Malí kovbojové

Cowboys, The

Western / Drama

USA, 1972, 128 min

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Mám z tohoto filmu velmi smíšené pocity. Na jednu stranu charismatický rančer dědek John Wayne a k němu překvapivě výborně zahraný černý kuchař Roscoe Browne; zajímavý a napínavý děj, neotřelý námět s partou honáků ve věku 13 -15 let a s tím spojené filmově i pocitově vděčné situace. Zajímavě je natočen začátek filmu - např. scéna s čárou na tabuli, výběrové řízení formou rodea, starý černoch ubytovaný mezi mladými bělošskými kluky, scéna s kolující láhvi whisky... Ale když už to vypadá na humornou chvilku, přijde nemilosrdný střih. Některé scény jsou až odfláknuté - topení chlapce v řece se dalo podle nájezdů kamery očekávat asi minutu před tím, než se mladému kovboji konečně podařilo z koně spadnout, a hned jako zázrakem se zjevuje cizí zachránce, zatímco všichni "domácí" kovbojové jsou slepí, hluší a neschopní. Obdobně je tomu při pouze náznakem natočené nehodě ušlapání chlapce stádem, zatímco cestou k nehodě je kamerou přímo štván za doprovodu opakovaného varování úzkostným hlasem kamaráda. Vrchol absurdit přijde při koncovém zúčtování s partou zločinců - najednou jsou z holobradých mladíčků všeho schopní neprůstřelní cyničtí ostrostřelci na způsob Sedmi statečných, ale pistoli používající prvně v životě. Kdo někdy z pistole střílel, pochopí... Chlapci se otrle pomstí i hlavnímu padouchovi, ale nakonec se díky chybějícímu záběru musíme jen domýšlet, jak to s ním asi dopadlo. Příjemný western, který můžete vidět bez náznaku nudy, bude Vám při něm pocitově dost dobře, ale bohužel musíte občas vypnout mozek. Trailer:http://www.youtube.com/watch?v=Gqmy20jx5MQ(22.2.2009)

Myslím, že je to film, který potřebuje vstřícného diváka. Není to tak úplně normální western, je to western pro mládež, jak už tu bylo řečeno. A ten konec, kdy kluci vystřílejí bandu padouchů jako by to dělali denně, to je hodně neuvěřitelná scéna. Ale jak jsem říkal, když se najde vstřícný divák...(28.1.2007)

Malí Kovbojové jsou podivně rozkolísaný western - na jednu stranu typicky klukovsky výchovný a moc se s ničím nemazlící, na druhou "rodinně" naivní. Na jednu dopředu jasný, na druhou obsahující opravdu nečekaný moment (který je de facto kusem filmové historie;)). Paradoxně si kromě toho momentu pamatuju už jen předlynčovací promluvu Roscoea Lee Brownea... Takže v zásadě je to na hraně nadprůměru - 70%.(18.1.2014)

Až do chvíle, kdy ve filmu zemře důležitá postava (nechci spoilerovat, ovšem po zhlédnutí bude každému divákovi jasné, kterou jsem myslel), se mi Malí kovbojové zdáli na 5*. Poté mi už snímek přišel poměrně přitažený za vlasy, avšak pod 4* nemohu s hodnocením jít díky skvělé hudbě, vynikajícímu Johnu Wayneovi - souhlasím s kritikem Rexem Reedem, že tu podal jeden ze svých nejlepších výkonů - dále díky příjemnému prostředí, dávce napětí a humoru, ale také některým vedlejším postavám - kuchaři Nightingerovi, hlavnímu záporňákovi či Cimarronovi.(26.12.2013)

Stárnoucí honák si najme jedenáct chlapců k přepravě dobytka na trh přes celé státy. John Wayne je v hlavní roli rančera Willa Andersona standartně skvělý, i když závěrečné zúčtování s bandity, vedené brutálním Dlouhým vlasem (skvělý Bruce Dern, známý herec epizodních westernových rolí) přenechává na chlapcích, ze kterých dlouhá a těžká cesta udělala muže. Velmi potěšil i Roscoe Lee Browne v roli černého kuchaře Nightingera. Na úrovni western, řekl bych pro mládež. 75%.(31.7.2006)

• - Robert Carradine v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - "Netradiční a úchvatné. Dobře zahrané a krásně natočené." Právě tohle napsal o filmu Geoff Andrew z Time Out Film Guide. (cheyene)

• - Filmový kritik Rex Reed napsal: "Jako by se v Malých kovbojích spojily všechny síly, které Johna Waynea činily dominantní osobností i velkou filmovou hvězdou. Ten starý mizera umí hrát." (cheyene)