Sklizeň obilí

麦秋

Bakushū

Early Summer

Japonsko, 1951, 124 min

Heart-warming! Another gem from Noriko trilogy ( Tokyo Story, Late spring, Early Summer), Noriko has to be one of my favourite lead characters, So kind and patient. Wish I can find a girl like her. Secuko Hara is an amazing actress and she even seems like a nice person.(1.1.2014)

Ozuovo věčné téma úpadku tradiční japonské rodiny je opět založeno na prostém příběhu, který se dá popsat jednou větou. Jeho originální estetika, subtilní nuance charakterů a přesvědčivé ztvárnění japonského rodinného života, který žádný jiný režisér zatím nedokázal zachytit tak působivě jako on, je to, co dělá z jeho filmů neobyčejný zážitek.(19.6.2011)

,,I don’t understand youg people nowadays.“ Tento Ozuův film je malinko jiný. Stejně jako v ostatních jeho filmech je i zde ústředním tématem rodina a její generační změny, řeší se tu jako obvykle svatba a z toho vyplývající stěhování se dcery od rodiny. Sklizeň oblilí ukazuje oproti ostatním Ozuovým filmům aktivní roli mladých žen okolo hlavní hrdinky, které se nebojí vzít osud do vlastních rukou. Rodinná pohoda a intimnost jsou tu maximální, velice rád jsem sledoval běžné, klidné činnosti vícegenerační japonské rodinky. Sklizeň obilí je dalším vlastně totožným filmem geniálního Ozua, které slouží jako balzám na nervy.(28.12.2019)

český název: Sklizeň obilí, ze série "ročních období". V klidném tempu vyprávěný příběh Noriko, která právě překročila třicítku a nastal proto nejvyšší čas se vdát. Noriko se nebrání domluvenému sňatku. Ví, že rodina si přeje pro ni to nejlepší. Nakonec však vykoná svou (nenápadnou sice, ale přesto) vzpouru. Typický Ozu v té nejlepší formě. Sedí se tu na tatami, kamera je postavena nízko, kompozice záběru se táhne do široka.(22.7.2006)