Terminátor

• Československo

Terminátor

Akční / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1984, 107 min

S tímto filmem jsem se poprvé setkal na základce ve 3. třídě. Nějak se nám podařilo přemluvit paní učitelku, která evidentně nevěděla, o co jde, aby nám to pustila místo Sněhurky a sedm trpaslíků. Bohužel nás to nenechala dokoukat a v momentě, kdy si Arnold začal dloubat oko skalpelem, přerušila projekci. Aniž jsem viděl film celý, udělal na mě silný dojem. Zakrátko jsem zašel s otcem do půjčovny VHS a z nabídky si vybral právě Terminátora. V té době jsem se na film podíval ještě mnohokrát. Byl jsem doslova unešený množstvím akčních scén s postavou Schwarzeneggra jako dokonalého vraždícího stroje terminátora model T101, živá tkáň na kovové vnitřní kostře. Inteligentní maskovaný nebezpečný stroj vraždící podle telefonního seznamu. Toto poselství temné a apokalyptické budoucnosti se objeví v naší době 80. let a začne kolem sebe šířit smrt. Nikdo neví proč, divák na začátku ani neví, že ten vraždící svalnatý chlápek není člověk. V tajemné fascinující atmosféře plné frustrace z něčeho nadpřirozeně silného a neznámého režisér postupně rozplétá zápletku filmu. Když se na film Terminator dívám dnes, hodnotím ho z vícero úhlů pohledu. Na rozdíl od mnoha béček té doby jako je Robocop a jemu podobné sr…., obstojí tento film i dnes na výbornou. Neobsahuje žádné hlášky vzbuzující ironický úsměv ani absurdní dialogy a logické nesmysly. Když už člověk v duchu přistoupí na myšlenku, že něco takového by mohlo existovat, může si říci. Ano, takto nějak by se to asi odehrálo. To považuji za hrozně důležitý a je to bezpochyby zásluhou režiséra, jeho perfekcionismu a smyslu pro detail, že se z tohoto filmu s béčkovým námětem stal kult. Z Arnolda udělal hvězdu. Ta role pro něj byla jako stvořená. Nedokážu si v ní představit kohokoli jiného. Jednotlivé charaktery postav tu jsou vykresleny velmi dobře a zcela dostatečně k obsahu filmu. Do toho složil Brad Fiedel asi svůj nejslavnější song. Vše do sebe krásně zapadlo. Celkovou temnou atmosféru filmu ovlivňuje i fakt, že se většina scén odehrává v noci. Když na konci říká onen mexičan Sáře, že přichází bouře, ona odpoví "JÁ VÍM!" a spustí se hudba, tak běhá mráz po zádech. První Terminátor přišel s nápadem a příběhem sice jednoduchým, ale tajemným, zajímavým a na svou dobu šokujícím. Toto vše bylo následně pompézně rozvedeno v druhém díle, ale to už je zase jiná kapitola.(6.10.2010)

Jedno jediné se mi na T2 líbilo méně. A to, že Arnold v kladném podání na mě působil spíš úsměvně, místy až jakoby parodoval sám sebe (pokud tedy zrovna nebojoval). Tenhle jeho záporák z T1 prostě nemá chybu a já trochu lituju, že další podobně zápornou roli si už nestřihl. Ale pro volební úspěch to byla určitě vhodně budovaná image.(27.3.2006)

V 80.letech klasika nelegálně kopírovaných videokazet. Film, který chtěl vidět tehdy snad každý filmový nadšenec. Nutno říci, že když bych tuto sci-fi hodnotil tehdejšíma očima, tak je to jasně za 5*. Ale dneska už jsem "přecpaný" spoustou filmů a proto u mě Terminátor malinko spadnul na žebříčku. Přesto se stále jedná o jednu z nejlepších scifáren posledních 20 let minulého století. Arnold Schwarzenegger je totálně záporný, což mu podle mě sedí více, než obrácená role ve dvojce. Také další postavy mají své neodmyslitelné místo v ději a skoro všichni herci je hrají výborně. Atmosféra se podařila Jamesi Cameronovi vybudovat skvěle a také po trikové stránce se nedá skoro nic vytknout. Čili pokud si nechcete u filmu zavařit mozek od neustálého přemýšlení "wo co gou", tak lze tento snímek jen a jen doporučit.(9.7.2003)

Sarah Connorová? Kladná odpoveď na túto jednoduchú otázku má jediný možný následok - smrť. Takmer nezničiteľný humanoidný cyborg z budúcnosti vyslaný na vražednú misiu do Los Angeles, roku 1984. Cieľ: matka vodcu rebelov, čo vedú patrizánsky boj so strojmi, ktoré prevzali vládu nad Zemou. Žena menom Sarah Connorová musí byť zabitá ešte skôr ako porodí syna. O splnenie tejto dôležitej úlohy sa má postarať "Terminator". Totálna akčná sci-fi klasika z osemdesiatých rokov, ktorej režisérom je geniálny James Cameron. *****(3.11.2010)

„Come with me if you want to live.“ Úderným "theme" Brad Fiedela orámovaný trénink Camerona na Den zúčtování a taky začátek kultovní série, ve které je Schwarzenegger poprvé a naposledy ve své kariéře pro své neherectví paradoxně přínosem pro film. Atmosférické, temné, syrové - kdyby to v té době natočil Michael Mann, asi bych si cvrnkl do kalhot. Při hodnocení triků mějte prosím na paměti rok výroby tohoto snímku. Při hodnocení tohoto snímku mějte na paměti, že je vaše jméno v telefonním seznamu a T-800 má hodně citlivý prst na spoušti..(2.9.2008)

• - Při policejním výslechu u sebe má policista pistoli, u výslechu by ji však mít neměl. (GreatestFan)

• - Šéf marketingu filmové společnosti Orion film tak nenáviděl, že ho nechtěl ani pustit recenzentům. V podstatě řekl: „Stydíme se to vydat. Je to ubohé laciné béčko. Jakmile se to roznese, zmizí to z kin po prvním víkendu. Nevydržíte do druhého víkendu, takže nebudeme na ten víkend chystat žádnou reklamu“, popsala producentka Gale Anne Hurd tehdejší paniku ve studiu. [Zdroj: Novinky.cz] (Bioscop)

• - Slavná Terminátorova (Arnold Schwarzenegger) věta "Já se vrátím" zazněla ve filmu daleko dřív a to v českém filmu. "Já se vrátím. A se mnou přijde zákon," pronesl LImonádový Joe (Karel Fiala) ve stejnojmenném filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964) v době, kdy Schwarzenegger teprve vyhrál Rakouské Krajské mistrovství. (sator)