Bílá hříva

White Mane

Drama / Rodinný

Francie, 1953, 47 min

Georges Alepée

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $520,000(7.6.2010)

::::::::::::::::::::. Tady je přesný důkaz toho, že nepotřebujte k tomu, abyste natočili krásný film žádný geniální nápad, který tady ještě nebyl, ale že stačí jen pouhý cit pro umění a vychutnat si každický záběr, který natočíte. :::::::::::::::::::::::::(5.5.2009)

• ripo

Středometrážní film mladého režiséra Alberta Lamorisse „Bílá hříva" měl na loňském filmovém festivalu v Cannes velký ohlas u filmových kritiků — větší než většina tam uvedených dlouhých hraných filmů. Vysoké umělecké kvality tohoto díla byly zdůrazněny nejenom tím, že bylo oceněno jednou z hlavních festivalových cen, ale krátce na to mu byla přiznána i Cena francouzských kritiků (Cena Jeana Viga) za nejlepší dílo průkopnických hodnot. Film „Bílá hříva" je básnicky viděným dokumentem o lidech a koních a o jejich vzájemném soužití na širokých pláních francouzské přímořské provincie. Vzájemné vztahy jsou v tomto filmu velmi šťastnou formou zúženy na vztah koně k dítěti a děj je založen na živelné touze po svobodě a volnosti. Filmový přehled 25/1955(19.9.2009)

Tak jednoduché a přitom tak nádherné... Z každého záběru je vidět Lamorisseova fascinace dokumentovat touhu po volnosti, svobodě a souznění s přírodou.(10.3.2009)

Rozpočet tvořilo zřejmě pár franků a kusanec srdce pana režiséra.(2.7.2013)

Filmová poetika! Dnes by film už tak realisticky (souboj dvou hřebců, chlapec, který se bez sedla řítí na koni tryskem, honění králíka) nevytvořili. Malé dítě, které si hraje se želvou.(15.8.2012)

Nádherný poetický a takřka "westernový" příběh o chlapci a koni. Nevědět, že příběh je z Camargue, klidně bych si někdy tipoval americko-mexické pohraničí. Naštěstí není tento film takové citové vydíradlo, jak bývají hollywoodské šlaky s dětmi a zvířaty (viz Zaříkávač koní) . Je vidět, že opravdu dobrý film si vystačí s obrazy a hudbou, slovem šetří.(29.1.2012)

Kdo by se nechtěl po tomhle filmu podívat na divoký koně v Camargue?(22.6.2009)

"Já viděl divoké koně"(13.1.2015)

Takto vyjádřený cit je umělecké dílo.(12.2.2016)

filmy s camargueu a okolí mají vždy jednu velkou výhodu jejich prostředí je tak nádherné že je vždy radost se na ně dívat jen škoda že těch filmů není víc(1.12.2010)

Silný příběh i silné emoce. V jednoduchosti je krása, přesně tohle rčení Bílá hříva stoprocentně potvrzuje. Když někde zaslechnu nebo vidím u filmu přívlastek poetický, mám trochu obavy, aby nešlo o záležitost až příliš nudnou. To u tohoto snímku ale nehrozí ani náhodou.(23.11.2016)