Bakhasatang

• Jižní Korea

박하사탕

Peppermint Candy

Jižní Korea / Japonsko, 1999, 130 min

Tak nejak som v pomykove. Najprv tvorcovia snímku predstavia hlavnú postavu, ktorá je v takej depresii, že to takmer z poza obrazovky prenesú na Vás, no následne, pri postupnom odkrývaní príčin "prečo?", človek zisťujete, že napriek rôznym životným skúsenostiam, s ňou nedokáže nijak súcitiť. Buď som sa dejovo "stratil", alebo mi "Peppermint Candy" ozaj nemal čo ponúknuť. Alebo ... alebo išlo o prejav svedomia, ktoré ako to už býva zvykom - dokáže pomerne solídne hrýzť. Každopádne, od South Kórea v kombinácii s "Made in Japan" som čakal omnoho viac. Stopáž (ako vždy) premrštená, dramat kde nič tu nič ... tak "jaké pak copak".(5.9.2016)

Sice retrospektivne odvypraveny pribeh, ale celkem s jednoduchou linii, abychom jeho uvodni motiv pochopili uz v prvni tretine filmu. Yongho je hodne zvlastni postava a jde videt, ze podobne vysinute lidi korejske filmare velmi pritahuji. Cim vice jde ale film do minulosti, tim mene me zajimal. Slabsi ctyri hvezdicky, jen pro fanousky korejske filmove tvorby.(29.6.2014)

Hlavní hrdina Yongho na začátku filmu spáchá sebevraždu a my pak retrospektivně sledujeme zlomové události jeho života, které z něj zformovaly bezcitného, krutého a nešťastného člověka. Čtvrtou hvězdičku nakonec nedám proto, že jsem k němu nenašel žádné sympatie, za tento osud si totiž může víceméně sám, jako slaboch sebou nechává vláčet a místo rozumných řešení se chová jako idiot. Jinak ale byly ty jednotlivé střípky působivé a pěkně do sebe zapadaly.(16.8.2012)

Retrospektivně podaný příběh o jednom chlápkovi, jehož život nebyl zrovna peříčko. Divák vlastně až postupně zjistí všechny souvislosti a události, což je celkem zajímavé, ovšem na druhou stranu jsem se zhruba polovičku filmu celkem nudil. Troufl bych si tvrdit, že čím více do minulosti se příběh ponoří, tím je poutavější a zajímavější, po dramatické i romantické stránce. 65%(26.3.2017)

• molotov

Docela mě tenhle film zklamal. Už jsem viděl docela dost korejských filmů a tenhle mi přišel zatím jako jasně neslabší. Možná tím že se u něho motali japonci, ale asi to tím nebude. Děj je vyprávěn pozpátku ala Memento, většinou po čtyřletých skocích, příběh nemá žádný spád, hlavní hrdina se často chová nesmyslně, spousta věcí zůstává nevysvětlených a to takovým způsobem, že nemáte pořádnou šanci si vůbec domýšlet, jak a proč se to dělo nebo jak to dopadne. Poprvé jsem poslední hodinu prospal, tak jsem jí pustil znova a není mi to nic jasnější, spíš mě napadají nové otázky. Co se týká emocí, tak film vás rozhodně nezahřeje u srdce, je tu pár vypjatých scén, ale většinou nemají pořádný kontext, hrdina je nesympatický a často se chová jako idiot. Celou dobu jsem čekal, že mi aspoň naznačí proč se tak chová, ale to ani omylem. Vizuální ani hudební stránka není nijak novátorská, spíše naopak. Žádný Oldboy se teda nekoná. Dlouhé záběry s minimem hudby spolu s divným hlavním hrdinou působí tak nějak odtažitě a za celý film jsem si k hlavní postavě nevybudoval žádný vztah. Pokud mi někdo zkusí vysvětlit, co se mu na filmu líbílo a jak to on pochopil, rád s ním o tom hodim řeč.(21.2.2006)