Titanic

• Česko Titanic 3D (více)
USA, 1997, 194 min (Alternativní 187 min)

V dubnu 1912 vyrazila luxusní zaoceánská loď Titanic z Anglie na svou první, a bohužel i poslední plavbu. Své pasažéry ale do cíle cesty nikdy nedovezla – narazila na ledovec a klesla pod hladinu. Tím začalo drama největší námořní katastrofy v dějinách lidstva. V ledových vodách Atlantiku skončilo mnoho životů a osudů. Mezi nimi byla i jedna láska, která vlastně ani pořádně nezačala. Americký velkofilm v režii Jamese Camerona, oceněný jedenácti Oscary®, katapultoval mezi nejzářivější hvězdy Hollywoodu oba představitele hlavních rolí – Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria. (Cinemax)

Dudek

Pod slovem Titanic si nejdříve představím gargantuovský parník, o kterém se mluvilo jako o nepotopitelné lodi, a hned poté Cameronův velkofilm, který mě okouzlil převážně naprosto úžasnou prací s kamerou. Jenže pak si vzpomenu na to co jsem slyšel, když se loď vydala brázdit poprvé a naposledy (doufám že to nikdo nebude brát jako spoiler...) vody temného oceánu, byla to hudba Jamese Hornera, právě ta je nedílnou složkou snímku. Když totiž Titanic skončí, je to právě ona, která se vám ještě bude dlouho prohánět hlavou, existuje snad někdo kdo by neznal hlavní motiv filmu? Pochybuji... (Samozřejmě můžete namítat miliony Afričanů a malých dětí, ale... rozumíme si...). Cameron nám ani nenabízí nic co bychom nečekali, poutavou historickou katastrofu spojuje se smutným julioromeovským romantickým příběhem dvou lidí z odlišných kast, jejichž vztahu není přáno. Čím je tedy film tak silný? Cameron využívá silného potenciálu Shakespearova příběhu o Romeovi a Julii a zasazuje jej do prostředí, které není fantaskní, do prostředí s koncem, který všichni známe. Přestože se romantická rovina příběhu nenechává nijak ovlivňovat tou katastrofickou, spíše se od ní odpoutává, jsou spolu těsně spjaty. Titanic i zamilovaný pár procházejí stejnou cestou a mají stejný osud a to naprosto, bez slitování, o čemž se ale můžeme na vlastní oči přesvědčit až na úplném konci, v té části filmu, kde jsou již oba osudy zpečetěny... ()

Sarkastic

Tak předně je to kvalitní film. Avšak o počtu oskarů by se rozhodně dalo polemizovat. V každém případě fakt, že tento film zná určtiě mnoho uživatelů čsfd, už napovídá, že tu mluvíme o nezapomenutelném filmu. Leonardo DiCaprio splnil to, co měl, ale nepřidal nic navíc (narozdíl od Co žere Gilberta Grapea) a výkony ostatních herců (snad s vyjímkou Kate Winsletové) lze pominout. Ale rozhpodně je tu poutavý příběh, skvělá kamera, výprava a také výtečná hudba. Film bych si do top 10 nepřidal, ale musím hodnotit 5*. ()

Gilmour93

Cameronův snímek o luxusním zboží společnosti White Star Line s nízkou trvanlivostí budiž navždy synonymem pro velkofilm v tom dobrém i zlém slova smyslu. Zajímalo by mě, zdali za tím vším stál kalkul chladný jako voda severního Atlantiku, či jen touha převést na plátno nejznámější námořní neštěstí lidské historie. Každopádně pro milovníky romantických spektáklů sledovaných se zásobou papírových kapesníků pod paží je Titanic neodkladnou povinností. Pokud jste pouze milovník katastrofických filmů, nechte se v půlce vzbudit a provrníte zbytek blahem. Mimochodem, Leoš je tady tak sladký, že na konci, kdy se změní na jednu ze složek drinku whisky se sodou a ledem, jsem mu chtěl vrazit do řitního otvoru nějakou větší třísku z paluby Titanicu a slízat ho jak nanuk.. ()

