Biskup Michal Buzalka

(TV film)

Autorský dokumentárny film režiséra Mareka Poláčka o prvom slovenskom vojenskom ordinárovi a biskupovi Mons. Michalovi Buzalkovi... Počas druhej svetovej vojny bol Michal Buzalka vojenským biskupom, čo komunistická moc zneužila ako zámienku k obvineniu z kolaborácie. V roku 1951 ho v bábkovom procese proti trom katolíckym biskupom odsúdili za vojenskú zradu, velezradu a špionáž pre Vatikán. Nový dokumentárny koprodukčný film RTVS zhodnocuje vyše dvadsaťročný historický výskum, ako aj najnovšie poznatky z bádania vo Vatikánskych archívoch. Približuje príbeh kňaza, ktorý prešiel vrcholiacou maďarizáciou a po rozpade Uhorska zažil besnenie boľševizmu. (RTVS)

Arsenal83

Chronicky známa trojica komunistami pranierovaných slovenských vlasteneckých kňazov: Vojtaššák, Gojdič a Buzalka. Pritom Buzalka z nich dostáva najmenší priestor, preto si tento medailón konečne zaslúžil. Zažil besnenie boľševizmu, dokument ale dobre odhaľuje, aké nespravodlivé a nezvládnuté boli stránky jeho politického procesu. Mohol ujsť, no neušiel a dôvodom bola jeho viera: „Nič som zlé neurobil, pred kým som mal utekať? Pán Ježiš trpel za mňa, prečo by som ja nemohol trpieť preňho?“ ()