Tři mládenci od benzinu

Drei von der Tankstelle, Die

Three Good Friends

Komedie / Muzikál / Romantický

Německá říše, 1930, 99 min

Tři kamarádi Willy (Willy Fritsch), Hans (Heinz Rühmann ) a Kurt (Oskar Karlweis) jsou švorc. Příjdou o úspory a dokonce i výbavu bytu. Po prvotním šoku prodají svůj vůz a otevřou si benzínku. Dcera bohatého konzula Lilian Cossmann (Lilian Harvey) se brzy stane jejich "kmenovou zákaznicí", což nezůstane oslyšeno ani u jednoho ze srdcí mladých "podnikatelů"... Nezapomenutelný, veleúspěšný muzikál s čísly jako :"Ein Freund, ein guter Freund" či "Liebling, mein Herz lässt dich grüße". Já jsem byl zvědav především na svého oblíbence z let padesátých a šedesátých Heinze Rühmanna. I jako třicátník je výborný a zpívá mu to překvapivě dobře.(19.4.2005)

Vynikající anarchistický muzikál/opereta (resp. současně parodie na oba zmíněné žánry a jejich stereotypy: "Pořádná opereta přece potřebuje finále!") srovnatelný druhem humoru třeba s Clairovým Ať žije svoboda! Není divu, že šlo o jednu z nejúspěšnějších komedií Výmarské republiky a současně o jakýsi nedostižný komediální vzor tamtéž.(31.1.2012)

• - Premiéra byla 15. září 1930 v berlínském Gloria paláci. V roce 1937 byl film nacistickými úřady na dva roky zakázán. „Ein Freund, ein guter Freund.", přezpívali roku 1988 Böhsen Onkelz na své album "Kneipenterroristen". Benzinka na Lindenthaler Allee 42 v berlínském Zehlendorfu funguje dodnes, a jak říká majitel, prodal by ji jen idiot. (skipi)