Pozdrav z cesty do pekla

Highway to Hell

Komedie / Horor / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1991, 94 min

O tomhle jsem v dětských dobách videoboomu jen slyšel, ale viděl jsem to až teď, skoro po čtvrtstoletí. A to je možná ta chyba. Někdy ta postosmdesátková atmoška ztratí na lesku a tohle je zrovna ten případ. Je tu spousta skvělých věcí (živéá pouta jsou super), ale nakonec z toho v paměti moc nezůstane, spíše jen epizodické útržky, než něco souvislejšího. Některé maskérské kousky jsou ale výborné.(8.1.2015)

Konečně vím, co znamená zkratka bazaru AAA auto = Anarchie Armagedon Apokalypsa... Zajímavé, jak některé filmy nezklamou ani po letech. Napínavé, vtipné, nápadité. Peklo jako labyrint plný úchylné zábavy, hospod a dekadentních podniků (ale zkuste se dotknout obnažené krásky v kleci), skalních cest a vysušených pustin je doslova opakem pekla Cliva Barkera. Ovšem i zde dojde na trhání nebožáků na kusy! A trocha mytologie - Kerberos, Charón, Styx...vůbec není na škodu. Pěkné masky a na svoji dobu vcelku obstojné triky, akční kamera, jen hudba je poplatná spíše 80.letům (Hidden Faces). Milý film.(8.5.2013)

Brutálne bezbožné bizarné béčko bežiace bez bombastického budgetu. Beztak bohorovnou brakovosťou bez bontónu búši, bezuzdne betónuje, blázni, bonmotuje, blčí, besnie, baví... Barbarská bezočivosť? Blackmetalová bájka? Bezduchá blbosť? Belezebubov beďar? Brilantný brak? Buldozeristove bobky? Bezobsažný blábol? Bubákov bozk? Bezchybná blasfémia? Bodyček bojazlivým bibasom? Ba! Bakelitová bomba!(29.7.2008)

• choze

Jeden z mých posledních zásadních letitých nostalgických restů dohnán, ale to zklamání... Když tenhle film uvedla před x lety Nova, měl jsem u něj oči navrch hlavy. Hrdina s brokovnicí se v cool bouráku vydává do Pekla pro svou dívku, kterou tam unesl cool pekelný policista s cool policejním autem a cool živými pouty a celé je to jedna velká honička rozpálenou pouští plnou bizarních postaviček, spíš počítačová hra než film. Vše, co bylo cool před léty, je cool i po letech, ale jako celek už to nefunguje a mírně to nudí svou hroznou nenápaditostí a nevtipností, ať už Pekla či oněch postaviček. A hlavní hrdina je fakt pitomec, kterýmu jde navíc scenárista (Brian Helgeland!) trestuhodně na ruku. Ale Patrick Bergin je po čertech charizmatický Ďábel.(13.5.2009)

Vždy som vedel, že v pekle je horúco, ale predsa mi asociácia pekla a vyprahnutej púšte prišla ako objavná.. Ate de Jong okorenil strašidelné scény humorom, ktorý vôbec nie je vtieravý. Hoci využil prvky gréckej mytológie a náboženskú symboliku, jeho Highway to Hell nepôsobí poučne, ani ťažkopádne (ako mnohé horory so starogréckych čias), naopak je ľahko stráviteľným hororovým sústom. V bare Pluto sedeli pri jednom stole Hitler s Kleopatrou a Attilom Húnom a pri vedľajšom som si všimol rezerváziu pre Muammara Kaddáfiho. Ktovie, či mu ešte stále držia miesto, lebo už sa tam (možno) chystá...(3.9.2011)

• - Na boku odtahového auta je nápis „Satanic Mechanic“, což je odkaz na píseň z Rocky Horror Picture Show. (HellFire)

• - Ve scéně kde Royce (Adam Stroke) a Clara (Pamela Gidley) spadnou při honičce ze skály, je vidět dopad na kartonové krabice pro kaskadéry. (misa1989)

• - Na policistově bradě jsou mimojité vyryta písmena „S.J. + L.Q.“ – iniciály pro Steva Johnsona (maskér) a Linneu Quigley (jeho žena). (HellFire)