Malí kovbojové

• Austrálie

• Kanada

Western / Drama

USA, 1972, 128 min

Až do chvíle, kdy ve filmu zemře důležitá postava (nechci spoilerovat, ovšem po zhlédnutí bude každému divákovi jasné, kterou jsem myslel), se mi Malí kovbojové zdáli na 5*. Poté mi už snímek přišel poměrně přitažený za vlasy, avšak pod 4* nemohu s hodnocením jít díky skvělé hudbě, vynikajícímu Johnu Wayneovi - souhlasím s kritikem Rexem Reedem, že tu podal jeden ze svých nejlepších výkonů - dále díky příjemnému prostředí, dávce napětí a humoru, ale také některým vedlejším postavám - kuchaři Nightingerovi, hlavnímu záporňákovi či Cimarronovi.(26.12.2013)

John Wayne je legenda, která natočila více jak 170 filmů, ale jak to tak pokaždé bývá, každá legenda se musí nějak rozloučit. Myslím si, že snímek "Malí kovbojové" by byl dokonalým zakončením jeho kariéry, ale přece jen natočil ještě dalších šest filmů, mimo jiné se vrátil i k postavě Roostera Cogburna, kterou poprvé ztvárnil ve snímku "Maršál". "Malí kovbojové" jsou však dokonalou ukázkou toho, jak by mohl vypadat odchod člověka, který pro western, alespoň ten americký, znamenal vlastně všechno. Bez něj by tu nebyl prototyp čestného muže, bez něj by tu nebyl člověk, ke kterému mohou vzhlížet generace. Jenže každý stárne. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/mali-kovbojove-1972-70.html(9.4.2013)

Starnuci Rancer John Wayne /Rio Bravo, Red River/ sa prave dozvedel, ze sa mu sluzobnictvo rozutekalo kade -tade, lebo v najblizsich horach bolo objavene zlato, a tak si chcu prist na svoje. Naraz sa ocitol s obrovskym stadom dobytka sam, a sam ho logicky nedokaze zvladnut. Preto potrebuje najst si kovbojov, ktorych mu poskytne miestna skola. Film je potom o zaucani mladych kovbojov, a o tom, ako z nich spravit spravnych ludi. John wayne v roli drsnaka a spravnaka je fajn, detski herci sa snazia, takze som spokojny. Trochu krivala rezia Marka Rydella, lebo miestami sa mi z´dalo, ze si nevie s niektorymi scenami rady. Napokon ale tolerancia musi byt. Takze slusny western o mladezi a pre mladez. 76 %(6.9.2014)

Malí Kovbojové jsou podivně rozkolísaný western - na jednu stranu typicky klukovsky výchovný a moc se s ničím nemazlící, na druhou "rodinně" naivní. Na jednu dopředu jasný, na druhou obsahující opravdu nečekaný moment (který je de facto kusem filmové historie;)). Paradoxně si kromě toho momentu pamatuju už jen předlynčovací promluvu Roscoea Lee Brownea... Takže v zásadě je to na hraně nadprůměru - 70%.(18.1.2014)

Stárnoucí honák si najme jedenáct chlapců k přepravě dobytka na trh přes celé státy. John Wayne je v hlavní roli rančera Willa Andersona standartně skvělý, i když závěrečné zúčtování s bandity, vedené brutálním Dlouhým vlasem (skvělý Bruce Dern, známý herec epizodních westernových rolí) přenechává na chlapcích, ze kterých dlouhá a těžká cesta udělala muže. Velmi potěšil i Roscoe Lee Browne v roli černého kuchaře Nightingera. Na úrovni western, řekl bych pro mládež. 75%.(31.7.2006)

• - Filmový kritik Rex Reed napsal: "Jako by se v Malých kovbojích spojily všechny síly, které Johna Waynea činily dominantní osobností i velkou filmovou hvězdou. Ten starý mizera umí hrát." (cheyene)

• - "Netradiční a úchvatné. Dobře zahrané a krásně natočené." Právě tohle napsal o filmu Geoff Andrew z Time Out Film Guide. (cheyene)

• - Robert Carradine v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)