Sklizeň obilí

麦秋

Bakushū

Early Summer

Japonsko, 1951, 124 min

Ozuovo věčné téma úpadku tradiční japonské rodiny je opět založeno na prostém příběhu, který se dá popsat jednou větou. Jeho originální estetika, subtilní nuance charakterů a přesvědčivé ztvárnění japonského rodinného života, který žádný jiný režisér zatím nedokázal zachytit tak působivě jako on, je to, co dělá z jeho filmů neobyčejný zážitek.(19.6.2011)

Heart-warming! Another gem from Noriko trilogy ( Tokyo Story, Late spring, Early Summer), Noriko has to be one of my favourite lead characters, So kind and patient. Wish I can find a girl like her. Secuko Hara is an amazing actress and she even seems like a nice person.(1.1.2014)

český název: Sklizeň obilí, ze série "ročních období". V klidném tempu vyprávěný příběh Noriko, která právě překročila třicítku a nastal proto nejvyšší čas se vdát. Noriko se nebrání domluvenému sňatku. Ví, že rodina si přeje pro ni to nejlepší. Nakonec však vykoná svou (nenápadnou sice, ale přesto) vzpouru. Typický Ozu v té nejlepší formě. Sedí se tu na tatami, kamera je postavena nízko, kompozice záběru se táhne do široka.(22.7.2006)