poster

Terminátor 2: Den zúčtování

 • Česko

  Terminátor 2: Soudný den

 • Česko

  Terminátor 2

 • USA

  Terminator 2: Judgment Day

 • Francie

  Terminator 2 : Le Jugement dernier

 • Slovensko

  Terminátor 2: Deň zúčtovania

 • Velká Británie

  Terminator 2: Judgment Day

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Francie, 1991, 137 min (SE: 154 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  ****

  Protože Terminátor u diváků jednoznačně zabodoval a tržby byly jedním slovem velkolepé, rozhodlo se produkční studio využít jeho pověsti k natočení pokračování, kterého se ujal téměř stejný štáb jako v případě jedničky, pouze na scénáři pomáhal Cameronovi místo Anne Hurdové William Fisher. Obě hlavní postavy ztvárnili pochopitelně stejní herci jako v prvním dílu, pouze k Lindě Hamiltonové přibyl Edward Furlong coby budoucí šéf lidského odboje proti nadvládě strojů. Tohohle čtrnáctiletého kluka vybrali v konkurzu ze 1400 uchazečů a za svoji roli dostal mimochodem neuvěřitelný pakatel 30.000 dolarů. Na rozdíl od jedničky měla dvojka podstatně velkorysejší rozpočet a díky tomu mohl Cameron přijít s koncepcí tekutého Terminátora, o kterém přemýšlel už v jedničce. Tehdy ale nemohl vzhledem k nedostatečným trikovým technologiím a omezenému rozpočtu ten nápad realizovat. Na rozdíl od drsné stylové jedničky je dvojka podstatně mainstreamovější a tomu odpovídá i upravená postava Terminátora. Miláček publika Arnold Schwarzenegger už neměl být drsným zabijákem, ale robotem toužícím poznat lidské city a fakticky se stal kladnou postavou. Naproti tomu Linda Hamilton ztvárnila svou Sarah Connor jako ženu poznamenanou minulostí, podstatně drsnější a cyničtější. Jedinečnou inovaci představoval robot T-1000, pro jehož představitele Roberta Patricka to byla životní role. Triková stránka si vyžádala investice 25 mil. dolarů, které se ale na tržbách bohatě vrátily. Scénář opět pracoval s nápaditou časovou smyčkou a využil i zbytků původního terminátora z jedničky. Vzhledem k tomu, že dvojka je už jen sázkou na jistotu a neobsahuje originalitu a syrovost prvního dílu, je mé hodnocení o něco nižší. Dvojka je totiž producentská a režijní sázka na jistotu, byť vyfutrovanou dolary a proto velkolepou. Celkový dojem: 75 %.(18.1.2008)

 • Pohrobek
  ****

  Bezpochyby hvězda ve svém žánru, koukatelná s většinou příjemnými pocity. Nejzábavnější je však stejně to, jak vážně to tady všichni berou a jaké variace pomalu na téma teorie reality se tu objevují. Nicméně, právě takhle bych si chtěl Schwarzeneggera navždy uchovat v paměti (jako americký prezident bude o poznání horší). A od Camerona se žánrovější podívané zřejmě též nedočkáme.(9.4.2005)

 • Boss321
  *****

  Jedna z mála vyjímek, kdy je pokračování lepší než první díl. Jeden z nejlepších, nejpřelomovějších a nejkultovnějších akčních filmů v dějinách kinematografie. Na svou dobu skvělé triky a Oscary za ně to jen potvrzují. Spojení Schwarzeneggera, Hamiltonové, Furlonga a Patricka je geniální, nedovedu se představit jiné herce a ke všemu James Cameron vše skvěle zrežíroval a namixoval tak, že se jedná o neopakovatelný zážitek. Tenhle film musel vidět naprosto každý a kdo ne, tak nemá představu o co přišel. Jeden z největších akčních nářezů v dějinách kinematografie.(30.10.2007)

 • Anthony
  *****

  Arnold jako hvězda už nemohl být zloduch, svůj zarputilý výraz však neztrácí ani coby hodný pomocník. Záporáka ovšem skvěle vystihl svým chladným pohledem Robert Patrick. Na svou dobu převratné triky - největší kouzla předvádí T-1000. Ty ovšem sami o sobě skvělý akční film nedělají - ten je dílem mistra režiséra, který dokáže dodat akčním scénám napětí a tempo. Triky a hodně výbušnin jsou mu jen dobrými pomocníky. Nesmírně působivé jsou Sářiny vize konce světa.(5.8.2003)

 • Mertax
  *****

  Druhá verze dvojky podruhé a stále prvotřídní film. Děsit se postapokalyptické vize života na Zemi, obdivovat i po letech vynikající triky a napínavou akci, držet v ruce banán a po chvíli si myslet, že je to upilovaná winchesterovka 1887, k tomu se bavit Arnoldovými hláškami a robotickými grimasami a na konci zatleskat – to je zkrátka nenahraditelný zážitek./// Rozšířená verze mj. nabízí několik velice humorných scén, což z Terminátora dělá geniální mix akční sci-fi a komedie, u nějž se mrazení v zádech střídá s hlasitým smíchem. Jen ta Connorová a její krapet otravné militantní móresy mohly dostat méně prostoru. [Kino, SE, titulky](18.3.2014)

 • - Malý počítač, který John Connor (Edward Furlong) použije k nabourání se do bankomatu a otevření elektronického zámku, je Atari Portfolio. V roce 1989 to byl jeden z prvních palmtopů kompatibilních s IBM PC, vybavený byl systémem DIP-DOS 2.11. (Stejšn)

 • - Herečka Linda Hamilton (Sarah) při střelbě ve výtahu neměla chrániče sluchu a jako vzpomínku na natáčení si odnesla trvalé poškození sluchu. (Epistemolog)

 • - Když T-1000 (Robert Patrick) skočí na policejní vrtulník, prorazí čelní sklo a „přelije“ se na místo pilota. V následujícím záběru je vidět, že je sklo nepoškozené, aby v dalším záběru, při honičce, v něm opět díra byla. (Guilemot)