Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Will Andersen (John Wayne) je stárnoucí rančer, který se náhle ocitl ve složité situaci. Právě, když potřebuje hnát dobytek do města, mu jeho honáci sdělí, že dávají výpověď. V horách se totiž našlo zlato a oni by nechtěli být poslední, kdo se k nalezištím dostane. Sehnat nové honáky je v této situaci vyloučeno, a tak Andersen na radu svého přítele navštíví místní školu, kde najme skupinu chlapců, kteří mu mají se stádem pomoci. Putování plné psychicky i fyzicky náročných situací z malých kovbojů postupně udělá skutečné kovboje... (Historik)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (32)

monolog 

všechny recenze uživatele

Nezvyklý western, jehož hrdiny nejsou sveřepí honáci, ale chlapci, kteří se sveřepými honáky teprve stanou. Scénář možná na některých místech skřípe, jenže to je v tomto případě zanedbatelné. Wayneovi role otcovského zestárlého předáka Železné zadnice sedí jako šitá na míru a taky je to vidět. Většina kluků hraje fakt dobře (ne jak děti u nás dnes) a hlavní padouch Bruce Dern byl vždycky parchant (tedy aspoň pro mě) a tím tenhle snímek jenom získává. Pravda, finální přestřelka, kdy tlupa ratolestí rozstřílí o nic menší tlupu pistolníků a rváčů na cucky je trošku přehnaná (nehledě už na jemně syrovější průběh), ale svým způsobem do filmu sedí. Proč? Hlavním tématem je totiž přeměna ušmudlaných bojácných písklat na tvrdé silné muže, kteří vyrvali Ameriku z prachu prérií, jak se říká. Tahle krátká cesta jim dala do budoucího života mnohem víc, než celých předchozích třináct let. Roscoe Browne jako černý kuchař už jen dotváří příjemnou atmosféru, která se sice v drama změní jen dvakrát, ale zato fatálně. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Až do chvíle, kdy ve filmu zemře důležitá postava (nechci spoilerovat, ovšem po zhlédnutí bude každému divákovi jasné, kterou jsem myslel), se mi Malí kovbojové zdáli na 5*. Poté mi už snímek přišel poměrně přitažený za vlasy, avšak pod 4* nemohu s hodnocením jít díky skvělé hudbě, vynikajícímu Johnu Wayneovi - souhlasím s kritikem Rexem Reedem, že tu podal jeden ze svých nejlepších výkonů - dále díky příjemnému prostředí, dávce napětí a humoru, ale také některým vedlejším postavám - kuchaři Nightingerovi, hlavnímu záporňákovi či Cimarronovi. ()

Reklama

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Mám z tohoto filmu velmi smíšené pocity. Na jednu stranu charismatický rančer dědek John Wayne a k němu překvapivě výborně zahraný černý kuchař Roscoe Browne; zajímavý a napínavý děj, neotřelý námět s partou honáků ve věku 13 -15 let a s tím spojené filmově i pocitově vděčné situace. Zajímavě je natočen začátek filmu - např. scéna s čárou na tabuli, výběrové řízení formou rodea, starý černoch ubytovaný mezi mladými bělošskými kluky, scéna s kolující láhvi whisky... Ale když už to vypadá na humornou chvilku, přijde nemilosrdný střih. Některé scény jsou až odfláknuté - topení chlapce v řece se dalo podle nájezdů kamery očekávat asi minutu před tím, než se mladému kovboji konečně podařilo z koně spadnout, a hned jako zázrakem se zjevuje cizí zachránce, zatímco všichni "domácí" kovbojové jsou slepí, hluší a neschopní. Obdobně je tomu při pouze náznakem natočené nehodě ušlapání chlapce stádem, zatímco cestou k nehodě je kamerou přímo štván za doprovodu opakovaného varování úzkostným hlasem kamaráda. Vrchol absurdit přijde při koncovém zúčtování s partou zločinců - najednou jsou z holobradých mladíčků všeho schopní neprůstřelní cyničtí ostrostřelci na způsob Sedmi statečných, ale pistoli používající prvně v životě. Kdo někdy z pistole střílel, pochopí... Chlapci se otrle pomstí i hlavnímu padouchovi, ale nakonec se díky chybějícímu záběru musíme jen domýšlet, jak to s ním asi dopadlo. Příjemný western, který můžete vidět bez náznaku nudy, bude Vám při něm pocitově dost dobře, ale bohužel musíte občas vypnout mozek. Trailer:http://www.youtube.com/watch?v=Gqmy20jx5MQ ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Malí Kovbojové jsou podivně rozkolísaný western - na jednu stranu typicky klukovsky výchovný a moc se s ničím nemazlící, na druhou "rodinně" naivní. Na jednu dopředu jasný, na druhou obsahující opravdu nečekaný moment (který je de facto kusem filmové historie;)). Paradoxně si kromě toho momentu pamatuju už jen předlynčovací promluvu Roscoea Lee Brownea... Takže v zásadě je to na hraně nadprůměru - 70%. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Stárnoucí honák si najme jedenáct chlapců k přepravě dobytka na trh přes celé státy. John Wayne je v hlavní roli rančera Willa Andersona standartně skvělý, i když závěrečné zúčtování s bandity, vedené brutálním Dlouhým vlasem (skvělý Bruce Dern, známý herec epizodních westernových rolí) přenechává na chlapcích, ze kterých dlouhá a těžká cesta udělala muže. Velmi potěšil i Roscoe Lee Browne v roli černého kuchaře Nightingera. Na úrovni western, řekl bych pro mládež. 75%. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (6)

  • Filmový kritik Rex Reed napsal: "Jako by se v Malých kovbojích spojily všechny síly, které Johna Waynea činily dominantní osobností i velkou filmovou hvězdou. Ten starý mizera umí hrát." (cheyene)
  • Robert Carradine v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • "Netradiční a úchvatné. Dobře zahrané a krásně natočené." Právě tohle napsal o filmu Geoff Andrew z Time Out Film Guide. (cheyene)

Reklama

Reklama