Hal_Moore

Hodnocení typu "tohle je nejlepší film, který jsem viděl(a)" atd... jsou velmi často slýchané, ale já si myslím, že jsou hodně nadnesené pro tuhle love story o Winsletové a DiCapriovi. Lidé, pro které je tohle ten nejlepší film co viděli nejspíš moc filmů neviděli. Titanic má skvělé vizuální efekty, ale příběh je velice předvídatelný a charaktery velice slabé, nevýrazné, ničím nezajímavé pro průběh celého filmu. Jsou jakésik "neživé". Nejlepší film roku 1997 je samozřejmě L.A. Přísně Tajné a je ostuda, že nedostal více Oskarů. Ale takový je život. Ty skutečně nejlepší filmy jsou opravdu na Oskary "ne dost dobré". Viz například Vykoupení z věznice Shawshank (7 nominací, 0 Oskarů). ()

somnar

Monumentální a fascinující ve všech ohledech. Kromě 3D, které sice není tak zprzněné jako u Star Wars, do kolen z něj ale asi nikdo nepůjde. 100% ()

TheDarKnig

viva la Cameron. Takhle bravurně brát téma za témou a všechny je zpracovat tak dokonale a bezchybně, dokáže jedině on. Je to téměř neuvěřitelné, kolik kultovních filmů stvořil a k tomu i mnoho dalších, které se sice díky různým okolnostem kulty nestaly, ale kvalitativně na tom jsou často stejně. O Titanicu se říkají různé nepěkné věci, mnozí ho mají jen jako průměrný film, ale já říkám: tentokrát se akademie trefila a těší to o to víc, když to udělala tak monumetálně. 11 oscarů sice ještě dokázal remízovat Návrat krále o pár let později a Ben Hur o dost let dozadu, oba si je určitě zasloužily (Ben Hur více), ale faktem je, že to, že je dostal Jim, se cení nejvíce.. Dá se to tak trochu považovat za ocenění za ty všechny léta dokonalé práce, kterou uchvacoval lidi, ať už se svoji temnou vizí budoucnosti a atmosférou v Terminátorovi, přetvořením komorního temného Scottova Aliena na perfektní akční jízdu Aliens nebo vytvořením revolučních triků pro další akční nářez T2. A pak nesmíme zapomenout ani na vodní Propast, kde ukázal svoji fascinaci vodou.. A natáčení se v mnohém podobalo tomu v Titanicu. Nebudu tu nic konkrétního vypisovat, ale asi to bude nejlepší a největší zpracování nějaké historické udalosti v dějinách (mimo válku). Tak do všech podrobností propracovaný film se jen tak nevidí. A hlavní je, že hlavní herecký pár nedělá ostudu (stejně jako další zástupci, hlavně kapitán..) a Winslet zde ještě vypadá k světu.. Jako obvykle mi došli slova mnohem dříve než jsem chtěl, takže prostě a klasicky všem doporučuji ()

TeeAge

|| Scenár: James Cameron | Hudba: James Horner | Produkcia: James Cameron, Jon Landau | Distribúcia: Paramount Pictures (USA), 20th Century Fox (International) | Štúdio: 20th Century Fox, Paramount Pictures, Lightstorm Entertainment | Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 1,843,201,268 $ || ()

