Yuryeong

유령

Phantom: The Submarine

Akční / Thriller

Jižní Korea, 1999, 110 min

Perfektní válečný thriller o ponorce, aneb je třeba se přesvědčit o síle výroku, že jaderná zbraň získává zemi suverenitiu. Film disponuje hereckým esem jménem Jung Woo Sung a jeho protihráč, který ztvárnil osobu 202 je neméně skvělý ve svém výkonu. Oba dva mají svoje motivy a není to vůbec zase tak černobílé jak by se mohlo zdát. Film otevírá ne moc často reflektovanou skutečnost, že Korejci si to chtějí vyříkat s Japonci a to by mohlo být dosti krvavé. Dostala mě naprosto atmosféra, kamera, a ty souboje! Kam se hrabe Hunt For October nebo Krvavý příliv a to mám oba filmy rád. Hlášky jako, je na čase poslechnout si trochu sladké hudby, případně čas jít si zarybařit mi určitě zůstanou v paměti. S psychopaty, politiky, vojáky a dědictvím historie se vypořádat není vůbec snadné a jak to udělat správně, toť zůstává otázkou. Jeden z filmů, kde mě závěr hodně dostal a překvapil.(1.2.2010)

Thriller s ponorkového prostredia, ktorý je "nadupaný" atmosférou a napätím od začiatku až do konca. Aj napriek určitej politickej agresívnosti (snaha o akúsi odvetu za japonskú a neskôr americkú dlhoročnú nadvládu v podobne ladených kórejských filmoch bude pravdepodobne ešte dlho rezonovať) a neskôr schématičnosti a zopár logickým nedostatkom je potešujúce to, že body za kvalitné kino zbiera tým, že si berie to najlepsšie z Nikity (expozícia filmu), Pitch black (hlavne farebné kolorovanie), Crimson Tide (konflikt dvoch silných osobností na palube) ako aj Under Siege a heroizujúcimi spomalovačkami a la Michael Bay, ktoré mi ale prišli oveľa viac k chuti ako v samotných "Bayovkách".(1.5.2005)

Připomělo mi to Kravavý příliv s Hackmanem a Washingtonem, taky dvě osobnosti na jaderný ponorce proti sobě, ale je to daleko drsnější, nevybíravější a v mnoha ohledech lepší, i když to taky neni dokonalý, navíc perfektní Woo-sung Jung a závěr, kterej můžou v Americe jenom závidět.(13.1.2010)