Bakhasatang

• Jižní Korea

박하사탕

Peppermint Candy

Jižní Korea / Japonsko, 1999, 130 min

Je to mierne nadpriemerná dráma. Má celkom dobrý príbeh o mužovi, ktorý na stretávku so spolužiakmi po dvadsiatich rokoch príde nešťastný a po chvíli spácha samovraždu a tak sa postupne odkrývajú všetky jeho problémy z minulosti, ktoré jeho charakter formovali a spôsobili, že svoj život takto ukončil. Spracovanie je ale iba priemerné, už od začiatku zaujme netradičná forma podania deja, keďže film začína smrťou hlavnej postavy a následne už ide dej čím ďalej viac do minulosti, ale už dej samotný nepôsobí až tak veľmi zaujímavo, čím ale zase ani nechcem tvrdiť, že je zlý. Dej je rozdelený na niekoľko etáp, medzi ktorými sú ale niekoľkoročné skoky, takže to nepôsobí až tak súdržne a miesto filmu ako celku som tak skôr vnímal zaujímavosť jednotlivých etáp. Navyše čiastočným problémom je samotný hlavný hrdina, ktorý nie je práve ukážkový príklad kladnej postavy, robí množstvo chýb a ľuďom okolo seba ubližuje, takže sa mu ani nedá moc fandiť. Ale našťastie každá etapa má viacero dobrých momentov, bavil ma prístup k prvej láske, čo s výnimkou hlavnej postavy poslúžilo ako hlavné prepojenie jednotlivých epizód a navyše ich kvalita sa neustále zvyšuje, takže tie prvé ma až tak moc nebavili, ale posledná tretina je už o dosť lepšia. Herecké obsadenie je iba priemerné, síce poteší Sol Kyung-Gu ako hlavný hrdina, lenže ako som spomínal, charakterovo je už na tom horšie a z vedľajších postáv ma už bavila len Moon So-Ri, inak ma už nikto výraznejšie nezaujal. Réžia a technická stránka sú tiež v rámci žánru len priemerné a to po všetkých stránkach. Takže Peppermint candy určite nie je zlý film a minimálne tou netradičnou formou rozhodne zaujme, ale na juhokórejské pomery je to nepochybne podpriemer a znovu ma to už neláka. 58%(26.8.2013)

Korejsky film ktory vyhral v IFF v bratislave skor, nez u nas existovala akokolvek korejska vlna. Netradicne, neizkorozpocotve jemno filozoficke podanie zivota skrz hratky s casom ako v mememnte. Chyba atmosfera, chald sevreskej dogmy tu trci z kazdeho kuta.(18.5.2007)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Velký humanista Chang-dong Lee využívá železniční dráhu jako prastarý mýtický symbol cesty. Retrospektivně líčí příběh Yongha od sebevraždy až po naivní mládí, které deformuje společnost, láska a politická i ekonomická situace v zemi. Další silně "literární" film. Oproti pozdějším režisérovým filmům se jedná spíše o průměrnou záležitost, která v porovnání třeba s Oasis kvalitativně neobstojí.(10.11.2013)

Jediné, co mne drží od plného hodnocení, je přílišná délka, ale jinak jde o velice zdařilý počin. Retrospektivně vyprávěné snímky jsme již jistě viděli všichni, takže rozhodně nemůže být překvapením, že na konci filmu je vlastně začátek všeho; horší je, že ne každý vydrží sedět 2 hodiny a čekat na důvod "toho všeho". Po dokoukání v sobě vždy nosím hluboké dojmy z dobře zpracovaného díla, jen kdyby to bylo o něco kratší...(15.3.2007)