Aluska88

Velkolepá, výpravná romance, blockbuster, který se zapsal novou kapitolou do filmové historie. Velkofilm, který přepisoval dějiny:) Snad nejznámější tragický příběh lásky na filmovém plátně v podání klasických Hollywoodských postupů. Spojení nenaplněné love story, výpravy, triků a hudby, na pozadí největší lodní katastrofy. Nemluvě o dokonale provedeném Titaniku, na kterém si dal James Cameron skutečně záležet. Dokonce i příbory do detailů "okopíroval" od původních. Samozřejmě je toho nespočetně, ti, co se o Titanik zajímají, tak vědí. Takže ***** za tu legendární, nádhernou a nepotopitelnou loď, za její ohromující a nepřekonatelné zpracování, za excelentně k sobě padnoucího sexy mladého Leonarda DiCapria a nádhernou Kate Winslet a za magickou, krásnou a neobyčejně působivou hudbu v podání Jamese Hornera, při které mě pokaždé mrazí. A v neposlední řadě též za fascinující technickou i vizuální stránku. Titaniky jsou jen dva. Ten opravdový, ležící ve tmě na dně Atlantického oceánu a který známe jen z obrázků a dokumentů, a ten Cameronův. A jeho nezměrný kus tvrdé filmařiny a perfekcionismu, který do svého životního díla vložil. On ji znovu oživil. Díky němu se můžeme kochat na tuto krásnou loď a poznáme tak, čím pro lidi byla. Co znamenala pro tehdejší dobu a co znamená dnes. Postavy, které na něm skutečně cestovaly: Thomas Andrews, Bruce Ismay, Straussovi, John Jacob Astor, Benjamin Guggenheim, Molly Brown. Posádka: Lightoller, Murdoch, kapitán Smith. Lodní orchestr. To vše jsou osoby, které se staly legendami díky jedné noci. Zde jsou to sice vedlejší, ale pro film neméně důležité postavy, které by tady rozhodně chyběly. Fenomenální postavy slizkého hajzla Caledona Hockleyho (pravděpodobně životní role Billyho Zanea:) a jeho komorníka s "pohřebním výrazem" Lovejoye (skvělý David Warner). I ve filmu skončí Titanic tak, jako před více, než sto lety. Jako Cameronův snímek se však nepotopil, šťastně doplul až do konce a zakotvil jako jeden z nejlepších, nejslavnějších a nezapomenutelných snímků světové kinematografie. A to nejen komerčně. Zpracování jeho plavby a hlavně oné osudné noci zřejmě už nikdo nepřekoná. Titanic byl symbolem roku 1912 a varováním do budoucích let. Tento filmový byl symbolem roku 1997 a nespočetně mnoha let, které přijdou poté. Žádná jiná loď se ve své velikosti, významu a legendě nikdy k Titaniku nedokáže byť jen přiblížit. A žádný film se nevyrovná tomuto Cameronovu kolosálnímu zpracování. Tím vším, co tento parník byl, tak tím vším je i tento film. A je opravdu nepotopitelný. White Star Line. Southampton. Mávající lidé. Honosně oblečení boháči a chudí pasažéři třetí třídy. Schodiště s andělíčkem, skleněná kopule, křišťálový lustr. Hlídka ve strážní věži (LEDOVEC! PŘÍMO PŘED NÁMI!), Murdoch na přídi lodi, která se neúprosně přibližuje ke své zkáze (DĚLEJ, OBRAŤ SE, DĚLEJ!), chlapík ve strojovně, právě si dávající polévku (ZPĚTNÝ CHOD!), topiči v kotelně prchající pryč (ZAVŘETE REGULÁTORY, ZAVŘETE JE!), obrovské komíny padající do ledové vody, kapitán Smith na můstku, Thomas Andrews naposled nastavující hodiny, vztyčená loď, tyčící se do nebes jako hrozba, lámající se na dvě části. Parník padající na dno a zarývající se do bahna. Davy lidí v ledové vodě, čekající na záchranu, která nepřišla. Východ slunce, klidná hladina, odnášející na svých vlnách pár záchranných člunů (NEZBÝVALO NÁM NIC, NEŽ ČEKAT). Jack a Rose, setkání na zádi (JESTLI SKOČÍTE, BUDU MUSET SKOČIT ZA VÁMI), malba, okamžik na přídi (JÁ LETÍM, JACKU), romance v podpalubí a konečný slib. Toto vše a spousta dalších nezapomenutelných momentů a dialogů, které zná spousta fanoušku nazpaměť, dělají Titanic tím, čím je. Tímto snímkem se mu dostalo té nejvyšší a nejdokonalejší pocty, jaké mohlo. Ve významu, obrovitosti a symbolice. Na závěr musím ještě vyzdvihnout excelentní český dabing, především Michala Jagelku a Jitku Ježkovou. Bez jejího sametového hlasu si možná spousta z nás neumí postavu Rose ani představit. "Tyhlety malby prstem, byly to vyhozené peníze." - "Já na rozdíl od Cala nějaký umělecký vkus mám. Jsou nádherné, úplně jako ze sna. Pravdivé, ale nelogické." - "Kdo to maloval?" - "Nějaký Picasso." - "Nějaký Picasso, z něj nic nebude, to mi věř.":), "Znáte doktora Freuda, pane Ismayi? Jeho trefné názory na muže zaujaté velikostí by Vás mohly zajímat...", "Potopit se nemůže." - "Je ze železa, pane, ujišťuji Vás, že může. A potopí se, to je matematická jistota.", "Myslím, že se na první stránky dostanete, pane Ismayi.", "Pane Andrewsi, viděla jsem ten ledovec, a vidím Vám to na očích, řekněte mi pravdu..." () (méně) (více)

genetique

Nepamätám si film, keď po skončení revalo, ozaj revalo celé kino! Cameron vie hrať aj na city, to od neho každý nečakal, no na to aby na city nadviazal, potreboval zbytočne dlhé tri hodiny! Veľmi profesionálne je pozadie celej situácie okolo potopenia Titanicu! Samozrejme okrem toho skvelo spracované potopenie a celková katastrofa, drsné existenciálne situácie, keď sú ľudia za záchranu seba samého schopní obetovať čokoľvek sa divákovi dostane aj plno tragicky smutnej romantiky! Ale cez to všetko je to až príliš prehnané! 80%. ()

