poster

Malí kovbojové

 • USA

  Cowboys, The

Western / Drama

USA, 1972, 128 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • RHK
  ***

  Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Mám z tohoto filmu velmi smíšené pocity. Na jednu stranu charismatický rančer dědek John Wayne a k němu překvapivě výborně zahraný černý kuchař Roscoe Browne; zajímavý a napínavý děj, neotřelý námět s partou honáků ve věku 13 -15 let a s tím spojené filmově i pocitově vděčné situace. Zajímavě je natočen začátek filmu - např. scéna s čárou na tabuli, výběrové řízení formou rodea, starý černoch ubytovaný mezi mladými bělošskými kluky, scéna s kolující láhvi whisky... Ale když už to vypadá na humornou chvilku, přijde nemilosrdný střih. Některé scény jsou až odfláknuté - topení chlapce v řece se dalo podle nájezdů kamery očekávat asi minutu před tím, než se mladému kovboji konečně podařilo z koně spadnout, a hned jako zázrakem se zjevuje cizí zachránce, zatímco všichni "domácí" kovbojové jsou slepí, hluší a neschopní. Obdobně je tomu při pouze náznakem natočené nehodě ušlapání chlapce stádem, zatímco cestou k nehodě je kamerou přímo štván za doprovodu opakovaného varování úzkostným hlasem kamaráda. Vrchol absurdit přijde při koncovém zúčtování s partou zločinců - najednou jsou z holobradých mladíčků všeho schopní neprůstřelní cyničtí ostrostřelci na způsob Sedmi statečných, ale pistoli používající prvně v životě. Kdo někdy z pistole střílel, pochopí... Chlapci se otrle pomstí i hlavnímu padouchovi, ale nakonec se díky chybějícímu záběru musíme jen domýšlet, jak to s ním asi dopadlo. Příjemný western, který můžete vidět bez náznaku nudy, bude Vám při něm pocitově dost dobře, ale bohužel musíte občas vypnout mozek. Trailer:http://www.youtube.com/watch?v=Gqmy20jx5MQ(22.2.2009)

 • Historik
  ****

  Myslím, že je to film, který potřebuje vstřícného diváka. Není to tak úplně normální western, je to western pro mládež, jak už tu bylo řečeno. A ten konec, kdy kluci vystřílejí bandu padouchů jako by to dělali denně, to je hodně neuvěřitelná scéna. Ale jak jsem říkal, když se najde vstřícný divák...(28.1.2007)

 • Gemini
  ****

  Malí Kovbojové jsou podivně rozkolísaný western - na jednu stranu typicky klukovsky výchovný a moc se s ničím nemazlící, na druhou "rodinně" naivní. Na jednu dopředu jasný, na druhou obsahující opravdu nečekaný moment (který je de facto kusem filmové historie;)). Paradoxně si kromě toho momentu pamatuju už jen předlynčovací promluvu Roscoea Lee Brownea... Takže v zásadě je to na hraně nadprůměru - 70%.(18.1.2014)

 • cheyene
  ****

  Až do chvíle, kdy ve filmu zemře důležitá postava (nechci spoilerovat, ovšem po zhlédnutí bude každému divákovi jasné, kterou jsem myslel), se mi Malí kovbojové zdáli na 5*. Poté mi už snímek přišel poměrně přitažený za vlasy, avšak pod 4* nemohu s hodnocením jít díky skvělé hudbě, vynikajícímu Johnu Wayneovi - souhlasím s kritikem Rexem Reedem, že tu podal jeden ze svých nejlepších výkonů - dále díky příjemnému prostředí, dávce napětí a humoru, ale také některým vedlejším postavám - kuchaři Nightingerovi, hlavnímu záporňákovi či Cimarronovi.(26.12.2013)

 • sud
  ****

  Stárnoucí honák si najme jedenáct chlapců k přepravě dobytka na trh přes celé státy. John Wayne je v hlavní roli rančera Willa Andersona standartně skvělý, i když závěrečné zúčtování s bandity, vedené brutálním Dlouhým vlasem (skvělý Bruce Dern, známý herec epizodních westernových rolí) přenechává na chlapcích, ze kterých dlouhá a těžká cesta udělala muže. Velmi potěšil i Roscoe Lee Browne v roli černého kuchaře Nightingera. Na úrovni western, řekl bych pro mládež. 75%.(31.7.2006)

 • - Robert Carradine v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

 • - "Netradiční a úchvatné. Dobře zahrané a krásně natočené." Právě tohle napsal o filmu Geoff Andrew z Time Out Film Guide. (cheyene)

 • - Filmový kritik Rex Reed napsal: "Jako by se v Malých kovbojích spojily všechny síly, které Johna Waynea činily dominantní osobností i velkou filmovou hvězdou. Ten starý mizera umí hrát." (cheyene)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace