Pohrobek

Páter Brown (Heinz Rühmann ), duchovní správce malé irské obce, trpí slabostí pro kriminální romány. To by jeho představeným ani policii nijak nevadilo, kdyby jen ctihodný otec nevyužil každé příležitosti, aby svého koníčka uplatnil v "praxi". Jedna taková se naskýtá, když je kdosi zabit právě během bohoslužby a právě před kostelem... Heinz Rühmann a jeho verze postavy Aleca Guinnesse z filmu Father Brown. ()

Willy Kufalt

To by západní Němci v 60. letech asi vážně nenatočili žádnou detektivku, kdyby neměli možnost opět sáhnout po osvědčené anglické předloze. :o) Pokud vybraný příběh výjimečně nepochází z dílny Edgara Wallace, tak je to pro změnu G. K. Chesterton a jeho Páter Brown, v té době známý i díky úspěšnému filmu s Alecem Guinessem. Ten jsem neviděl, či-li srovnávat zatím nemůžu, ale Heinz Rühmann se mi coby „Černá ovce“ – svérázný farář a svědek série záhadných vražd, který pravidelně proti vůli vyšetřujícího inspektora fušuje do kriminalistického řemesla – líbil hodně. K mému velmi pozitivnímu dojmu z černobílé detektivky v klasickém provedení přispěla i výborná atmosféra mnoha scén, působivý Böttcherův ústřední hudební motiv a v neposlední řadě i po celý čas díky hlavní postavě přítomný humor a nadhled. Příjemná postarší oddechovka, u které je často využívané klišé „takové filmy se již dnes netočí“ určitě na místě. [75%] ()