley, triky,...) a výborně vybraný soundtrack s titulní vypalovačkou You could be mine od Guns and Roses. Doufám, že se vrátí... :-) 100%(1.12.2006)

Geniální James Cameron dokázal vzít kostru předchozího dílu, dodržet ji téměř do detailu a přitom vše obrátit naruby, poté všechno vzít, udělat mnohem velkolepější, lepší a nakonec celou tu, už tak zběsilou akční jízdu nakopnout ještě o minimálně jeden rychlostní stupeň rychleji. Jeden z nejlepších sci-fi filmů všech dob s naprosto výborným zpracováním a výborným scénářem. Herecký výkon A. Schwarzeneggera patří mezi jeho nejlepší spolu s Predátorem elita ve svém žánru. Záporák t-1000 v obsazení Roberta Patricka je fascinující s jeho pohledem až strachem k smrti. Klenot.(13.10.2011)

„Já se vrátím“. A jak Arnold slíbil, tak taky (po sedmileté pauze) splnil. Je paradoxem, že v nejakčnějším filmu Arnolda Schwarzeneggera samotný Arnold nezabije ani jednoho člověka - v rámci svého "polidštění" protivníky jenom střílí do nohou. 85% Zajímavé komentáře: Mr.Apache, Lateef, k212, oLí, Lukiš, Shadwell, Joeey, Vitason, JohnO.O, Kokos(11.4.2005)

• - Páková brokovnice, kterou používá Terminátor (Arnold Schwarzenegger) je Winchester 1887, která se vyráběla do roku 1920. Ve filmu jsou použity dvě tyto brokovnice, kdy u nich byly odstraněny lučíky a zkrácena hlaveň. Aby mohl Terminátor nabíjet brokovnici slavným otáčením, bylo u jedné větší oko pákového mechanismu. Arnold Schwarzenegger si málem zlomil tři prsty na ruce, když si brokovnice spletl. (JohnSmith)

• - Vo chvíli, keď Terminátor (Arnold Schwarzenegger) obehne kamión, chýba na ňom ľavý reflektor. V nasledujúcom zábere je už na svojom mieste. (HoR)

• - Při úvodní přestřelce v chodbě "pochytá" T-800 (Arnold Schwarzenegger) do zad celý zásobník, ale při průhozu výlohou je jeho kožená bunda bez děr. (Lucasion)