Strážci paměti

všechny plakáty

Ruské sdružení Memorial od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. Za více než 30 let své práce dalo dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. Ruské soudy na konci roku 2021 zlikvidovaly zastřešující organizaci a několik dalších poboček Memorialu. Po ruském útoku na Ukrajinu se situace vyhrotila a mnohým jeho pracovníkům hrozí perzekuce. Co bude Memorial dělat dál? A jak s tím souvisí Česká republika? (ČSFD.cz)

Marze

Dokument o statečných lidech. Je s podivem, proč se v současném Rusku stále nejsou schopni vyrovnat se svou krvavou historií Gulagů, jimiž prošlo 20 milionů jejich obyvatel. Naše země vždy byla mezi dvěma mlýnskými kameny západem a východem. Nyní se k nám z USA a západu tlačí ideologie multikulturalismu. Jak říkal na jedné loňské přednášce Václav Cílek, vypadá to tak, že se Evropa jednou rozdělí na západní a východní impérium. V západním bude barevné obyvatelstvo, některá města budou bezpečná a některá k životu nebezpečná. Ve východním imperiu budou bílí původní obyvatelé Evropy se svou kulturou a bude ze západního pohledu rasistické. A dodal, že my se zatím nacházíme v té lepší části. Je dobře, že s ministerstvem byl zaveden systém vydávání rychlých víz pro uprchlíky z hnutí Paměti národa. Na druhé straně je třeba se bránit proti  migrantům z kmenových společenství z jihu o nichž nikdo nic neví co jsou zač a přesto jsou ve statisících pouštění do západní Evropy. Jak nám jednou na přednášce kriminologie říkala bývalá ministrině Válkově, v eU se niní toulá dva miliony migrantů, kteří byli různě vyhoštěni a nikdo neví, kde jsou. Dokument je ke shlédnutí na Dafilms.cz ()