Stalo se za bílého dne

• slovenský

Stalo sa za bieleho dňa

Krimi / Thriller

Západní Německo / Švýcarsko / Španělsko, 1958, 100 min

Pořád mi není moc jasné, proč je tak málo kriminálek a thrillerů z vesnického prostředí. Přitom kdejaký venkovský zchátralý domek a zapadlá horská putyka působí kolikrát více ponuře než špinavá městská zákoutí a zaplivaná nádraží. Na venkovské prostředí sází i dnes již klasický krimithriller "Stalo se za bílého dne", který jistě patří mezi ty nejtemnější v žánru (atmosférou mi hodně připomněl Schulhoffovy detektivky). Případ vraždy malého děvčátka je hrůzný i bez zbytečných detailů, zajímavě je vylíčet i policejní (duchaprostý tulák je podezřelým č. 1) a vesnický (svobodná matka a její dcera) dogmatismus a také fakt, že velkou roli v práci kriminalistů hraje náhoda. Sympatický a racionálně uvažující komisař (skvělý Heinz Rühmann), andělsky sympatické děvčátko a ukrutně slizký záporák (Gert Fröbe v životní roli, kdepak Goldfinger) jsou nosnou stránkou tohoto temného a nezapomenutelného příběhu, který však není klasickou detektivkou. Je to spíše příběh osamělého muže, který čelí ohavnému zločinu všemi dostupnými prostředky a uprostřed toho všeho touží najít kousek štěstí. 100%.(17.10.2010)

Aj na svoj vek prekvapivo dobre fungujúca zápletka. Veľká výhoda tejto detektívky (o trileri nemôže byť ani reči) je obeť, resp. obete v podobe malých dievčat, ktoré tomu dodávajú zaujímavú príchuť (a to nemám na mysli čokoládovú). Záver síce nie je to, čo by som od takéhoto námetu očakával, viackrát film postráda vierohodnejšiu logiku a dej je niekedy prílišne skratkovitý, napriek tomu je pútavý a po väčšinu času záživný.(31.10.2017)

Výborná detektivka, podstatnou část stopáže i řádně napínavá. Snese srovnání s o dekádu mladším českým klenotem Po stopách krve, který představuje v rámci tohoto subžánru naprostý vrchol. Heinz Rühmann i Gert Fröbe jako detektiv a vraždící bestie jsou víc než přesvědčiví. A geniálním, skoro až hororovým prvkem je ta dětská kresba... Závěr šlo asi vymakat malinko víc, ale vzhledem k datu vzniku je to i tak silný kafe.(15.9.2016)

Samozrejme, čas sa zastaviť nedá a aj Vajdov najslávnejší kus už dnes pôsobí značne naivne, od priebehu vyšetrovania, cez pokus o psychologický portrét vraha, až po detektívovu fintu. Mimo tento detail, ktorému sa nevyhne takmer žiadny starší film, je ale táto veľmi svižná a napínavá krimi filmársky na najvyššej možnej úrovni. Finálnych 20 minút parádne vygradovaných. Hlavný hrdina je sympatický a záporák správne odpudivý. Obaja hrajú umiernene, bez prehrávania tak typického pre vtedajších hercov. Zaslúžená klasika a milník krimi žánru.(19.1.2017)

Hodnocením nemyslím, že by byl film špatný. Možná z dnešního pohledu není tak dramatický a hlavně mně přišel trochu naivní. Myslím, že ve skutečnosti by k dopadení vraha takováto lest nestačila. Jako alternetivu rozhodně doporučím spíše film M od Fritze Langa s podobnou pointou, ale kvalitnější zápletkou.(28.8.2010)