Hakha

James Cameron zde předvádí mnoho režisérského umění. Vynikající výprava, která nás nenásilně provede celou lodí s dobrým soundtrackem. Scény se zaplavující se lodí jsou ohromující, až jsem z televize cítil chlad a napětí jaké museli prožívat lidé z Titanicu. Mnoho výborných efektů, vynikající příběh a herci. I přes některé mouchy, které film má je super a právem si zaslouží plné hodnocení.... ()

LihO

Keď som prvý krát videl scénu, kde sa loď už potápa a sláčikové kvarteto si hrá ďalej, tak mi prešiel mráz po chrbte. Ten film má všetko, čo by správny film mal mať... príbeh, scenár, hudba.. proste krása. ()

Eliott

Film jsem viděl poprvé před lety a je až neuvěřitelné jak zkreslený pohled jsem na něj až do teď měl. Titanic je nebývale dobře vypracovaný katastrofický film založený na skutečné události. Je zde prakticky vše co by si mohl divák přát a víc. Mé druhé shlédnutí tohoto díla mne ohromilo. ()

Arachneuss

Spolu s trilogií Pán Prstenů (+ Avatar), je Titanic učebnicová ukázka velkofilmu. Krásné kladné postavy, záporné postavy co zas tak krásné nejsou, láska, obrovské davové scény a obrovské digitální triky. To vše jako součást epického příběhu. ()

hellstruck

Když skočíš,já taky.. Nezapomenutelný filmový zážitek,prostě klasika.Myslím,že Avatar se téhle romantice nikdy ani zdaleka nevyrovná.Plavba na nepotopitelném Titanicu baví a dojme i po stopadesátém shlédnutí a to zřejmě mluví za vše.(Mimochodem,škoda,že si Kate ty rudé vlasy nenechala) ()

berg.12

Pro mnohé kýčovitý romantický snímek na pozadí velké katastrofy, pro mě skvělý katastrofický film s vedlejším milostným motivem. Pro mnohé prachsprostá komerce, já si myslím, že tohle téma by nezávislý režisér s ruční kamerou zpracoval asi těžko. Obecné filmové povědomí mě u tohohle filmu zcela míjí a vůbec mi tak nebrání abych si tuhle dokonalou a do detailů propracovanou filmařinu skvěle užil. ()

Le_Chuck

Veľkolepý spektrál, ktorý zaručene uhasí chuť po osudovej romantike, či katastrofickej chuťovke. DiCaprio a Kate sú prakticky dokonalá dvojica a ich chémia (aj herectvo) iskrí o sto-6. Cameron prepisuje dejiny. Znova. 80% ()

kitano

Tipicky priklad toho, ze aj ked filmu prakticky nieje co vycitat, zanechal ma absolutne nedotknutym. Chladna dokonalost. (6/10) ()

Spiker01

Dlouho jsem odolával, ale ne dostatečně. Druhý nejvýdělečnější film všech dob jsem si prostě nechat ujít nemohl (V dětství jsem těch 180+ minut nejspíš nikdy nezvládl celé). Tento nadmíru přeslazený romantický příběh skloubený s obrovskou tragédií pojmul Cameron po svém a udělal po své výborně. Výkony herců snad netřeba zmiňovat, z mladého Leonarda udělal tato role superhvězdu, vím to z vlastní zkušenosti. Ta písnička mě straší ve snech už pěkných pár let, stejně jako nádherná Kate Winslet...I po 23ti letech funguje90% ()

Kaka

Vidět Titanic znovu po tolika letech, v remastrované verzi 4K a 3D je skutecně senzuální zážitek. O to víc když si při sledování tohoto 25 starého opusu uvědomíte, že lepší film letos bude v kinech těžko k vidění. ____ Titanic rezonuje ještě intenzivněji, když před jeho projekcí jdou trailery na Quantumanie, paralelní vesmíry, digifesty všeho druhu. Zkrátka recykláty, při kterých buď práská hlava a nebo ušní bubínky. Jakmile se ale po 20ti minutách trailerového pekla rozehraje ta stará známá tklivá melodie a naběhne černobílé „staré“ intro se siluetou lodi, je ruka v rukávě. Za 20 vteřin vyprodukuje Cameron na dvou střihách víc emocí, než všechny ty budoucí superkomiksovky dohromady. Titanic je oslava a pocta moderní filmařině. Etalon kinematografie. Ohromí svou dechberoucí křehkostí, starosvětskou moudrostí, paletou ikonických scén i kolosální epikou. Vrchol světového filmu a po zásluze jeden z nejlepších kousků všech dob. Jeden z mála, který přestal stárnout. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara