Otoko wa curai jo

Drama / Komedie / Romantický

Japonsko, 1969, 91 min

Jódži Jamada

Jódži Jamada

Krasna, dojemna i blazniva komedie. Velmi zdarile - nic jineho jsem od Yojiho Yamady necekal. Skvele obsazeni.(7.1.2011)

Artran to shrnul pěkně a mně nezbývá než souhlasit. Zajímavá je rozdílná optika, kterou sérii vnímají muži a ženy: u mužského diváka má sklony více dominovat humorná rovina, u žen převažuje dramatický prvek - obojí však vychází z nulové sociální inteligence hlavního hrdiny (ať nežeru - v určitých dílčích jednotlivostech jakousi projevuje). Tora-san je jako dítě - narozdíl od mnoha jiných filmových a literárních postav však nejen v tom dobrém, z čehož pramení patrně hlavní obsahová síla. Filmy o Torajirovi jsou spíše "čtyřhvězdové", u tohoto však nemohu jinak - jednak pro jeho prvenství, druhak pro zmíněné klasiky japonského filmového herectví (Chishu Ryu se svým "..batá.." je absolutně dokonalý;). Pravděpodobně jde o nejdelší filmovou sérii v historii.(18.8.2010)

První z předlouhé řady 48 komedií o obchodníkovi Toradžiro Kurumovi neboli Tora-sanovi, jenž představuje ten typ člověka, který svým nekritickým entuziasmem způsobuje nevědomky jednu pohromu za druhou, a své okolí tak dostává do nejedné trapné situace. Zápletka je vždy stejná, jen je pokaždé situována do jiného města a provincie Japonska: Tora-san usiluje o srdce dívky či ženy, do které se zamiloval, ale jeho snaha nakonec vychází naprázdno. Tento úvodní díl zdobí herecké výkony dvou veteránů japonského filmu, Čišú Rjúa (např. Pozdní jaro) a Takaši Šimury (např. Žít). Hlavní prostor je ale pochopitelně věnován představiteli Tora-sana, herci Kijoši Acumovi, který svou natvrdlostí a smolařstvím může připomenout Pierra Richarda. Souznění s jeho komikou je také tím hlavním předpokladem k tomu, zda se budete bavit, či nikoli. - - - *** a 1/2(1.6.2008)